• یکشنبه ۱۱ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 976-794-5
  • خبرنگار : 911201
  • منبع خبر : گزارش

شعرخوانی 17 شاعر جوان در دومین جشنواره «روشنا»/ جلیل صفربیگی: برای شاعر شدن فقط بلد بودن عروض و قافیه کافی نیست

در دومین جشنواره شعر روشنا در حوزه هنری ایلام،  17 نفر از شاعران جوان، آخرین سروده‌های خود را قرائت کردند.

به گزارش ایسنا، منطقه ایلام، «جلیل صفربیگی» در این مراسم با بیان اینکه پرداختن صرف به ظواهر موجب فقیر شدن شعر جوان ایلام شده است، اظهار کرد: نسل و نسل‌های گذشته بیشتر اهل یادگرفتن بود و چون فضای مجازی هم نبود از تعریف‌های بی‌پایه و اغراق‌های معمول،‌ کمتر از امروز بود.

شاعر مجموعه‌ی «چرا پرنده نباشم» ، دوری کردن از ادبیات وشعر کلاسیک را مشکل دیگر نسل جوان شاعر امروز دانست و گفت: مولوی، سعدی، حافظ و فرودسی مجموعه‌های عظیم بشری را به یادگار گذاشته‌اند که خواندن این آثار برای فعالان عرصه‌ی شعر و ادب ضروری است اما متاسفانه شاعران جوان به این موضوع کم‌توجه هستند و به همین دلیل خروجی 30 تا 40 هزار شاعر رسمی که دارای تالیف هم هستند آن گونه که باید نیست.

شاعر مجموعه‌ی «کم‌کم کلمه می‌شوم» تاکید کرد: امکانات امروز هیچگاه جوانان شاعر را از استاد بی‌نیاز نمی‌کند، به عنوان مثال اگر کسی بخواهد گیتار یاد بگیرد باید حتما هنرآموزی کند، بنابراین شاعران جوان هم باید پای خواندن شعر کلاسیک بنشینند و وقت بگذارند و هم با اساتید در ارتباط باشند و برای دریافتن مفهوم اشعار و مطالعه‌ی تفاسیر آن تلاش کنند.

وی مطالعه داستان و رمان و اطلاع داشتن از ادبیات ملل را لازمه شاعر خوب بودن عنوان کرد و گفت: بلد بودن عروض و قافیه به تنهایی برای شاعر شدن کافی نیست و باید حتما مطالعه و شاگردی کردن را مدنظر داشته باشند.

   در این برنامه که با اجرای «محمدرضا رستم‌پور» برگزار شد، «محمدحسین کرمی» ، «بارانی» ، «مسعود کرمی» ، «طیبه شیخ‌مرادی» ، «غیاثی» ، «روح‌الله حیدربیگی» ، «حدیث حیدربیگی» ، «فاطمه شفیعی» ، «رضا میری» ، «فاطمه عبدالهی» ، «علی بادکیو» ، «سعید رفیعی» ، «زهرا عزیزی» ، «سارا عزیزی» ، «سمیه رستم‌پور» ، «موسی امایی»  و «مهدی آرمانی» سروده‌های خود را خواندند.

در این برنامه «سوشیانت صفربیگی» کودکی که چند نمونه از غزل‌های کردی «فرهاد شاهمرادیان» را از حفظ خواند و مورد تشویق این شاعر قرار گرفت.

در این برنامه «رسول امامی» شاعر و خواننده ایوانی، «بباران آسمان» را به صورت زنده اجرا کرد. 

اولین جشنواره روشنا، 15 بهمن 1396 برگزار شد.


انتهای پیام

اخبار مرتبط

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: