• چهارشنبه ۷ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۷:۴۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 979-794-5
  • خبرنگار : 911201
  • منبع خبر : گزارش

اختتامیه اولین جشنواره استانی علامه حلی در ایلام برگزار شد/ ارسال 180 اثر به جشنواره

در اختتامیه اولین جشنواره استانی علامه حلی از 25 اثر برگزیده در اولین جشنواره علامه حلی در استان ایلام با حضور مسئولان فرهنگی و اجرایی استان تجلیل شد. 


اهمیت تحقیق در  پاسخگویی به نیازهای جامعه و  مسائل نوپدید است


به گزارش ایسنا،منطقه ایلام، حجت‌الاسلام‌والمسلمین «الله‌نور کریمی‌تبار» در این مراسم با تأکید بر اینکه نام علامه حلی برای طلاب و روحانیون هم ازنظر علمی و تقوا و اخلاص تکلیف آور است، اظهار کرد: نقشی که قلم می‌تواند ایفا کند، منحصربه‌فرد است، یک فرد هر چه بلیغ و هنرمند در سخنرانی باشد، گذراست و زمانی که باهنر قلم نقش ماندگاری به خود نگیرد در زمان کوتاهی به فراموشی سپرده می‌شود.

وی گفت: اهمیت تحقیق در  پاسخگویی به نیازهای جامعه و  مسائل نوپدید است و اگر کسی قلم‌به‌دست می‌گیرد و مسئله محور پیش رود، قطعاً تأثیرگذار است و در این فضا و شرایط کنونی، قلمی می‌تواند تأثیرگذار باشد که مخاطب را با خود را همراه کند، مجاهده فی سبیل الله‌اکبر، اثر قلم است که به این مقام می‌رسد، علم عالم است که مجاهد پرور می‌شود و قلم است که محافظ خون شهید و پاسدار آن و مؤثر در تداوم راه شهداست .

امام‌جمعه ایلام تاکید کرد: هنر قلم نیاز جامعه است، هنر قلم اگر با استدلال باشد دارای قدرت بیشتری است که بر اندیشه انسان تأثیر می‌گذارد و امید است که این امر، رشد چشم‌گیری داشته باشد.

پژوهش روح حوزه علمیه است


حجت‌الاسلام‌والمسلمین « وعد مرادبیگی»، مدیر حوزه‌های علمیه استان ایلام در این مراسم، با اشاره به هفته بسیج و وحدت، اظهار کرد: رسالت بزرگ پیامبر (ص) این است که مردم را به کمال اخلاقی و درجات بالای علمی برساند و رسالت امروز طلاب به‌عنوان کسانی که راه پیامبر (ص) را ادامه می‌دهند که مردم را در دو بعد معنویت و اخلاق و هم در بعد علمی به کمال برسانند .

وی گفت: طلاب و روحانیت باید در مسیر کمال اخلاقی و علمی گام بردارند، حوزه‌های علمیه به‌عنوان یک‌نهاد مقدس دینی متولی دین جامعه است که بدون انحراف و خرافات، خالصا و ناب به جامعه تزریق کنند .

مدیر حوزه‌های علمیه استان ایلام، بابیان اینکه روح یک حوزه علمیه بر این است که پژوهشگر باشد، تصریح کرد: طلاب و روحانیت اگر بخواهند جامعه را به کمال اخلاقی برساند باید پژوهشگر و محقق باشد و درعین‌حال دارای تهذیب نفس باشند که بتواند مردم را از گمراهی و ضلالت بیرون آورد .

وی، با تأکید بر اینکه پژوهش و تحقیق روح حوزه است ، گفت: حوزه‌های علمیه استان ایلام حوزه‌ای نوپاست که قریب به ۵۰۰ طلبه دارد و اکثر اساتید این حوزه از فرزندان این استان بوده و افتخارآمیز هستند .

مراد بیگی، با اشاره به اینکه قریب به 180 مقاله به اولین جشنواره حلی در استان ایلام ارسال‌شده است، افزود: 55 مقاله به حوزه خواهران بوده و 125 مقاله هم مربوط به حوزه برادران بوده که داوران عزیز این جشنواره اذعان داشتند بعضی از مقالات در حد کشوری است و استاندارد تحقیق و پژوهش را خوب رعایت شده است .

مدیر حوزه‌های علمیه استان ایلام، گفت: این جشنواره این نوید را داد که اگر این حوزه تقویت شود باید بیش از این انتظار داشت، طلاب ما طلبه‌های نخبه‌ای هستند و زمینه پیشرفت نسبت به سایر استان‌ها رادارند که این جشنواره نیز مورد استقبال حوزه قم قرار گرفت .

وی بابیان اینکه حوزه ایلام یک حوزه بالنده و پویاست، یادآور شد: اگر نسبت به این مسئله توجه شود در شهرستان‌ها نوید یک حرکت اخلاقی و علمی وجود دارد، هر جه حوزه‌های علمیه قوی باشند، این شهرستان‌ها می‌توانند از این حوزه‌ها بهترین بهره را ببرند .

مرادبیگی، در پایان خاطرنشان کرد: امید است که طلاب کمال اخلاقی و علمی را کسب کنند و به جامعه گسترش دهند و حوزه‌های علمیه ما مسیر خود را پیدا کنند و با تحقیق و پژوهش در زمینه پاسخگویی به نیازهای جامعه گام بردارند

دریافت 180 اثر از طلاب جوان


حجت‌الاسلام‌والمسلمین «علی‌اصغر بسطامی»، معاون پژوهشی حوزه علمیه استان ایلام، نیز بابیان اینکه ‌این جشنواره قریب به 10 سال است که در سطح حوزه‌های علمیه کشور برگزار می‌شود، افزود: فلسفه وجود این جشنواره یک جشنواره علمی و پژوهشی برای طلاب زیر 31 سال و طلاب جوان و روحانیت خواهر و برادر در زمینه تحقیق و پژوهش است .

وی گفت:  دهمین دوره در سال 96 پشت سر گذاشته‌شده و مرحله استانی این جشنواره از سال 93 آغازشده که در استان ایلام برای اولین بار در سال جاری برگزارشده است که این استان قابلیت و توانایی برگزاری این جشنواره را در استان داشته است که نشان دهند رضایت بخشی طلاب ایلامی ازنظر مدیران حوزه علمیه کشور است .

معاون پژوهشی حوزه علمیه استان ایلام، با یان اینکه  مهرماه سال گذشته  فراخوان جشنواره منتشر و بلافاصله آثار دریافت شد و به لطف خداوند نزدیک ۱۸۰ اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال گردید که به‌نوعی کم‌سابقه بوده است .

وی، افزود: آثار ارسالی قالب مقاله، تحقیق، پایان‌نامه و کتاب در 10 رشته علمی تفسیر، علوم قرآنی و حدیث، کلام، فلسفه و منطق، اخلاق و تربیت، فقه و حقوق اسلامی، اصول فقه، تاریخ اسلام و تشیع، ادبیات و علوم انسانی (مرتبط با دین) به دبیرخانه جشنواره ارسال‌شده است .

بسطامی، یادآور شد: بیشترین آثار ارسالی در حوزه اخلاق و تربیت و کمترین آثار ارسالی در حوزه ادبیات عرب بود که در سه مرحله مورد ارزیابی قرار گرفتند، آثار ارسالی بر اساس آیین‌نامه جشنواره انتخاب و بر اساس رأی شورای علمی جشنواره نفرات برگزیده انتخاب شدند که در این مراسم مورد تجلیل قرار می‌گیرند .

در این مراسم از 25 اثر برگزیده در اولین جشنواره علامه حلی در استان ایلام با حضور مسئولان فرهنگی و اجرایی استان تجلیل شد .  


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: