• چهارشنبه ۱۰ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 975-1490-5
  • خبرنگار : 961201
  • منبع خبر : گفتگو

مدیر کل بیمه سلامت استان ایلام خبر داد:

کاهش 30 هزار بیمه شده با جلوگیری از هم‌پوشانی سازمان‌های بیمه‌گر

مدیرکل بیمه سلامت استان ایلام گفت: پیش از انقلاب اسلامی به اندازه انگشتان دست در استان پزشک وجود نداشت و وضعیت فعلی استان در تمامی حوزه‌های سلامت شامل نیروی متخصص، تجهیزات، زیرساخت و منابع مالی این حوزه قابل مقایسه با آن زمان نیست.

«نورالدین رحیمی»  با حضور در ایسنا، منطقه ایلام، اظهار کرد: هم اکنون در تمامی روستاهای بالای 2500 نفر جمعیت، درمانگاه و پزشک وجود دارد و حتی در روستاهای پرجمعیت‌تر آزمایشگاه و رادیولوژی نیز مستقر شده و این خدمات شبکه‌ای باعث شده عدالت در دسترسی به خدمات سلامت رشد بسیار چشمگیری نسبت به پیش از انقلاب پیدا کند.

وی با اشاره به پوشش افراد فاقد بیمه گفت: در استان ایلام220 هزار نفر بیمه شده روستایی و عشایر داریم که بدون پرداخت هرگونه حق بیمه از خدمات نظام ارجاع پزشک خانواده استفاده می‌کنند و برای تمام افراد خانواده آنها پرونده الکترونیک سلامت تشکیل شده است.

رحیمی تعداد مراجعات مردم استان به مراکز درمانی را در سال 95 از 2 میلیون و 500 هزار بیمه شده‌ی بیمه سلامت ذکر و عنوان کرد: 130 میلیارد تومان در مراکز درمانی در سطح شهرها و روستاهای استان هزینه درمان این مراجعه کنندگان شده است.

مدیرکل بیمه سلامت استان تعداد بیماران خاص تحت پوشش بیمه سلامت را 402 نفر ذکر و اظهار کرد: درمان این بیماران هزینه بسیار زیادی دارد که سازمان بیمه سلامت هزینه‌های آنها را پوشش می‌دهد.

وی افزود: هدف ما با توجه به آرمان‌های نظام مقدس جمهوری ایلامی عدالت در دسترسی به خدمات سلامت و کاهش هزینه‌های پرداخت شده از جیب بیمه شدگان در مواجهه با بیماری‌ها و تامین منابع مالی سلامت برای پوشش خدمات و نظارت و کنترل خدمات ارائه شده به بیمه شده‌ها است.

رحیمی مراجعات مردم به مراکز درمانی را در استان ایلام بالاتر از میانگین کشوری و حتی استان‌های همجوار ذکر و تاکید کرد: این مسئله جنبه‌های مختلفی دارد که باید بررسی علمی شود. هرچند عوامل زیادی می‌تواند در کاهش این مراجعات نقش ایفا کند ولی در سال 95 حرکتی را با هدف آگاهی‌بخشی به مردم درباره فرایند درمانی شروع کردیم که باعث شد با وجود افزایش مراکز درمانی و اضافه شدن دستگاه‌های تشخیصی درمانی در شهرستان‌ها، در سال 96 تعداد 340 هزار مراجعه نسبت به سال قبل کاهش یافت.

مدیرکل بیمه سلامت استان با بیان اینکه رشد هزینه‌های بیمه سلامت که در بعضی سال‌ها به 18 درصد هم رسیده است، در سال قبل به 1 درصد رسیده است، افزود: این کاهش رشد هزینه‌ها با وجود افزایش پوشش مراکز درمانی اتفاق افتاده است.

وی به بدهی مالی سازمان‌های بیمه‌گر اشاره کرد وگفت:با پیگیری‌های استاندار و نمایندگان مجلس جزو اولین استان‌هایی بودیم که بیشترین پرداختی را به مراکز بهداشتی درمانی انجام دادیم و هم‌اکنون 37 میلیارد تومان از سال 96 بدهکار هستیم.

رحیمی بیشترین بدهی بیمه سلامت رابه دانشگاه علوم پزشکی عنوان کرد از ابتدای سال 97 اسناد دانشگاه علوم پزشکی را به صورت 70 درصد نقد و 30 درصد پس از بررسی اسناد پرداخت می‌کنیم و در خصوص داروخانه‌ها نیز علیرغم تنگناهای مالی که در سال 97 با آن مواجهیم با توجه به اینکه دارو یک کالای استراتژیک در حوزه سلامت است 70 درصد اسناد داروخانه‌ها را نیز به صورت نقد و 30 درصد را نیز پس از رسیدگی پرداخت می‌کنیم و این کار به صورت ماهیانه صورت می‌گیرد در حالی‌که قبلا با تاخیرهای 5 و 6 ماهه پرداخت می‌شد که انتظار می‌رود با انجام این رویه در حوزه دارو در استان مشکلی نداشته باشیم .

وی با تاکید بر اینکه منابع هر صندوق بیمه‌ای باید برای جمعیت هدف آن صندوق هزینه شود، به وجود برخی هم‌پوشانی‌های بیمه‌ای بین سازمان ‌های بیمه‌گر از قبیل بیمه سلامت با بیمه‌های تامین اجتماعی، نیروهای مسلح، کمیته امداد اشاره کرد و گفت: با سامانه‌ای که برای جلوگیری از این امر طراحی شده، اگر افرادی درخواست دفترچه بیمه بدهند ولی از دفترچه بیمه دیگری استفاده کند به صورت آنلاین تشخیص خواهد داد و از صدور دفترچه برای آنها جلوگیری خواهد شد که باعث کاهش 30 هزار نفری جمعیت بیمه شده بیمه سلامت شده است.

مدیرکل بیمه سلامت استان به را‌ه‌اندازی سامانه تلفنی 1666 در هفته آینده اشاره و عنوان کرد: این سامانه با هدف اطلاع‌رسانی به بیمه شده‌ها و رسیدگی به شکایات و درخواست‌های آنها راه‌اندازی خواهد شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: