• پنجشنبه ۸ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 976-1090-5
  • خبرنگار : 911201
  • منبع خبر : گزارش

1244 مورد نمونه‌برداری از مراکز عرضه از ابتدای امسال/ بازرگانان و تجار به موضوع استاندارد توجه کافی داشته باشند

مدیرکل استاندار ایلام گفت: توجه به استاندارد یکی از ابزارهای افزایش توان ظرفیت صادرات در مرز مهران بوده که باید تجار و بازرگانان به این موضوع توجه کافی داشته باشند .

«مهناز همتی» با حضور در ایسنا، منطقه ایلام، اظهار کرد: در شرایط کنونی و در تحقق کامل اقتصاد مقاومتی و تولید کالای داخلی نقش استانداردسازی انکارناپذیر است و برنامه مصوب این اداره کل برای صدور پروانه استاندارد اجباری در سال جاری 20 مورد است که تاکنون 10 پروانه برای واحدهای تولیدی مختلف صادرشده است .

وی با بیان اینکه از ابتدای سال جاری تاکنون بر اساس بررسی‌های صورت گرفته روی نتایج حاصل از بازرسی، نمونه‌برداری و آزمون واحدهای تولیدی 16 پروانه کاربرد علامت استاندارد در استان تعلیق یا ابطال‌شده است، گفت: پیگیری نکردن واحد تولیدی برای تمدید پروانه، تعطیلی، غیرفعال بودن واحدها و رعایت نکردن استانداردهای اجباری تولیدات و خدمات ارائه‌شده ازجمله عوامل تعلیق و ابطال این پروانه‌ها به شمار می‌رود .

مدیرکل استاندارد ایلام گفت:  واحدهای تولیدی که پروانه آن‌ها تعلیق شده حداکثر سه ماه فرصت دارند که نسبت به رفع نواقص و احراز شرایط استاندارد اقدام و در غیر این صورت پروانه آن‌ها ابطال می‌شود و نکته دیگر اینکه شرایط صدور پروانه کاربرد علامت استاندارد نسبت به گذشته تسهیل شده اما نظارت و بازرسی‌ها تشدید یافته و این اداره کل به همراه نیروهای بخش خصوصی طرف قرارداد به‌صورت مستمر واحدهای تولیدی و خدماتی را زیر نظر دارند و رعایت استانداردها را پیگیری می‌کنند .

وی در بخش دیگر این گفتگو یکی از عوامل بسیار مهم در صادرات رعایت استاندارد و شاخص‌های آن دانشت و تأکید کرد:  این موضوع می‌تواند فرصت را برای توجه به کیفیت تولید و به‌تبع آن ایجاد اشتغال به دنبال داشته باشد و توجه به استاندارد یکی از ابزارهای افزایش توان ظرفیت صادرات در مرز مهران بوده که باید تجار و بازرگانان و همچنین اداره کل استاندارد به این مهم عنایت داشته باشند .

مدیرکل استاندارد ایلام از صادرات 50 هزار تن کالای استاندارد از مرز مهران در سال جاری خبر داد و گفت: عمده کالاهای صادرشده تحت نظارت و کنترل کیفی این اداره کل در مدت یادشده شامل موزاییک، آجر، مواد لبنی، مواد شیمیایی ( کربنات کلسیم) و سنگ‌های ساختمانی بوده و در این مدت نزدیک به 250 مورد آزمون تعیین ماهیت نیز انجام شد که بیشترین کالای آزمون شده مربوط به سنگ‌های ساختمانی، کربنات کلسیم و سنگ‌آهن بوده است .

وی تصریح کرد:  بازرسی از مراکز عرضه 130 مورد، 218 مورد نمونه‌برداری از مراکز تولیدی و 1244 مورد نمونه‌برداری از مراکز عرضه ازجمله کارهای انجام‌شده این اداره کل از ابتدای امسال بوده است .

به گزارش ایسنا، استاندارد استان ایلام در جشنواره شهید رجایی در بخش دستگاه‌های گروه زیربنایی و تولیدی به عنوان دستگاه برتر معرفی شد.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: