• سه شنبه ۱۳ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۲۲:۳۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 979-3990-5
  • خبرنگار : 911201
  • منبع خبر : گزارش

انجام 4670 تست ایدز در ایلام

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام از انجام 4670 تست ایدز در استان خبر داد.

به گزارش ایسنا، منطقه ایلام، دکتر «راضی ناصری‌فر» در نشست رسانه‌ای و خبری هفته اطلاع‌رسانی ایدز اظهار کرد: انجام آزمایش ایدز باید در جامعه نهادینه شود و همه باید بدانند این‌گونه آزمایش‌ها برای اطلاع از سلامتی آنان است چراکه گسترش بیماری ایدز ریشه در انکار و جهل دارد، افزود: باید نگرش جامعه نسبت به این بیماری تغییر کند و باید با آموزش این نگرش را اصلاح کرد .

وی بابیان اینکه ایدز یک بیماری نوپدید و عفونی است که توسط ویروسی بنام HIV ایجاد می‌شود و سیستم ایمنی بدن و گلبول‌های سفید را موردحمله قرار می‌دهد، تصریح کرد: بیماری ایدز از طریق سرنگ مشترک و وسایل تیز و برنده آلوده به ویروس، تماس جنسی با فرد مبتلا به ایدز، انتقال خون و فرآورده‌های خونی و انتقال از مادر مبتلا به ایدز به فرزند منتقل می‌شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام ادامه داد: انتقال ایدز از راه فرآورده‌های خونی صفر درصد است و در 6 ماهه نخست امسال بیش از 4670 تست ایدز توسط مرکز بهداشت استان انجام‌شده و درمجموع سه مرکز مشاوره در استان وجود آموزش‌های تأثیرگذاری برای جلوگیری از انتقال بیماری انجام داده‌اند .

ناصری‌فر از استقرار اتوبوس انجام تست سریع در سطح شهر ایلام خبر داد و گفت: این مرکز سیار به‌صورت رایگان به شهروندان خدمات ارائه می‌دهد .

وی اجتناب از رفتار جنسی ناسالم و پرخطر، عدم استفاده از سرنگ مشترک در معتادان تزریقی و اطمینان از استریل بودن وسایل دندانپزشکی و استفاده از وسایل تیز و برنده یک‌بارمصرف در آرایشگاه‌ها و مراکز حجامت، تاتو، خال‌کوبی و عدم مصرف قرص‌های محرک و روان‌گردان و مواد مخدر را برای پیشگیری از این بیماری توصیه کرد.


انتهای پیام

اخبار مرتبط

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: