• یکشنبه ۲۵ فروردین ماه، ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۱
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 981-2194-5
  • خبرنگار : 911201
  • منبع خبر : گزارش

معاون فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام:

معرفی و حفاظت از میراث فرهنگی عشایر از جمله اهداف جشنواره ایلبانگ است

معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام  گفت: حفاظت و معرفی مواریث فرهنگی هنری ماندگار و کهن اقوام و عشایر ایران از جمله اهداف جشنواره ایل‌بانگ عشایر ایران خواهد بود .

به گزارش ایسنا، منطقه ایلام، « عبدالحسین رحمتی»  اظهار کرد: فرهنگ ها و خرده فرهنگ های اقوام و عشایر ایران اسلامی همواره جلوه گاه زیبایی از تلاش و پویش دیرپای این بخش از ملت ایران سرافرازبوده اند که برای روایت کمال و تعالی و همدلی و وحدت مردمان این مرز پرگهر و مهرآگین بر تارک دنیا چونان خورشیدی درخشان و  پر فروغ ماندگار و خستگی ناپذیر در تکاپو می باشند .

وی افزود:  از این روی برگزاری جشنواره "ایلبانگ" آن هم در نقطه ای فرهنگ خیز که در ادوار مختلف تاریخی، ایفاگر نقش های مختلفی از زیبایی و همدلی و اشاعه فرهنگ با هم بودن و خوب زیستن و خاستگاه فرهنگی آیین ها و خرده فرهنگ های ایرانی به شمار می آید، می تواند در شاکله ای تمام قد،حافظ مواریث و گنجینه های معنوی این مرز پر گهر و اسلامی باشد .

رحمتی تاکید کرد: در راستای توجه دبیرخانه شورای فرهنگ و هنر  روستا و عشایر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، این جشنواره وظیفه خود می‌داند که به اقوام و عشایر ایران و خصوصاً عشایر زاگرس نشین توجه ویژه داشته باشد، برنامه ریزی جهت توانمندسازی روستائیان و عشایر در حوزه های علمی، آموزشی، فرهنگی و هنری و همچنین استفاده از ظرفیت خودجوش مردمی در فعالیت های فرهنگی و هنری در روستاها و مناطق عشایری و نیز استفاده از ظرفیت کانون های فرهنگی هنری مساجد به عنوان یک شبکه و ساختار عظیم در سطح کشور در جهت رشد و توسعه فرهنگی و هنری روستاها و مناطق عشایری از دیگر نکات مثبت این جشنواره محسوب می شود .

وی با اشاره به اینکه صیانت، حفاظت و معرفی مواریث فرهنگی هنری ماندگار و کهن اقوام و عشایر ایران از جمله اهداف این جشنواره خواهد بود، تبیین کرد: ایجاد همدلی و وحدت و ایجاد بسترهای مناسب فرهنگی برای توسعه و ارتقاء سطح بینش فرهنگی و اجتماعی در جامعه و بهره گیری از ابزار و راهکارهای فرهنگی هنری اقوام و عشایر زاگرس نشین برای تعالی هرچه بیشتر فرهنگ مردمان این خطه از بهشت ایران زمین از دیگر اهداف جشنواره ایل بانگ عشایر ایران است .

رحمتی تاکید کرد: ایجاد تعامل فرهنگی دربین اقوام مختلف ایرانی در راستای تحکیم وحدت و همزیستی اقوام و ایجاد شور و نشاط و امید به زندگی و اشاعه ی فرهنگ ایرانی اسلامی در بطن جوامع بومی و عشایری؛ جزو سیاست گذاری‌های جشنواره ملی ایل بانگ عشایر ایران به حساب می‌آید .

نخستین جشنواره ملی ایل بانگ عشایر ایران از سوم تا پنجم اردیبهشت ماه از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام و موسسه فرهنگی و هنری هنرنمایان امید ایلام در شهرستان بدره برگزار خواهد شد .  


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: