• شنبه ۳۰ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 974-3294-5
  • خبرنگار : 911201
  • منبع خبر : گفتگو

صادق اکبری عنوان کرد:

"موفق باشید"؛ سرنوشت محتوم نمایشگاه‌های نقاشی در ایلام/ چشم‌های محسن حرف‌ها برای گفتن دارد

صادق اکبری خالق اثر ماندگار وعده‌ی صادق که بهره‌گیری از نمادهای تصویری خاص در آثار نقاشی وی، نمایشگاه‌های نقاشی‌اش را با اقبال ویژه از سوی بازدیدکنندگان همراه ساخته است.

نمایشگاه نقاشی "چشم‌های محسن" تازه‌ترین مجموعه آثار این هنرمند است که استقبال از آن در نوع خود متفاوت و کم‌سابقه بود.

این هنرمند با حضور در ایسنا، منطقه  ایلام، توجه مخاطب به آثار خود را یک انگیزش و موجد مسئولیت بیشتر دانست واظهار کرد: هنر نقاشی با همه خلاقیت در ارائه‌ی زیبایی مهجور مانده است و شاید با کمی اغماض می‌توان گفت میانگین برداشت افکار عمومی نگاه سنتی به جا مانده از زنگ نقاشی در مدارس ابتدایی است.

وی با بیان اینکه با کمی تامل می‌توان دریافت آثار ارائه شده در نمایشگاه‌های نقاشی هر کدام ویترین اندیشه‌های یک نقاش است که کمتر از یک کتاب نیست، به تابلو "چشم‌های محسن" اشاره کرد و گفت: این تابلو مشمول روایت بنده از نقاشی و اشاره استعارتی به بصیرت شهیدان است که با ترکیب المان‌های خاص جلوه‌ای از رسالت این شهید را به نمایش گذاشته است.

اکبری ادامه داد: شهادت تکامل انسان است و شهید عصاره‌ی تمام ارزش‌هایی است که می‌توان متصور شد. جامعه مدیون شهید است و هنر می‌تواند به زیباترین وجه آن را تفهیم کند و  نقاشی معنویت‌گرا مسیر دشواری است و ساده‌انگاری است اگر فکر کنیم نقاشی منحصرا مهارت اجرای طرح و رنگ و پرداخت آن است و نقاشی معنویت‌گرا نیازمند همزادپنداری با روح اثر است واین  اراده و نیت نیز اشاعه‌ی تفکر شهادت است. تفکری که جامعه را از هر آسیب محفوظ می‌دارد.

این نقاش گفت: این تفکر که به شکل رسمی از تابلو وعده‌ی صادق شروع شد و فعلا در ایستگاه چشم‌های محسن است که این ایستگاه نیازمند توقف و تامل بیشتری است، به سادگی نمی‌توان از مقابل چشم‌های محسن دور شد، چشم‌های محسن حرف برای گفتن زیاد دارد.

اکبری خواستار چندباره نمایش این اثر هنری برای تامل افکار عمومی و مدیریت فرهنگی استان شد و گفت: منتظر واکنش مسئولان می‌مانم.

وی تصریح کرد: نجابت ذاتی هنرمندان باعث شده تا با رویکردی محتاطانه مطالبات خود را بیان کنند و هنرمندان توانمندی در استان داریم که در زادبوم خود گمنام‌اند اما در خارج از استان خود دیده می‌شوند.

این هنرمند با طرح این سوال که آیا تاکنون مدیران فرهنگی و هنری که به سبب وظیفه ذاتی خود از یک نمایشگاه دیدن می‌کنند با خود فکر کرده‌اند که سرانجام آثار فاخر و ارزشی را که محصول ساعت‌ها کار ظریف و طاقت‌فرسا و بدون مواجب یک هنرمند است، چه می‌شود؟ ادامه داد: "موفق باشید" سرنوشت محتوم یک نمایشگاه نقاشی در ادامه این رسالت ظریف، دشوار و زیباست، که می‌توان با راه‌اندازی موزه‌ای برای هنرمندان ایلامی این آثار را فراروی آیندگان نیز گذاشت.

اکبری در پایان گفت: نقاشی ویترین احساسات و عواطف خالق آن است، نقاشی جدی است و دست نقاشان کارهای بزرگی را انجام می‌دهد . آنها حقایق نادیدنی را به تصویر می‌کشند باید دست آنان را گرفت. چشمان محسن با ما حرف دارد. 

|

|

|

|


انتهای پیام

اخبار مرتبط

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: