• دوشنبه ۱۲ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 976-1991-5
  • خبرنگار : 911201
  • منبع خبر : گزارش

رئیس تحقیق و توسعه پتروشیمی ایلام:

حفظ محیط زیست و تامین خوراک پتروشیمی دهلران از نتایج اجرای طرح NGL-3100 است

 رئیس تحقیق و توسعه پتروشیمی ایلام گفت: با اجرای طرح  NGL-3100   دهلران علاوه بر  تامین خوراک پتروشیمی شهرستان محیط زیست منطقه حفظ خواهد شد.

 «جواد قیصریان‌فرد» در گفتگو با ایسنا، منطقه ایلام، اظهار کرد:اغلب میادین نفتی حاوی ترکیبات هیدروکربوری بنام Natural Gas Liquids   یا NGL هستند که به صورت گازهای همراه در هنگام استخراج نفت از این مخازن خارج می‌شود که به دلیل ارزش بسیار بالا به بنزین وحشی معروف شده‌اند این ترکیبات به دلیل عدم اولویت در پروژه‌های شرکت ملی نفت، فقدان تلاش سازمان‌یافته‌ای برای جمع‌آوری آنها در بیشتر میادین نفتی ایران سوزانده می‌شد.

 وی با بیان اینکه آمارهای ترازنامه انرژی نشان می‌دهد که طی دوره زمانی 1392- 1375 به طور متوسط روزانه 92  ميليون مترمكعب گازهای همراه نفت در روز توليد شده که از اين میزان روزانه36.8  ميليون مترمكعب(حدود 40 درصد)  در روز سوزانده شده است، گفت: اطلاعات ميدانی نشان می‌دهد که با رفع تحريم‌های فروش نفت و افزايش توليد نفت، ميزان گازهای همراه نفت سوزانده شده از به 40 ميليون مترمكعب در روز  افزايش يافته است.

 رئیس تحقیق و توسعه پتروشیمی ایلام  ادامه داد: سوزانده شدن اين حجم از گازهای همراه نفت علاوه بر از دست رفتن ارزش افزوده اقتصادی با تولید گازهای گلخانه‌ای موجب تحمیل هزينه‌های زيست محيطی خواهد شد. در نتيجه استفاده از اين گازها و جلوگيری از سوزاندن آنها امری ضروری است و بایستی از راهكارهای مختلفی اعم از وضع قوانين و به کارگيری تكنولوژی‌های متفاوت برای جمع‌آوری گازهای همراه نفت جلوگیری از سوازنده شدن آنها استفاده کرد.

 قیصریان فرد با اشاره به اینکه  طی 10 سال اخير طرح‌های NGL متعددی برای جمع‌آوری گازهای همراه نفت در دستور کار وزارت نفت قرار داشته است که تاکنون تنها NGL   سيری و طرح آماک به بهره‌برداری رسيده است، گفت: در راستای اجرای سیاست‌های ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی یکی از ماموریت‌های واگذار شده در جهت توسعه صنعت پتروشیمی به معاون وقت وزیر نفت در امور پتروشیمی از سوی وزیر محترم نفت، ایجاد بستر لازم برای اجرای به موقع طرح‌های تامین خوراک پتروشیمی‌ها از جمله طرح‌های ( NGL ) بود که با گذشت بیش از یکسال سیاست‌های ابلاغی وزیر نفت در این حوزه کاملا عملیاتی شده است.

 وی ادامه داد: به گفته مدیر نظارت بر تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی، هم اکنون وضعیت بهره‌برداری طرح‌های ان جی ال 900، 1000، 1200، 1500، 3200، 2300، 1700، 3100 تعیین تکلیف شده است و این واحدها ضمن جمع آوری گازهای همراه 15 میدان نفتی ایران شامل میادین آزادگان شمالی، آزادگان جنوبی، جفیر، دارخوین، یادآوران، بند کرخه، سازند خامی مارون، آغاجاری، رگ سفید، دهلران، چشمه خوش، پایدار، پایدار غرب، دالپری و نفت شهر به ترتیب قرار است خوراک مورد نیاز خوراک پتروشیمی بندر امام، بوعلی، پالایشگاه گاز بیدبلند 2، پتروشیمی امیر کبیر، پتروشیمی مسجد سلیمان و پتروشیمی دهلران را تامین کنند.

 رئیس تحقیق و توسعه پتروشیمی ایلام با بیان اینکه بهره‌برداری از میادین عظیم نفت در استان ایلام و به تبع آن تولید گازهای همراه نفت، احداث پروژه عظیم گاز و گاز مایع 3100 یا کارخانه NGL-3100   دهلران  توسط وزارت نفت تصویب و عملیات اجرایی آن در نیمه دوم سال 95 آغاز گردیده بود شتاب بیشتری به خود گرفت، تصریح کرد: این پروژه با حجم کل سرمایه‌گذاری 1500 میلیون دلار بزرگترین طرح در حوزه صنایع بالادست نفت، گاز و پتروشیمی به لحاظ حجم سرمایه گذاری در استان ایلام است که به منظور به دست آوردن حداکثر ميزان (حدود 93 درصد) C2 + از گازهاي همراه نفت با استفاده از روش GSP Modified در زمینی به وسعت 110 هکتار واقع در منطقه موسیان ( 45 کیلومتری دهلران) احداث شده است.

 وی گفت: از مهمترین مزایای اجرای این طرح جمع‌آوری و جلوگیری از سوزاندن 240 میلیون فوت مکعب در روز از گازهای همراه نفت خام تولیدی میادین حوزه دزفول شمالی شامل حوزه های نفتی آذر، دهلران، چشمه خوش، پایدار غرب (آسماری، بنگستان) پايدار، دانان، دالپری و چنگوله ، جلوگیری از آلوده شدن محیط زیست، تامین خوراک مورد نیاز پتروشیمی دهلران و تولید ارزش افزوده، تامین گاز مورد نیاز جهت تزریق به چاه های منطقه و افزایش طول عمر آنها و اشتغال زایی در منطقه است.

 قیصریان‌فرد افزود: اجرای این پروژه در دو فاز طراحی شده است که در حال حاضر اجراي فاز نخست با ظرفیت کل گاز ورودی به کارخانه برابر با 150 میلیون فوت مکعب در دستور کار قرار گرفته که شامل سه بخش اصلی فرایندی، برق‌رسانی و خطوط لوله خوراك و محصولات است.

 وی با بیان اینکه بخش فرایندی شامل طراحی، تدارکات کالا و اجراي کارخانه NGL است و بخش برق‌رسانی، طراحی، تدارکات کالا و اجراي الزامات لازم جهت برق‌رسانی به کارخانه را در برمی‌گیرد و در بخش خطوط لوله خوراك و محصولات، علاوه بر طراحی و تدارکات کالا، اجراي خطوط لوله خوراك و محصولات پروژه نیز انجام خواهد شد، تصریح کرد: خوراک این فاز شامل 70 میلیون فوت مکعب گاز ترش از دهلران، 60 میلیون فوت مکعب گاز شیرین از چشمه‌خوش و 20 میلیون فوت مکعب گاز شیرین از پایدار غرب می باشد، که با اجرای آن در این پروژه 90 میلیون فوت مکعب گاز ترش سبک، 22 هزار بشکه C2 + و حدود 500 بشکه میعانات گازی ترش تولید خواهد شد.

 وی گفت:تمهیدات لازم برای اجراي ردیف دوم شامل اجراي کامل تاسیسات جانبی و ساختمان‌هاي صنعتی و غیرصنعتی در نظر گرفته شده است. و در ادامه فاز دوم این پروژه با هدف افزایش ظرفیت کارخانه به 240 میلیون فوت مکعب گاز در روز ورودی اجرا خواهد شد.

 رئیس تحقیق و توسعه پتروشیمی ایلام تصریح کرد: پروژه گاز و گاز مایع 3100  دهلران شامل سه بخش احداث اصلی، کارخانه گاز و گاز مایع 3100 به ظرفیت 240 میلیون فوت مکعب در روز، 9 خط لوله انتقال خوراک و محصول به همراه 7 ایستگاه شیرآلات بین راهی (خطوط انتقال و انتقال محصول به پتروشیمی دهلران) و پست اصلی برق و خط انتقال از نیروگاه خصوصی در دست احداث(200 مگاوات- خوراک نیروگاه از گاز NGL ) است که علاوه‌ بر تأمین برق مورد نیاز مجتمع، قسمت عمده‌ای از برق مصرفی واحدهای همجوار را نیز تأمین می‌کند.

 قیصریان‌فرد ادامه داد: با راه‌اندازی کارخانه گاز و گاز مایع 3100 دهلران محصولات توليدی اين واحد شامل گاز شیرین به میزان 77 میلیون فوت مکعب در روز جهت ارسال به میدان چشمه خوش برای نمک زدایی و ارسال به مشتریان، گاز ترش به میزان حدود 82 میلیون فوت مکعب در روز جهت تزریق به میدان دهلران(چاه‌های نفت)، میعانات گازی به میزان حدود 850 بشکه در روز جهت ارسال به واحد بهره برداری چشمه خوش و در نهایت محصول  C2 +(مجموع اتان، بوتان و ایزو پنتان)  حدود 40،000 بشکه در روز جهت ارسال به پتروشیمی دهلران می باشد که ارزش تقریبی کل این محصولات تولیدی 400 میلیون دلار در سال است.

وی درباره اشتغال‌زایی این پروژه گفت:  این پروژه با اشتغال 1300 نفر به لحاظ اشتغالزایی نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است بطوریکه در اوج عملیات اجرایی کار این تعداد نزدیک به 2 هزار نفر در بخش‌های ساخت، اجرا و تکمیل پروژه خواهد رسید و در دوران بهره‌برداری و تولید کارخانه به حدود 350 نفر نیروی مستقیم در بخش های بهره برداری و تعمیرات مشغول به فعالیت خواهند بود.

 رئیس تحقیق و توسعه پتروشیمی ایلام تصریح کرد: مالکیت این پروژه با شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کارکنان صنعت نفت و اجرای آن به صورت EPCF به شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت ( OIEC )  واگذار شده است و تاکنون درصد پیشرفت فیزیکی کل پروژه حدود 27% است.

 وی ابراز امیدواری کرد با  پیگیری های استاندار و نمایندگان  جهت تامین منابع مالی و تلاش مدیران اجرایی مطابق برنامه زمانبندی مصوب اویل تیرماه 99 به بهره برداری برسد و با اجرای این طرح ضمن تامین خوراک پتروشیمی دهلران و حفظ محیط زیست منطقه شاهد رونق اقتصادی و توسعه پایدار استان ایلام باشیم.      


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: