• شنبه ۱۷ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۷:۲۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 979-4890-5
  • خبرنگار : 911201
  • منبع خبر : گزارش

نشانه‌های تغییر در شهر و شهرداری ایلام

ایسنا، منطقه ایلام – یادداشت

دکتر محسن توکلی – عضو هیئت علمی دانشگاه ایلام

از آن آنجایی که عمده شهرهای دنیا در اطراف مناطقی کوچک مانند روستاها و رودخانه ها ایجاد شده و از طرفی توسعه این مناطق تحت تأثیر پارامترهای متفاوتی قرار می گیرد، پیش بینی و برنامه ریزی برای این نوع توسعه همواره چالش زا بوده است. تحقق این موضوع در مناطق کمتر توسعه یافته فرهنگی، مشکلتر بوده و چنانچه همراهی توسعه شهرسازی با رشد جمعیت در این مناطق با تأخیر انجام گیرد، اصلاح متناسب فیزیکی و فرهنگی این مناطق سخت تر خواهد بود. شهرها و مناطق توسعه یافته از نگاه شهروندان و کسانی که بصورت گذری آن مناطق را می بینند مورد ارزیابی قرار می گیرد که این ارزیابی ها عمدتاً بصورت کیفی و نسبی است و دارای شاخص هایی چون نظم، زیبایی، فرهنگی، دسترسی، امکانات و ... می باشد.

شهر ایلام بعنوان مرکز استان با مرکزیت روستای حسین آباد تشکیل شده و در ایجاد بسیاری از زیرساختها، پیش بینی روند رشد و توسعه جاری امکان پذیر نبوده و از طرف دیگر متولیان توسعه شهر هم اکثراً با تمرکز بر حل مسائل جاری مدیریت نموده اند که این موضوع باعث شده که بر عکس رشد سریع این شهر، توسعه متوازن امکان پذیر نباشد.

برای کسانی که در این شهر زندگی و ساکن بوده اند همواره دو جمله تکراری وجود داشته است: نخست جمله "این شهر دیگر جای زندگی نیست" از زبان کسانی که ساکن بوده اند و دوم جمله "ایلام یک روستای بزرگ است" از زبان کسانی که بصورت کوتاه مدت در این شهر حضور داشته اند. این دو جمله گویای وضعیت موجود و مدیریت آن و همینطور روند توسعه آن است. تکرار این جملات برای مردم و مسئولینی که کمتر در جاهای توسعه یافته حضور داشته اند خیلی بار منفی نداشته و اکثراً آن را پذیرفته و حساسیتی در مورد آن ندارند.

در خلال یکی دو سال اخیر مدیریت شهر در اختیار کسانی قرار گرفته است که هم تجربه زندگی در محیطهای توسعه یافته را دارند و هم به آن دو جمله معروف حساسیت کافی دارند و این دو عامل باعث شده تا هم بتوانند به توسعه واقعی فکر کنند و هم مدیران شهری را از حواشی دور کنند. آنچه امروز در شهر ایلام اتفاق می افتد به مثابه کارگاهی است که با تأخیر شروع به کار نموده و تلاش می کند عقب ماندگی ها را با سرعت بالا و خطای حداقلی جبران کند. بدون شک انجام این مهم، هم همت مدیران را می طلبد تا راه درست پیش رو را با سرعت و جسارت پیش ببرند و هم حمایت و تحمل شهروندان را.

مشخص است که اتاق فکر شورای شهر و شهرداری ایلام و مجریان آن به درستی نقطه ضعف شهر را که همانا فقدان زیرساختهای یک شهر مدرن است را فهمیده و در آن مسیر حرکت می کنند که بدون شک در این مسیر موانع فراوانی وجود دارد که بایستی با آرامش و جلب رضایت و همراهی شهروندان آن را طی نمود.

در افکار عمومی شهروندان در حال حاضر دو نکته متبلور است؛ اول آنکه چه اتفاقی افتاده است که هر درخواست و انتقاد شهروندان به سرعت دریافت و جامه عمل می پوشاند و دوم آنکه مگر تاکنون همین بودجه ها و امکانات در شهرداری وجود نداشته است؟ پس چگونه است که تاکنون کمترین فعالیت در حوزه شهرسازی بصورت بطئی انجام می شده است؟ پاسخ به این سوالات را فقط می توان در نوع نگاه، علم، تجربه و جسارت مدیران فعلی شهرداری و شورای شهر جستجو نمود. در این راستا مدیران محترم شهر بایستی بدانند که:

-  انجام هر کار بزرگی قطعاً موانع و مخالفان بزرگتری را خواهد داشت، که عبور مدبرانه از آنها تنها راه حصول موفقیت است،

- مسیر و روش مدیریتی که شما برای مدیریت شهر و توسعه آن در پیش گرفته اید، روشی علمی است که بدون شک، به آرامی شما و شهروندان را به هدف خواهند رساند،

 - مدیریت شهری فقط سخت افزاری نبوده بلکه بعد نرم افزاری آن که همانا فرهنگ شهروندان است نیز از اهمیت بالایی برخوردار بوده و بایستی در معالات مد نظر قرار گیرد،

- استفاده از کسانی که تخصص لازم را داشته و دغدغه پیشرفت شهر را دارند و همچنین کسانی که در محیطهای پیشرفته شهری (داخل و خارج کشور) تجربه زندگی را دارند، می تواند باعث تسریع و تدقیق برنامه های توسعه در حوزه مدیریت شهر باشد.

بعنوان یک شهروند که دغدغه حصول به یک شهر مدرن و در حد لیاقت مردم شهر ایلام را دارد، برای تمامی مدیران حوزه شهر و بخصوص شهرداری آرزوی موفقیت نموده و امیدوارم تیم مدیریت جاری شهر بدور از حواشی، فرصت اجرای برنامه های متنوع و منسجم را داشته باشند.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: