• دوشنبه ۴ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 974-1190-5
  • خبرنگار : 911201
  • منبع خبر : گزارش

اولین جلسه شورای استانی معادن تشکیل شد

اشتغال 1693 نفر در معادن استان ایلام

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ایلام گفت: تشکیل شورای استانی معادن راهکاری اساسی در جهت آسان سازی امور معدنکاران اعلام کرد.

«یاراله نصیری» در حاشیه‌ی اولین جلسه شورای استانی معادن در گفتگو با ایسنا، منطقه ایلام، اظهار کرد: این شورا بر اساس ماده 43 قانون برنامه ششم توسعه کشور و در راستای توسعه و تمرکززدایی و امکان حمایت بیشتر از معادن کشور، تدوین، تشکیل و ابلاغ شده است.

وی اظهارکرد: استان ایلام با 20 هزار کیلومتر مربع وسعت، حدود 70 درصد آن بدلیل وجود کوه ها، جنگل ها و زمین های زراعی قابل معدنکاری نبوده و فعالیت های معدنی صرفا در 30 درصد این فضا امکان پذیر است.  

نصیری تصریح کرد: نزدیک به 12 نوع ماده معدنی از 68 نوع مواد معدنی شناسایی شده در سطح کشور در استان ایلام وجود دارد که دارای تنوع 17 درصدی نسبت به کل کشور است .

وی ذخایر معدنی استان را عمدتا تنوعی از مصالح ساختمانی مانند خوراک گچ و سیمان، آهک، شن و ماسه های سیلیسی، خاک رس جهت خوراک کارخانجات آجر و نیز ماده معدنی بیتومین دانست و گفت: در استان ایلام نزدیک به یک میلیارد تن ذخایر قطعی معدنی شناسایی شده است که نسبت به 500 میلیارد تن شناسایی شده در کشور، دارای نسبت 1 به 500 است .

دبیر شورای معادن استان ایلام تاکید کرد: در سطح کشور 6 هزار معدن وجود دارد که حدود 3 هزار از آنها فعال هستند و تعداد معادن استان نیز بالغ بر 42 معدن می باشند که 29 واحد از آنها مشغول فعالیت هستند .

وی اضافه کرد: وصولی حقوق دولتی استان ایلام از معادن در سال گذشته که مربوط به سال 95 و سنوات قبل بوده مبلغ 680 میلیون تومان بوده است .
این مسئول تعداد اشتغالزایی این حوزه در استان را 1693 نفر ذکر کرد و افزود: از این تعداد 493 نفر در بخش معدن و 1200 نفر نیز در بخش صنایع معدنی مشغول به کار است.

به گزارش ایسنا، در این نشست استاندار ایلام  بر کار کارشناسی تقاضای معافیت‌های معادن استان تاکید و اظهار کرد: حقوق دولت و افراد در معادن باید از طریق کار کارشناسی دقیق مورد بررسی قرار گیرد و یک قاعده و رویه متحدی برای تمام معادن در نظر گرفته شود .

تشریح آخرین دستور العمل شورای معادن استان، درخواست معافیت تبصره 3 ماده 6 قانون ( حق الارضه) به مبلغ 90 میلیون به دلیل تخریب عملیات اکتشاف ناشی از زلزله، درخواست تعطیلی 2 ساله به دلیل باطله برداری معدن و عدم استخراج ماده معدنی در سال های 94 و 95 ، درخواست تعطیلی به دلیل عدم فعالیت معدن تا افتتاح واحد فراوری برای سال 94 و 95 و اصلاح روش واگذاری محدوده های معدنی از جمله مصوبات اولیه جلسه شورای معادن استان بود .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: