• پنجشنبه ۱۱ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۰:۵۲
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 975-1092-5
  • خبرنگار : 911201
  • منبع خبر : گزارش

استاندار واسط خبر داد:

موافقت عراق با گشایش بازارچه شهابی

استانداران ایلام و واسط در استانداری ایلام با هم دیدار کردند .

به گزارش ایسنا، منطقه ایلام، «قاسم سلیمانی‌ دشتکی» در دیدار با «محمود عبدالرضا طلال» استاندار واسط عراق اظهار کرد: کشور جمهوری اسلامی برای مسیرهای منتهی به مهران و استان واسط عراق هزینه های بسیار خوبی را انجام داده و در مسیر های مختلف ازجمله دهلران به مهران، لرستان به مهران، ملکشاهی به مهران و کرمانشاه و ایلام به مهران برنامه‌ریزی‌ های بسیار خوبی در دستور کار قرار گرفته است .

وی تصریح کرد:  دو کشور دوست و برادر ایران و عراق منافع مشترک اقتصادی در سطح بین المللی دارند اگر دو استان بتوانند طبق برنامه پیش روند افق خیلی قوی در سطح مبادلات اقتصادی بین دو کشور و جهان خواهند داشت .

استاندار ایلام با تاکیذ بر ضرورت راه اندازی بازارچه چنگوله ، تصریح کرد: این ضرورت به این  دلیل است در ایام اربعین بحث تجارت دو کشور کاملا تحت الشعاع اربعین هستند اگر ما مرز چنگوله را زودتر کارسازی نکنیم تجار جهتشان به سمت شمال و جنوب عوض خواهد شد بنابراین باید برنامه دقیقی داشته باشیم .

« ملا طلال» استاندار واسطدر این باره گفت:  در بحث مرز جنگوله اختلاف نظر و مقاومتی در نخست وزیری بود  که روز شنبه جلسه ای با خود نخست وزیر داشتم و در همان جلسه درخواست کردم که این مرز باز شود که ایشان قول مساعد داد و در وزارت امور خارجه هم رایزنی خواهم کرد و موافقت آنها را هم کسب خواهم کرد و با رایزنی با نخست وزیری اعبتارات راه را هم درخواست کردیم که 13 میلیون دلار برای ایجاد راه ارتباطی به شهابی یا چنگوله لازم است .

استاندار ایلام در ادامه گفت: پیشنهاد این است  که کمیته مشترک هر دو هفته یک بار از دو مرز چنگوله یاشهابی بازدید کنند و ضعف ها و مشکلات را مطرح کنند تا با نظر دو استاندار رفع شود .

وی با بیان اینکه اگر چنگوله باز شود واردات و صادرات از این مرز بهتر خواهد شد ، تصریح کرد:  در پایانه مهران از نظر زیرساخت ها خوب کار شده است اما تأسیسات زرباطیه برای پذیریش کالاهای صادراتی پایین است  و لازم است بحث بازگشایی درب ترانزیت و تأمین امکانات از جمله ایکس ری در این درب انجام شود .

ملا طلال در این زمینه گفت: ما موافق افزایش تردد کامیون ها در مرز مهران هستیم بیش از 60 کارمند برای تسهیل درامر مرز مهران و ترخیص کاران و کارمندان باسکول را افزایش می دهیم تا کالا و کامیون افزایش یابد .  


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: