• سه شنبه ۲۶ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۷:۳۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 974-2994-5
  • خبرنگار : 911201
  • منبع خبر : گزارش

«فرار... فرار...» رونمایی شد/ خداداد ابراهیمی: ادبیات دفاع مقدس مظلوم است

رمان نوجوان «فرار ... فرار...» اثر مرتضی حاتمی با موضوع دفاع مقدس با سخنرانی «خداداد ابراهیمی» نویسنده پیشکسوت رونمایی شد.

به گزارش ایسنا، منطقه ایلام، «خداداد ابراهیمی» در این مراسم اظهار کرد: رمان نوجوان «فرار ... فرار...» عصاره 8 سال فرهنگ دفاع مقدس در حوزه نوجوان  و کار بسیار بزرگی است چون نوشتن برای نوجوانان با آن ویژگی‌های سنی و جوانب فکری بسیار دشوار است به همین دلیل بسیاری از شاعران ونویسندگان از خلق اثر در این حوزه طفره می‌روند.

وی با بیان اینکه حاتمی در این عرصه به رستگاری قلم رسیده است، ادامه داد: این نویسنده با فروتنی و عرق‌ریزی در عرصه ادبیات پایداری به مانایی میراث دفاع مقدس آن هم در قالب رمان نوجوان کمک کرده است.

نویسنده کتاب «قصه‌های ایلام» ادامه داد: هرچند در کشور در زمینه سینما و شعر دفاع مقدس هزینه شده اما نشر و ادبیات دفاع مقدس مظلوم واقع شده است.

ابراهیمی با تاکید بر اینکه نگاشتن چنین اثری هوش و ذکاوت خاص خود را می‌طلبد و حاتمی به دور از ژست‌های معمول نقش‌آفرینی خود را نشان داده است، گفت: این نویسنده از 7 سالگی قلم به دست گرفته و ایام جوانی را مصروف این مهم کرده و سال‌ها برای کودکان و نوجوانان مرارت کشیده و سربلند از این میدان بیرون آمده است.

وی گفت: «فرار... فرار...» یکی از مهمترین دیالوگ‌های مردم ایلام و بیانگر پایداری مردمی است که ایام دفاع مقدس شهر خود را ترک نکردند و در اطراف و اکناف آن سکنی گزیدند و صبوری پیشه کردند تا دلاورمردان ما در خط مقدم با خیال آسوده در مقابل رژیم بعثی بایستند و او را به عقب بنشانند.

این نویسنده پیشکسوت نداشتن دشواری زبان و صحبت با زبان نوجوانان، آوردن واژه‌های محلی و توضیح در پاورقی و  آوردن اصطلاحات و  واژه‌های فرهنگ بومی را از ویژگی‌های این اثر دانست و گفت: زبان این اثر در برزخ سنی است یعنی هم نوجوان و هم بزرگسال اثر را متعلق به خود می‌داند.

ابراهیمی ادامه داد: این کتاب بیانگر بخشی از بیم‌ها و امیدهای مردم ایلام در دوران دفاع مقدس است.

وی عدم ویراستاری کامل کتاب را از نقاط ضعف این اثر عنوان کرد و گفت: متاسفانه در این اثر از تاکتیک خاصی برخوردار نیست و برخلاف نام و موضوعش با هیجان آغاز نمی‌شود و برای مخاطب گره ایجاد نمی‌کند.

این نویسنده پیشکسوت تصریح کرد: حاتمی در این اثر زشت‌نویسی ندارد و از ژست گرفتن‌های معمولی مبرا است و در این اثر به رستگاری قلم رسیده است.

به گزارش ایسنا، «حسن افشار» و «قاسم نظری» به نقد این کتاب پرداختند.

فرار ... فرار... با شمارگان 1000 جلد توسط انتشارات آستان جانانان و در 188 صفحه به چاپ رسیده است.

   


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: