• چهارشنبه ۷ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 976-990-5
  • خبرنگار : 911201
  • منبع خبر : گزارش

مدیرکل ثبت‌احوال استان ایلام با حضور در ایسنا خبر داد:

صدور کارت ملی هوشمند برای 75 درصد از جمعیت واجد شرایط استان/صدور 84000 جلد شناسنامه مکانیزه از سال گذشته تا پایان مرداد

مدیرکل ثبت‌احوال استان از صدور کارت ملی هوشمند برای 75 درصد از جمعیت واجد شرایط استان خبر داد و گفت: در 5 ماهه‌ی اول امسال  4336  ولادت، 104  فوت ، 2370 ازدواج و 352 طلاق در استان ایلام به وقوع پیوسته است.

«منوچهر تیموری» با حضور در ایسنا، منطقه ایلام، اظهار کرد: ثبت‌احوال استان ایلام با بیش از 85 سال سابقه‌ی فعالیت قدیمی‌ترین دستگاه اجرایی استان است که در راستای وظایف سازمانی خود انجام وظیفه می‌کند.

99.8 درصد وقایع حیاتی در زمان قانونی ثبت می‌شوند

وی با بیان اینکه یکی از راهبردهای اصلی ثبت احوال، ثبت وقایع حیاتی در مهلت قانونی است، تصریح کرد: این مهلت برای ولادت 15 روز و برای وفات 10 روز است و دلیل حساسیت ثبت وقایع حیاتی این است که اطلاعات جمعیتی به موقع در اختیار تصمیم‌گیران قرار گیرد.

مدیرکل ثبت‌احوال استان ایلام ادامه داد: خوشبختانه در استان ایلام 99.8 درصد این وقایع در مهلت قانونی ثبت می‌شوند و در این زمینه همکاری شهرداری‌ها و دهیاری‌ها بسیار کمک‌کننده است.

75 درصد جمعیت بالای 15 سال ایلام کارت ملی هوشمند گرفته‌اند

تیموری از صدور کارت ملی به عنوان یک پروژه‌ی زیرساختی دولت در راستای تحقق دولت الکترونیک در این سازمان نام برد و اظهار کرد:  جمعیت بالای 15 سال واجد شرایط دریافت این خدمت، 456 هزار و 490 نفر است که از ابتدای شروع صدور تا امروز 341361 نفر در استان کارت ملی هوشمند را دریافت کرده‌اند که معادل 75 درصد جمعیت واجد شرایط است.

استقرار 50 ایستگاه کاری برای ثبت‌نام دریافت کارت ملی هوشمند

وی ادامه داد: تلاش ما این است که تا پایان سال تمام افراد واجد شرایط ثبت‌نام کنند و 100 درصد استان را در این زمینه پوشش دهیم و برای رسیدن به این هدف 50 ایستگاه کاری از طریق ادارات ثبت‌احوال، دفاتر پیشخوان و دفاتر خدمات پستی تدارک دیده شده که روزانه ظرفیت پذیرش 2500 نفر را برای ثبت‌نام دارند و هیچ محدودیتی در این زمینه وجود ندارد.

مردم ثبت‌نام برای دریافت کارت ملی هوشمند را به روزها و ماه‌های آخر امسال موکول نکنند

مدیرکل ثبت‌احوال استان ایلام از صدور کارت ملی هوشمند برای 201 هزار نفر در سال 1396 و 5 ماهه‌ی اول امسال خبر داد و از مردم خواست که ثبت‌نام برای دریافت کارت ملی هوشمند را به روزها و ماه‌های آخر امسال که آخرین مهلت دریافت این خدمت است، موکول نکنند چون احتمال تمدید اعتبار کارت‌های قدیمی بسیار کم است.

صدور 84000 جلد شناسنامه مکانیزه از سال گذشته تا پایان مرداد امسال

تیموری تصریح کرد: یکی از فعالیت‌های دیگر ثبت‌احوال استان صدور شناسنامه‌ی مکانیزه برای تمام افراد جامعه است که در سال 1396 و 5 ماهه‌ی اول امسال 84000 جلد شناسنامه‌ی مکانیزه در نهایت دقت و کیفیت  برای مردم استان صادر شده که صودر آن در شهرستان‌ها به‌روز و در مرکز استان 3 تا 4 روز به طول می‌انجامد.

وی ادامه داد: برای راحتی مردم در این زمینه در مناطق و بخش‌های دور دست از مرکز استان مانند «ماژین» و «هلیلان» که نمایندگی ثبت‌احوال مستقر نیست بخشی از این کارها به دفاتر پیشخوان واگذار شده شده به این ترتیب که این مراکز مدارک را از متقاضیان می‌گیرند و به ثبت‌احوال انتقال می‌دهند.

بارگذاری وقایع حیاتی در پایگاه جمعیتی کشور، خدمتی نو از ثبت‌احوال

مدیرکل ثبت‌احوال استان ایلام بارگذاری وقایع حیاتی در پایگاه جمعیتی کشور را از مهم‌ترین خدمات این سازمان عنوان کرد و گفت: با این خدمت حضور  اجباری افراد در ثبت‌احوال محل سکونت را کاهش داده و افراد می‌توانند در هر نقطه از کشور از خدمت مورد تقاضا بهره‌مند شوند.

تیموری ادامه داد: سازمان ثبت‌احوال با ایجاد شبکه‌ی استعلام زمینه‌ی اتصال ادارات و سازمان‌ها را به پایگاه جمعیتی کشور فراهم کرده که با این کار برای احراز هویت افراد در مراکز ی مانند بانک‌ها، دفاتر ثبت اسناد، دستگاه‌های انتظامی و نظامی مشکلی وجود نخواهد داشت و از سوء استفاده‌های احتمالی پیشگیری خواهد کرد و مصوبه‌ی دولت در رابطه با حذف کپی شناسنامه و کارت ملی در این بستر انجام می‌گیرد.

وی گفت: ثبت‌احوال از ارکان مهم در ستاد انتخابات است و همکاران ما  به عنوان عضو هیئت‌های اجرایی در کنار فرمانداران و بخشداران حضور دارند و در انتخابات سال گذشته نیز بیشترین همکاری و کمک را در زمینه پاسخگویی به استعلام‌ها داشتند.

مدیرکل ثبت‌احوال استان ایلام ادامه داد: رونمایی از اسناد سجلی مشاهیر، بزرگان و شهدا نیز اقدام فرهنگی دیگری است که در مراسم‌ها و مناسبت‌های مختلف انجام‌ می‌گیرد.

ادارات ثبت‌احوال استان مجهز به فیبر نوری هستند

تیموری با بیان اینکه تمام ادارات ثبت‌احوال استان مجهز به فیبر نوری هستند که سرعت و دقت بالایی را برای این مجموعه به ارمغان آورده و خدمتگزکاری را تسهیل می‌کند، ادامه داد: پاسخ به درخواست‌های مردم در زمینه تعویض نام و نام خانوادگی، پاسخ به مراجع اداری و قضایی در ثبت‌احوال در کوتاه‌ترین زمان انجام می‌گیرد و در مجموع در سطح استان بیش از 50 نوع خدمت در زمینه‌های مختلف در حال انجام است که هر کدام از ظرافت‌ها و حساسیت‌های خاص خود برخوردار استو همکاران ما هم با نهایت دقت در این زمینه‌ها انجام وظیفه می‌کنند.

وی تصریح کرد: رضایتمندی و تکریم ارباب رجوع و پاسخگویی به درخواست مردم از اولویت‌های اساسی است و در همین راستا میز خدمت نیز در تمام ادارات دایر شده و عمده خدمات ثبت‌احوال در بستر دولت الکترونیک انجام می‌گیرد و در جلسات شورای راهبردی جمعیت که به ریاست استاندار برگزار می‌شود تحولات جمعیتی استان رصد و مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد.

4336  ولادت، 104  فوت ، 2370 ازدواج و 352 طلاق در 5 ماهه‌ی اول امسال در ایلام

مدیرکل ثبت‌احوال استان درمورد نامگذاری‌ها با بیان اینکه خوشبختانه در ایلام اسامی معصومین مورد توجه مردم بوده و دارای بیشترین فراوانی است، تصریح کرد: در 5 ماهه‌ی اول امسال 4336  ولادت، 104  فوت ، 2370 ازدواج و 352 طلاق به وقوع پیوسته است.

وی در پایان از تلاش‌های رسانه‌ها و فعالان مجازی در جهت فرهنگ‌سازی و  راهنمایی‌ها و همکاری‌ها استاندار، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان،  فرمانداران و همه بخش‌های استان که به تقویت زیرساخت‌های مورد نیاز ثبت‌احوال به عنوان یک نهاد حاکمیتی کمک می‌کنند، تقدیر کرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: