• سه شنبه ۳ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 977-390-5
  • خبرنگار : 911201
  • منبع خبر : گزارش

تاکید بر احیاء و گسترش رسوم مثبت و متعالی در بین عشایر

استاندار ایلام گفت: ما باید تلاش کنیم که فرهنگ‌ها و رسوم مثبت و متعالی را در بین عشایر گسترش دهیم که نمونه‌ی آن رفع اختلافات است.

به گزارش ایسنا، منطقه ایلام، « قاسم سلیمانی‌دشتکی» در همایش وحدت اقوام و عشایر استان، اظهار کرد: در ایران زمانی اکثر جمعیت ما را عشایر تشکیل می داد و زندگی عشایری سبک غالب زندگی در کشور بود و بیش از 75 جمعیت کشور را عشایر تشکیل می دادند .

وی با اشاره به یکجانشین شدن عشایر در روستاها و شهرها در طول تاریخ خاطر نشان کرد: در دوره ای که زندگی عشایری در کشور غالب بود ما نه به واردات نه به این سیستم های پیچیده ی اقتصادی نیازی نداشتیم و در آن دوران عشایر تولیدکنندگان اصلی کشور بودند و تمام مایحتاج کشور از طریق عشایر تأمین می شد .

نماینده عالی دولت در استان به نقش عشایر در دفاع از نظام و انقلاب اشاره کرد و گفت: عشایر کشور در تمام صحنه ها حامی و مدافع جمهوری اسلامی بوده اند و در طول 8 سال دفاع مقدس جزو اولین نیروهایی بودند که از کشور دفاع کردند و در همین استان ایلام اولین حماسه تاریخی کشور را ایلات و عشایر برای فتح میمک انجام دادند .

وی به تغییرات جامعه از جمله تغییرات فرهنگی اشاره کرد و افزود: برخی از آیین‌ها و رسوم عشایری در حال حاضر جایی در جامعه کنونی ندارد و ما باید تلاش کنیم که فرهنگ ها و رسوم مثبت و متعالی را در بین عشایر گسترش دهیم به عنوان مثال همین تأثیر و نقش ریش سفیدان و بزرگان در بحث رفع اختلافات و یا همیاری مردم عشایر در مراسم های مختلف است که از جمله فرهنگ های بسیار مثبت در بین عشایر است که باید حمایت و گسترش یابد .

استاندار ایلام در بخش دیگری از سخنان خود به بحث توطئه های دشمنان نظام پرداخت و تصریح کرد: حرکت های بزدلانه چون حادثه تروریستی اهواز نه تنها خللی در عزم و اراده مردم و مسئولان ایجاد نخواهد کرد بلکه باعث افزایش انسجام و وحدت مردم در برابر دشمنان خود خواهد شد .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: