• یکشنبه ۳ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 974-790-5
  • خبرنگار : 911201
  • منبع خبر : گزارش

رئیس کل دادگستری استان ایلام خبر داد:

صدور الکترونیکی ابلاغیه‌ها در بیش از ۶۰ درصد محاکم استان

رئیس کل دادگستری استان ایلام گفت: هم اکنون در بیش از ۶۰ درصد محاکم استان، ابلاغیه‌ها بصورت الکترونیکی، محرمانه و در حداقل زمان ممکن صورت می گیرد .

به گزارش ایسنا، منطقه ایلام،  «محمد رزم» در نشست خبری به مناسبت هفته قوه قضاییه با بیان اینکه شهید بهشتی والامقام و ۱۷ هزار شهید ترور، برگ زرینی از سند حقانیت و مظلومیت جمهوری اسلامی ایران است، اظهار کرد: خوشبختانه با فرهنگ‌سازی مناسب، آموزش‌های همگانی، همکاری و همراهی مردم و تلاش شبانه روزی همکاران و ضابطین قضایی؛ در چند سال اخیر تعداد پرونده های وارده به محاکم استان، روند رو به کاهشی داشته است .

وی با بیان اینکه برخورد جدی با هنجارشکنان، قانون شکنان، اراذل و اوباش و مزاحمین نوامیس مردم، جزء اولویت های اصلی محاکم استان است، تاکید کرد: با فرهنگ سازی، آموزش و پیشگیری مناسب، می توان از بروز و ظهور بسیاری از مشکلات و ناهنجاری های اجتماعی جلوگیری کرد .

وی به سفر رئیس قوه قضائیه در سال گذشته به ایلام اشاره کرد و گفت: آن سفر آثار و برکات زیادی برای استان ایلام به همراه داشت و در مجموع ۱۶۰ میلیارد تومان اعتبار به این استان تخصیص یافت که در نوع خود بی نظیر بود .

رئیس کل دادگستری استان ایلام با بیان اینکه از این میزان اعتبار، تا کنون قریب ۲۰ میلیارد تومان تخصیص یافته که ۱۳ میلیارد آن برای تکمیل مجتمع عظیم قضایی استان وصول شده است، گفت: این مجتمع با ۷۰ درصد پیشرفت در حال ساخت است و تا پایان سالجاری مورد بهره برداری قرار می گیرد‌ .

رزم با اشاره به اینکه ۱۴ مجتمع شورای حل اختلاف با ۱۳۴ شعبه در سطح استان فعال است، افزود: در این شعبات حدود ۴۵ قاضی به صورت پاره‌وقت همکاری و همراهی دارند .

وی به حذف ابلاغیه های دستی، سنتی، زمانبر و نیز راه اندازی خدمات الکترونیک قضایی در سطح محاکم استان اشاره کرد و گفت: هم اکنون در بیش از ۶۰ درصد محاکم استان، ابلاغیه ها بصورت الکترونیکی، محرمانه و در حداقل زمان ممکن صورت می گیرد .

رئیس کل دادگستری استان ایلام توجه به مسائل مختلف و تعالی فرهنگی در محاکم استان را مورد تاکید قرار داد و خاطرنشان کرد: برگزاری آیین‌های ملی، مذهبی، دینی و نیز تکریم مراجعان در محاکم، از اولویت ها و تاکیدات موکد در سال جاری است .

رزم با بیان اینکه بر مبنای نیاز و نیز در راستای دسترسی آسان مردم به مراجع قضایی، در بسیاری از مناطق و بخش ها، محاکم دادگستری دایر و ایجاد اشتغال شده است، یادآور شد: سال گذشته قریب ۲۰۰ نفر در محاکم استان استخدام و جذب شده اند .

وی با بیان اینکه حفظ جنگل ها، مراتع، اراضی ملی، انفال و بیت المال؛ وظیفه ای همگانی و برخورد محاکم قضایی نیز با متصرفان و مخربان بسیار شدید و جدی است، تصریح کرد: فردی که سال گذشته ضمن آتش زدن جنگل ها و مراتع شمال شهر ایلام، یک شهروند ایلامی را نیز مور ضرب و جرح شدید قرار داده بود، به ۶/۵ سال زندان محکوم شد و هم اکنون در حال تحمل دوران حبس است .

رئیس کل دادگستری استان ایلام در بخش دیگری از این نشست نقش رسانه‌ها  را در توسعه همه جانبه و تحقق اهداف درون و برون سازمانی بی بدیل توصیف کرد و با اشاره به جایگاه خبرنگاران در قانون اساسی و دیگر قوانین موضوعه، اظهار کرد: همگان و بویژه دولت ها وظیفه دارند که از این ظرفیت عظیم و بی نظیر رسانه ها در راستای تحقق اهداف و برنامه ها استفاده کنند .

رزم با بیان اینکه توجه به خبرنگاران و رسانه ها، توجه به تفکر، دانایی، آگاهی بخشی، فرهنگ سازی و تنویر افکارعمومی است، بیان داشت: به هر اندازه ای که به اهمیت و کارکرد و تاثیرگذاری رسانه ها توجه شود، به همان اندازه نیز جامعه به ترقی، پیشرفت، توسعه و بالندگی خواهد رسید .

وی با اشاره به اینکه برمبنای قانون و به منظور حفظ شان و جایگاه خبرنگاران، به جرائم مطبوعاتی و خبرنگاران در شعبات ویژه و با حضور هیئت منصفه رسیدگی می شود، یادآور شد: در تلاش هستیم که یک شعبه ویژه نیز در شوراهای حل اختلاف برای رسیدگی به جرائم مطبوعاتی و خبرنگاران در مرکز استان تشکیل دهیم تا قبل از ارسال پرونده ها به دادگاه، پرونده های خبرنگاران در این شعبه به صورت ویژه رسیدگی و حتی المقدور به مصالحه منجر شود .  


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: