• یکشنبه ۱۸ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 976-1094-5
  • خبرنگار : 911201
  • منبع خبر : گزارش

حرفه‌ی سخت خبرنگاری و خبرنگارنماها

ایسنا، منطقه ایلام – یادداشت

فریبا سبزمرادی – خبرنگار

وقتی که در اوایل دهه هفتاد اولین نشریه محلی در استان ایلام متولد شد چهره رسانه‌ای و خبری ایلام شاهد تحولی شگرف شد چرا که تا آن زمان اخبار محلی استان تنها از طریق نشریات سراسری که در ایلام نمایندگی داشتند منتشر می‌شد. 

به تدریج و در طول بیش از دو دهه که از عمر فعالیت رسانهای نشریات محلی در ایلام می گذرد عملکرد رسانه ها نیز به تدریج دچار تغییر و تحول شد.  چرا که در کنار هفته نامه های محلی و استانی نشریات متعدد سراسری نیز جای پای خود را در استان ایلام باز کردند و هر روز نیز به تعداد این رسانه های مکتوب افزوده می‌شود. 

در این میان افراد زیادی هستند که به دلایل مختلف وارد عرصه خبر و فعالیت دررسانه‌ها شده اند که عمده این افراد از روی ناچاری و به علت نبود شغل مناسب شانس خود را در حوزه خبر امتحان کرده‌اند و عده اندکی هم از روی علاقه و تعهد رسانه ای وارد این عرصه شده‌اند. 

نکته قابل تامل و مهم اینکه قاطبه این افرادی که وارد کار خبر و رسانه شده‌اند کوچکترین سررشته و شناختی از فوت و فن رسانه‌ای ندارند و تنها اسم سنگین و پر مسئولیت خبرنگاری را یدک می‌کشند. 

بیشتر این افراد با گذارندن چند دوره آموزشی دچار توهم خبرنگاری شده و خود را بعضا خبرنگار می‌نامند و می‌دانند در حالیکه این حرفه از مهمترین و حساس‌ترین مشاغل در دنیا است و حتی رسانه‌ها را یکی از ارکان دومکراسی می‌نامند که این امر بیانگر اهمیت رسالت واقعی خبر و خبرنگاری است. 

در استان ایلام این حرفه مهم و اصیل با ورود سیل عظیمی از خبرنگارنماهایی که چندان علم و سوادی از شغل ظریف و هنری خبرنگاری ندارند و با رسالت و وظیفه این حوزه نیز آشنایی و اشراف ندارند، مواجه شده است،  این افراد که بیشتر یا از سر بیکاری یا به واسطه آشنایان خود و یا به خاطر اعتبار نام خبرنگاری وارد این حیطه شده‌اند متاسفانه بعضا به اعتبار این حوزه خدشه‌های ناخوشایندی را وارد ساخته اند. 

این خیل زیاد انسانی سواد رسانه‌ای دیگر افراد پیشکسوت و صاحب نام و صاحب قلم در مطبوعات را به زیر سوال برده و اخذ اگهی و بازاریابی سطحی و غیر عمقی رسانه‌ای از ادارات برای اخذ آگهی و گزارش‌های ریالی ( رپورتاژ آگهی که دارای بار مالی برای دستگاه مربوطه است ) را به اسم خبرنگاری پیشه خود ساخته‌اند. 

بسیاری از این خبرنگاران جعلی که تعدادشان نیز کم نیست و در همه جا به وفور دیده می شوند به مدد کپی کردن مطالب سایت ها و خبرگزاری‌ها و از قِبل آگهی های دستگاه های دولتی به نان و نوایی رسیده‌اند در حالی که کوچکترین سررشته‌ای از خبرنگاری و خبرنویسی حرفه‌ای سنتی یا نوین ندارند. 

تعدد افراد حاضر در حوزه خبر به گونه‌ای است که حتی داد ادارات و دستگاه ها نیز درآمده به گونه‌ای که این ادارات قادر به پاسخگویی مداوم به این افراد برای آگهی و گزارش نیستند و در نشست‌های خبری نیز این ادارات برای دعوت از خبرنگاران به دردسر می‌افتند و قادر به تشخیص سره از ناسره نیستند. 

جای بسی تاسف است که حوزه خبرنگاری به شهری بی‌قانون و بی در و پیکر و دروازه می‌ماند که هر کسی از سر بیکاری و نبود شغل یا به واسطه آشنایان یا هر دلیلی وارد حرفه خبر و خبرنگاری می شود و این افراد به اعتبار این حوزه لطمه وارد می کنند و تا کنون کرده‌اند. 

باید متولیانی چون اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و خانه مطبوعات استان ایلام فیلترهایی برای ورود به حرفه خبرنگاری بگذارند تا هر کسی از راه نرسیده وارد این حوزه نشود و خود را خبرنگار ننامد و جمعیت کنونی که وارد این حوزه شده اند را نیز پالایش کند. 

از آنجا که خبرنگاری نیاز به سواد بالا و بینش و دانش دارد و اگر تحصیلات را یکی از بدیهی‌ترین و پایین ترین درجات سواد خبرنگار ان ملاک قرار دهیم اما متاسفانه هستند کسانی که با مدرک حتی زیر دیپلم دوره دبیرستان یا بدون هیچ گونه تحصیلات دانشگاهی وارد حوزه خبر شده اند و خود را خبرنگار می‌نامند. 

 

این افراد که بیشتر سیاهی لشکرهای فیلم‌ها را در ذهن تداعی می کنند با سودا و طمع گرفتن کارت هدیه یا رپورتاژ در نشست‌های خبری حضور می‌یابند باعث شده اند بسیاری از افراد شاخص و پیشکسوت حاضر در فعالیت و حضور در نشست های خبری نباشند و احساس خوشایندی از این وضعیت پیش امده نداشته باشند. 

متاسفانه الان خبر و خبرنگاری خانوادگی شده و یک نفر که وارد این وادی می شود در پس سر خود برای همسر، خواهر، مادر، پدر، برادر و دیگر اقوام سببی و نسبی خود اقدام به گرفتن نمایندگی روزنامه‌های سراسری و منطقه ای یا محلی می کند تا شاید یک آگهی و رپورتاژ یا کارت هدیه بیشتر نصیبش شود. 

آیا شان واقعی خبر و خبرنگاری استان ایلام این است؟

تا کی باید شاهد این بی سروسامانی دنیای خبر و ورود هردمبیل و بی قاعده افراد به این وادی باشیم؟ 

آیا تداوم این موضوع باعث نارضایتی دستگاه های دولتی و دلسردی خبرنگاران پیشکسوت و با سابقه استان نمی‌شود؟  

 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: