• یکشنبه ۱۱ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 976-1490-5
  • خبرنگار : 911201
  • منبع خبر : گزارش

گناهکار نیستیم، چاپخانه داریم

اینجا چاپخانه است، محل تولد کلمه ، پیام و تاثیرگذاری و مشکلاتی که از این هنرصنعت به گوش می‌رسد.

به گزارش ایسنا، منطقه ایلام، امروز در جشنواره صنعت چاپ ایلام، کسانی گردهم آمده بودند که کارشان معرفی دیگران با هنرصنعتشان است، کسانی که در هر کوچه و برزن می‌توان نشانی از آنان یافت و یا به عبارتی دیگر هیچ کوچه و پس‌کوچه‌ای خالی از نشان آنان نیست.

در پشت زیبایی یک کارت دعوت، خوشایندی یک کارت پستال، بوی مطبوع یک روزنامه و مجله و یک پیام ماندگار تبلیغی زحمات کسانی است که روز 11 شهریور در تقویم به نام آنان نامگذاری شده است.

چاپخانه‌های زیادی در ایلام تعطیل شده است

«جلیل آرامیان» رئیس اتحادیه‌ی چاپخانه‌داران استان ایلام در این مراسم اظهار کرد: فارغ از اوضاع بد اقتصادی در شرایط سبقت تورم بر درآمد چاپخانه‌داران همواره نقش خود را ایفا کرده‌اند.

وی گفت: اما متاسفانه چاپخانه‌های زیادی نیز تعطیل شده‌اند و یا در آستانه‌ی تعطیلی قرار دارند که امیدواریم برای حل مشکلات آنان چاره‌اندیشی شود.

مالیات بر ارزش افزوده؛ مشکل اصلی چاپخانه‌داران

«حمیدرضا عبدی» نماینده چاپخانه‌داران استان ایلام نیز در این نشست، اظهار کرد: متاسفانه ما چاپخانه‌داران در شرایط گرانی مواد اولیه و در کنار اجاره‌بهای مغازه، علاوه بر مالیات تکلیفی، باید مالیات بر ارزش افزوده را که به معضلی اساسی تبدیل شده را پرداخت کنیم.

وی گفت: امور مالیاتی در بسیاری از مواقع حساب مدیران چاپخانه‌داران را مسدود می‌کند که درست نیست و باید مسئولان به فکر راهکار بهتری باشند.

نماینده چاپخانه‌داران استان ایلام ادامه داد: از تامین اجتماعی استان می‌خواهیم که سختی کار ما را ببیند چرا که کار در چاپخانه و استشمام بوی بد بنر و مواد شیمایی مضرات فراوانی برای کارکنان این مراکز دارد.

وام 20 درصدی درد ما را دوا نمی‌کند/ گناهکار نیستیم، چاپخانه‌ داریم

وی تاکید کرد: ما نیاز به حمایت مالی و وام داریم اما وام 20 درصدی دردی از ما دوا نمی‌کند و باید مسئولان با هم‌اندیشی و البته همکاری فعالان این عرصه به راهکاری مطمئن ومنطقی برای حل مشکلات چاپخانه‌داران برسیم.

عبدی از صدا و سیما خواست تا با تهیه‌ی گزارش‌هایی از چاپخانه‌داران، عملکرد و مشکلات آنان را بررسی کنند، چرا که این عزیزان هم سرمایه‌گذار هستند و هم برای افراد زیادی اشتغال ایجاد کرده‌‌اند.

نماینده چاپخانه‌داران استان ایلام با بیان اینکه «گناهکار نیستیم، چاپخانه ‌داریم» ابراز امیدواری کرد به مشکلات این صنف رسیدگی شود.

اعلام آمادگی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت برای رسیدگی به مشکلات چاپخانه‌داران

«یارالله نصیری» رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ایلام نیز در این مراسم اظهار کرد: مشکلات صنعت چاپ به دلیل ماهیتی که دارد بیشتر از دیگر صنایع است چون با پیشرفت تکنولوژی سرعت تغییرات در این هنرصنعت بیشتر است و راهکارهای جدید می‌طلبد.

وی با بیان اینکه صنعت چاپ دو بعد نرم افزاری و سخت‌افزاری دارد و محصول این صنعت فرهنگی است، تصریح کرد: به دلیل چسبندگی صنعت چاپ به حوزه فرهنگی کمتر به مشکلات آن توسط متولیان صنعت پرداخته شده و نیازمند توجه بیشتر است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ایلام با تاکید بر اینکه مسلما مشکلات صنعت چاپ مانند دیگر صنایع در ایلام بیشتر است، ادامه داد: نحوه گرفتن مالیات بر ارزش افزوده ناکارآمد است و ریشه کسب و کار را می‌خشکاند.

نصیری با تاکید بر اینکه گرانی مواد اولیه چاپ و دیگر مشکلات این حوزه خیلی مهم است که متولیان مالیات باید آن را مدنظر داشته باشند، اعلام آمادگی کرد مشکلات چاپخانه‌داران در صورت تمایل آنان، در جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید مطرح شود.

وی پرداخت تسهیلات در قالب اشتغال فراگیر را یکی دیگر از راه‌های کمک به اعضای اتحادیه چاپخانه‌داران عنوان کرد.

به گزارش ایسنا، در این مراسم «غلامحسین خانی» مدیر چاپخانه وحدت، «منصور مهدوی» مدیر چاپخانه نور، «عبدالله فلاحی» مدیر چاپخانه فرهنگ، «علی قاسمی‌نژاد» مدیر چاپخانه بهار، «ستار شاولی» مدیر چاپخانه سپهر، « آرمین آرامیان» مدیر چاپخانه اطلس، «کوروش سالکی» مدیر چاپخانه سروش، «حبیب اسکندری» مدیر چاپخانه پیام، «یاسین درویشی» مدیر چاپخانه اندیشه، «احسان قیصربیگی» مدیر چاپخانه کوثر، «شمس‌الدین ظاهری» مدیرچاپخانه سروش و «رجب اهل والی» مدیر چاپخانه گلستان تجلیل شدند.

همچنین در بخش دیگر این مراسم از "ستار میکرمی"، "همت آزادی"، "بهروز شریفی"، "سجاد جعفری"، "میثم نوری‌نژاد"، "حسین کریمی"، "حیدر مناری"، "مریم فیض‌الهی"، "احسان مامی"، "مرضیه قطب‌الدین"، "خلیل اعظمی"، "وعد عبدالکریمی"، "مهدی الماسی"، "محمود سلیمانی"، "میلاد نوربخش"، "شهین صفری‌نیا"، "ناهید مهدوی" و "جعفر رستمی‌زاده" به عنوان کارگران نمونه چاپخانه‌های استان تقدیر شد.

تجلیل از «علی‌اشرف کرد» پیشکسوت صحافی ایلام از دیگر برنامه‌های این مراسم بود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: