• چهارشنبه ۷ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۶
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 976-1392-5
  • خبرنگار : 911201
  • منبع خبر : گزارش

استاندار ایلام در نشست خبری:

تبدیل مهران به منطقه آزاد نتیجه‌ی همدلی و تلاش مستمر و سال‌ها پیگیری بود/ آغاز اجرای بزرگراه مهران ، دهلران – اندیمشک؛ به زودی

استاندار ایلام گفت: پیوستن مهران به مناطق آزاد یک کار جمعی در استان است و همه‌ی شخصیت های ایلام در مرکز دست به دست هم دادند تا این کار بسیار بزرگ به نتیجه رسید.
به گزارش ایسنا، «قاسم سلیمانی‌دشتکی» و معاونان وی در نشستی دو ساعته به سوالات خبرنگاران پاسخ دادند.
«قاسم سلیمانی‌دشتکی» در این نشست با اشاره به پیوستن مهران به مناطق آزاد تجاری اظهار کرد: ین ثمره بزرگ و ارزشمندی است که می‌تواند تحول بسیار عظیمی را در استان به وجود آورده و در ایجاد شغل، تحول در اقتصاد استان و کشور و وضعیت تجارت استان نقش بسیار مهمی داشته باشد.
سلیمانی دشتکی، این مصوبه امروز مجلس شورای اسلامی را نتیجه ده‌ها نشست تخصصی و سال‌ها پیگیری مسئولان دانست و گفت:  این نتیجه یک کار جمعی در استان است و همه ی شخصیت های ایلام در مرکز دست به دست هم دادند تا این کار بسیار بزرگ به نتیجه رسید.
وی با بیان اینکه در شورای عالی اقتصاد 700 میلیون دلار برای میادین نفتی آبان و پایدار تصویب شد، گفت:از جمع اعتبار 1 میلیارد و 17 میلیون دلار میادین نفتی 700 میلیون دلار آن برای این دو میدان نفتی در ایلام تصویب و همچنین مصوب شد 4 درصد از این مبلغ (حدود 27 میلیارد دلار ) برای زیرساخت‌های عمرانی، اقتصادی و اجتماعی به استان اختصاص یابد .
استاندار ایلام ادامه داد: در راستای مصوبات سفر ریاست جمهوری حدود 160 میلیارد دیگر به استان و مسیر اربعین حدفاصل ایلام به مهران کمک شد. برای تونل کبیرکوه 45 میلیارد تومان، تونل قلاجه 15 میلیارد تومان و 6 میلیارد نیز برای کمربندی غربی مهران و جمعاً بیش از 230 میلیارد از محل سفر رئیس‌جمهور به استان اختصاص خواهد یافت .
سلیمانی با تأکید بر اینکه برای توسعه استان از همه ظرفیت‌های استان ازجمله نمایندگان، چهره‌های پرنفوذ ایلامی در مرکز، مدیران و افراد سرشناس و چند جلسه نیز با حضور استاندار سابق استفاده شد، تصریح کرد: از تمام ظرفیت‌های انسانی استان به‌دوراز جناح‌بندی‌های سیاسی برای توسعه استان استفاده می‌کنیم .
وی تأکید کرد: استاندار شریک ندارد اما از همکاری افراد و صاحب‌نظران و تجربه‌ی آنان استفاده خواهد شد.
وی گفت: در ارتباط با بزرگراه مهران، دهلران به اندیمشک پیگیری کردیم و موافقت سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و بانک ملی برای تضمین ورود بخش خصوصی برای اجرای بزرگراه مهران-دهلران-اندیمشک بااعتبار 600 میلیارد تومانی دریافت شد و به‌زودی عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد .
نماینده عالی دولت در استان تصریح کرد: جزو استان‌های برتر در جذب اعتبارات اشتغال‌زایی هستیم. رتبه استان در جذب اعتبارات اشتغال‌زایی روستایی از 23 کشور در ظرف 3 هفته به زیر 10 رسید و بیش از 100 درصد اعتبارات را جذب کردیم و درحالی‌که 90 میلیارد سهم استان بود ما بیش از 103 میلیارد اخذ قرارداد داشته‌ایم .
وی ادامه داد:در بحث اقتصاد مقاومتی نیز جلسات بسیار متعددی داشتیم و در حال حاضر 63 جلسه برگزارشده است که حاصل آن احیای43 کارخانه و کارگاه راکد شده است. در این راستا 22 واحد نیز به ظرفیت بالا رسید . در پتروشیمی ایلام مشکل مدیریتی و مدیران پروازی داشتیم و تلاش بسیار خوبی انجام شد و ده‌ها جلسه برگزار شد که منجر به تغییر مدیریت این واحد شد بدین مفهوم که تعداد قابل‌توجهی از مدیران پتروشیمی از استان خواهند بود.
سلیمانی تصریح کرد: جلسات مختلفی با سرمایه‌گذاران بزرگ ایران ازجمله هلدینگ خلیج‌فارس، ایرانیان، نفت و گاز پیروزی و ... برگزار شد و نتایج خوبی در برداشت .
در ادامه «درویشی» معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه‌ی منابع استانداری در پاسخ به سؤال ایسنا، درباره‌ی برنامه‌ی استان برای توسعه‌ی کشت گیاهان دارویی و اینکه چرا ستاد راهبردی گیاهان دارویی در استان فعال نیست؟ گفت: برنامه‌ی خوبی برای این موضوع وجود دارد و امسال کشت گیاهان دارویی در استان توسعه پیدا خواهد کرد.
وی در پاسخ به سؤال دیگر خبرنگار ایسنا درباره توسعه کسب‌وکار در حوزه it و برنامه استانداری برای کمک به سازمان‌هایی مانند پارک علم و فناوری و جهاد دانشگاهی، تصریح کرد: توسعه‌ی مشاغل در این حوزه با توجه به پتانسیل‌های استان موردتوجه قرار دارد و مدیریت ارشد استان هم به این موضوع کمک خواهد کرد و اخیراً هم یک قطعه زمین در اختیار پارک علم و فناوری برای ساخت‌وساز و ایجاد فضای لازم برای شرکت‌های دانش‌بنیان قرارگرفته است.
80درصد مصوبات اقتصاد مقاومتی در استان اجرایی شده است
وی در پاسخ به سوال دیگری درباره جلسات اقتصاد مقاومتی با بیان اینکه در جلسات ستاد اقتصاد مقاومتی تصمیمات بسیار خوبی برای توسعه استان گرفته شده است، اظهار کرد: 80 درصد مصوبات ستاد اقتصاد مقاومتی اجرایی شده و 20 درصد در دست اجراست.
معاون اقتصادی استاندار با بیان اینکه برای جذب اعتبارات اشتغال روستایی در استان تلاش های بسیار زیادی انجام شده و شاهد ارتقای رتبه استان در کشور بودیم ، تصریح کرد: در هفته دولت طرح هایی در این زمینه به بهره برداری رسید که قطعا در آینده طرح های بیشتری افتتاح می‌شود.
درویشی با اشاره به تصویب منطقه آزاد تجاری مهران، گفت: قطعا این طرح در صورت تصویب نهایی موجب ارتقای فعالیت‌های بازرگانی در استان می‌شود.
پیگیری ارتقای چند بخش به شهرستان هستیم
«محمد نوذری» معاون سیاسی امنیتی استانداری ایلام نیز از تشکیل 37 تشکل مردم نهاد برای نشاط اجتماعی در استان خبر داد و گفت: نمایشگاه تولیدات زنان سرپرست خانوار با حضور 18 استان در ایلام به زودی برگزار می‌شود.
وی از برنامه های مسئولان برای ارتقای بخش های چوار، هلیلان به شهرستان خبر داد و گفت: با توجه به شاخص های تقسیمات کشوری این مهم در حال پیگیری است و در دولت گذاشته برخی تصمیمات غیر‌کارشناسی در تقسیمات کشوری مشکلاتی را برای دولت بوجود آورد اما این دولت در این خصوص ضابطه‌مند عمل می‌کند.
تور بازدید از پروژه‌های عمرانی استان برگزار می‌شود
«احمد کرمی» معاون عمرانی استانداری ایلام نیز از توسعه راه های ارتباطی استان خبر داد و گفت: شاید در بعضی از پروژه ها کندی وجود داشته باشد اما در حال پیگیری و سرعت و تحول در حوزه راهسازی استان هستیم.
وی با بیان اینکه تونل کبیرکوه، پروژه چهار بانده کردن ایلام -مهران، راه ایلام-ملکشاهی-مهران و...از جمله این پروژه ها در راستای توسعه زیرساخت های استان است، از تور خبری اصحاب رسانه در بازدید از پروژه های عمرانی خبر داد و گفت: در نظر داریم برای آشنایی بیشتر خبرنگاران با دستاوردهای قابل توجه دولت تور بازدید از پروژه های عمرانی استان برگزار کنیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: