• شنبه ۱۰ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۲۱:۲۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 976-1290-5
  • خبرنگار : 911201
  • منبع خبر : گزارش

‍ تأکید بر توجه به مناسب‌سازی در بودجه دستگاه‌ها/فقط 17 دستگاه مناسب‌سازی شده‌اند

در جلسه مناسب‌سازی فضاهای مخصوص جانبازان و معلولین ایلام عنوان شد از مجموع 64 دستگاه عضو این ستاد تاکنون تنها 17 دستگاه اقدام به مناسب‌سازی فضاهای عمومی کرده‌اند .

به گزارش  ایسنا، منطقه ایلام، در این نشست مصوب شد نمایندگان بانک‌ها مشکلات خودپردازها را برای استفاده آسان معلولان و جانبازان بررسی و رفع کنند و شهرداری‌ها نیز در اماکن عمومی و پرتردد نقاطی که به مناسب‌سازی نیاز دارد را مشخص و تفاهم نامه‌ای بین شهرداری و سازمان نظام مهندسی استان منعقد و  به ساز و کار مشترک برای مناسب سازی منجر شود .

«احمد کرمی»  - معاون عمرانی استاندار ایلام در این جلسه با تأکید بر طراحی ساختمان‌های جدید با مناسب‌سازی فضاهای مخصوص معلولین اظهار کرد: باید در فعالیت‌های سالانه دستگاه‌ها پیش‌بینی و برنامه‌ریزی در خصوص مناسب‌سازی فضاها مخصوص جانبازان و معلولین مدنظر قرا گیرد و مناسب‌سازی هزینه زیادی را تحمیل نخواهد کرد باید در بودجه و اعتبارات سالانه دستگاه‌ها پیش‌بینی‌های لازم را در نظر داشته باشند .

وی ادامه داد: در فضاهای قدیمی هم با اقدامات کوچکی می‌توان فضا را برای ارتباطات و فعالیت بیشتر جانبازان و معلولین مناسب ساخت به‌عنوان‌مثال در دستگاه‌ها می‌توان میز خدمت ویژه جانبازان و معلولین را پیش‌بینی کرد و یا با ایجاد یک آسانسور و دیگر اجراها در این خصوص گام‌های مؤثری را برداشت .

معاون عمرانی استاندار ادامه داد: هدف ما ایجاد یک عدالت ارتباطی برای جانبازان و معلولین به نسبت افراد سالم است .

«محمد نوذری» معاون سیاسی امنیتی استاندار ایلام نیز اظهار کرد: ایجاد محیطی بدون مانع برای تردد توانخواهان، سالمندان و جانبازان دارای الزام قانونی و آیین نامه بوده و در این زمینه تمامی ارگان ها باید مشارکت جدی داشته باشند .

وی با تاکید بر اینکه آیین نامه مناسب سازی معابر عمومی مربوط به چند سال گذشته است، در بیشتر استان های کشور اجرایی شده و در این استان نیز باید بیش از پیش الزام قانونی برای اجرای آن همچون سایر مناطق وجود داشته باشد، گفت: شهرداری ها در این زمینه باید بیشتر مشارکت کنند تا زمینه حضور آزادانه و بدون مانع در فضاها و معابر عمومی برای افراد توانخواه، سالمند و جانبار در فضاهای عمومی بوجود آید .

نوذری با بیان اینکه معلولیت پدیده اجتماعی و غیر قابل انکار در جامعه است، گفت: این قشر به حمایت‌های همه جانبه نیاز داشته و داشتن فضایی مناسب برای تردد آسان حداقل نیاز این قشر است .

وی با تاکید بر اینکه دستگاه های اجرایی استان باید در برنامه‌های سالیانه، مساله مناسب سازی را بصورت جدی در دستور کار قرار دهند،از سازمان نظام مهندسی استان خواست تا برای رعایت مساله مناسب سازی در ساخت و سازها الزام قانونی ایجاد کند .

«زهرا همتی» مدیرکل بهزیستی ایلام نیز در این نشست با گلایه از عدم همکاری برخی دستگاه ها در زمینه مناسب سازی گفت: از مجموع 64 دستگاه عضو این ستاد تاکنون تنها 17 دستگاه اقدام به مناسب سازی فضاهای عمومی کرده اند .

وی تاکید کرد:  ارگان ها و دستگاه ها درصدی از اعتبار تملک دارایی ها را به مناسب سازی اختصاص دهند، گفت: همه باید برای رعایت حقوق شهروندی معلولان مشارکت داشته باشند .  


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: