• سه شنبه ۹ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 975-1090-5
  • خبرنگار : 911201
  • منبع خبر : گفتگو

مدیرکل انتقال خون استان ایلام با حضور در ایسنا:

مرکز جامع انتقال خون ایلام راه‌اندازی می‌شود/ در اهدای خون جوانان، بانوان و گروه‌های منفی با نقطه مطلوب فاصله داریم

مدیرکل انتقال خون استان ایلام از مراجعه 6143 مراجعه کننده برای اهدای خون از ابتدای امسال خبر داد و گفت: با تاکیدات استاندار ساخت مرکز جامع انتقال خون استان کلید خورده است.

دکتر «مهدی اکبری دهبالایی» با حضور در ایسنا،منطقه ایلام، اظهار کرد: در سال گذشته 18284نفر برای اهدای خون به اداره کل انتقال خون مراجعه کردند که بر اساس شاخص‌ها 13079 نفر موفق به اهدای خون شدند.

وی با بیان اینکه 8534 نفر از این افراد اهداء کننده مستمر و 4541 اهدا کننده باسابقه و 2251 نفر اهداء کنندگان خون برای اولین بار بودند، تصریح کرد: تنها نزدیک به 5 درصد این افراد را بانوان تشکیل می‌دهند.

مدیرکل انتقال خون استان ایلام ادامه داد: خون اهدایی در استان ایلام نیازهای داخلی استان را تامین کرده و خون مازاد از طریق شبکه ملی خون‌رسان به مناطق مختلف کشور ارسال شده است، تصریح کرد: شبکه ملی ‌خون‌رسان کمک می‌کند تا خون در شرایط اضطراری به هموطنانی که در هر نقطه از کشور نیازمند باشند برسد.

اکبری دهبالایی با بیان اینکه در سال گذشته تعداد 5172 واحد FFP   به خارج از استان ارسال شده ، تصریح کرد: از این تعداد 4000 واحد به تهران و 1172 واحد به قزوین ارسال شده است.

وی تصریح کرد:  FFP دارای حداکثر فاکتورهای انعقادی پایدار و ناپایدار است که در خونریزی‌های فعال، کمبود فاکتورهای انعقادی، ترومای گسترده، جراحی‌ها، بیماری‌های کبد و خونریزی‌های منتشر شده داخل عروقی کاربرد مستقیم برای نجات جان بیماران دارد .

مدیرکل انتقال خون استان ایلام تصریح کرد: 1807 کیسه PC  نیزتهیه شده که که 1756 مرود در داخل استان استفاده شده و بقیه به خوزستان و کرمانشاه ارسال شده است.

اکبری ادامه داد: اهدای خون توسط بانوان و جوانان از شاخص‌های مهم در اهدای خون هستند که در این دو شاخص تا رسیدن به نقطه‌ی مطلوب فاصله داریم، به این مفهوم که جامعه‌ی اهداء کننده خون میانسال شده و این جمعیت به مرور از چرخه‌ی اهداء خارج می‌شود و لازم است جوانان وارد این عرصه شوند تا نیازهای بانکی خونی کشور در بلند مدت تامین شود و همچنین بانوان درصد پایینی از جمعیت اهداء کننده خون را تشکیل می‌دهند که  امیدواریم با فرهنگ‌سازی و افزایش اطلاعات مردم این شاخص هم بهبود یابد.

وی آمار اهداء کنندگان گروه‌های منفی را شاخص مهم دیگری در انتقال خون دانست و گفت: با توجه به اینکه گروه خونی 10 درصد جامعه منفی است زمان نیاز این عزیزان به فراورده‌ها با مشکل مواجه می‌شویم که نیاز است باشگاه اهداء کنندگان منفی را در استان راه‌اندازی کنیم.

اکبری تاکید کرد: اهدای خون نه تنها ضرر ندارد بلکه برای تحریک و خونسازی بدن نیز مفید است و از پوکی استخوان جلوگیری می‌کند و مغز قرمز استخوان را فعال نگه می‌دارد و اگر خطری متقاضی اهداء کننده خون را تهدید کند پزشک مستقر در مرکز از اهدای خون جلوگیری خواهد کرد.

وی تصریح کرد: یکی دیگر از مزیت‌های مراجعه برای اهدای خون این است که مشخص می‌شود که آیا بیماری‌هایی مانند کم‌خونی فرد را تهدید می‌کند یا نه و در صورت مثبت بودن آزمایش فرد وادار می‌شود مراحل درمان را زودتر طی کند تا از زندگی سالم برخوردار باشد.

مدیرکل انتقال خون استان ایلام ادامه داد: در 4 ماهه‌ی نخست امسال 6143 مراجعه کننده در استان داشتیم که 4612 نفر معادل 75 درصد مراجعه‌کنندگان موفق به اهدای خون شدند و 3347 نفر یعنی معادل 72 درصد این افراد اهداء کننده مستمر بودند که شاخص مهمی است.

اکبری ادامه داد: با توجه به راه‌اندازی بخش‌های جدید درمانی در استان مانند Cancer theraphy نیاز استان به فراورده‌های خونی بیشتر شده و باید فرهنگ‌سازی لازم در این زمینه با همکاری رسانه‌ها انجام گیرد.

مدیرکل انتقال خون استان ایلام تصریح کرد: خوشبختانه دستگاه پلاکت فر زیس تهیه شده و  پیگیر گرفتن مجوز برای استفاده از این دستگاه هستیم  و با این امکانات واحدهای پلاکت افزایش چشمگیری خواهد یافت.

اکبری دهبالایی با اشاره به اهمیت طرح ارتقاء ضریب ایمنی سلامت خون اشاره کرد و گفت: چون امکان دارد عفونت ویروسی تا سه ماه در فاز پنجره باشد و با روش‌های روتین آزمایشگاهی شناسایی نشوند در بار اول از اهداء کنندگانی که تاکنون اهداء خون نداشته‌اند فقط نمونه جهت انجام آزمایشات گرفته می‌شود.

وی از پذیره‌نویسی سلول‌های بنیادی برای اهداء کنندگان مستمر خبر داد و گفت: این افراد بعدا می‌توانند از مزایای سلول‌های بنیادی استفاده کنند.

مدیرکل اهدای خون استان ایلام از نشست مشترک استاندار و مدیرعامل سازمان انتقال خون در این اداره کل خبر داد و تصریح کرد: مقرر شد یک قطعه زمین در اختیار این اداره کل قرار گیرد و از محل اعتبارات ملی و کمک‌های استانی مرکز جامع اهدای خون راه‌اندازی شود.

اکبری ضمن تقدیر از زحمات استاندار ایلام گفت: خوشبختانه استاندار دستورات لازم را در این زمینه داده‌اند و امیدواریم در کوتاه ترین زمان این زیرساخت مهم به بهره‌برداری برسد و خدمات انتقال خون در استان توسعه یابد.

وی ادامه داد: هر چند در ساختمان موجود امکان پیاده‌سازی بسیاری از استانداردها وجود ندارد اما بهسازی، تعمیر و تجهیز این ساختمان در حال انجام است و در سال 1396 دو ماه یکبار محموله تجهیزاتی به این ساختمان وارد شده و مشکلی در این زمینه وجود ندارد و با راه‌اندازی مرکز جامع مشکلات و تنگناهای موجود برطرف خواهند شد.

مدیرکل انتقال خون استان ایلام در پاسخ به مطالبه مردم شهرستان‌های استان جهت راه‌اندازی مراکز انتقال خون، اظهار کرد: با هماهنگی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی استان قرار شده تا مراکز درمانی شهرستان‌ها مکانی را برای این کار در اختیار انتقال خون قرار دهند و همکاران ما هم برای این خدمت‌رسانی بر اساس برنامه به شهرستان‌ها اعزام خواهند شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: