• شنبه ۲ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۰:۰۶
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 974-193-5
  • خبرنگار : 911201
  • منبع خبر : گفتگو

معاون آموزشی دانشگاه:

رشته‌های دانشگاه علمی کاربردی بازنگری می‌شوند

معاون آموزشی دانشگاه جامع علمی کاربردی از بازنگری رشته‌های مراکز این دانشگاه تا سال آینده خبر داد.

دکتر «محمدعلی اخوان بهابادی » در گفتگو با ایسنا، منطقه ایلام، در خصوص برنامه‌های امسال این دانشگاه برای تصویب برنامه‌های درسی اظهار کرد:  روال تصویب برنامه درسی بازارسنجی و گرفتن اطلاعات از بازار کار است و متناسب با سفارش‌های بازار کار زیرساخت‌های لازم برای ایجاد یک رشته و تربیت نیروهای موردنیاز انجام می‌گیرد.

وی با تأکید بر اینکه تأسیس یک‌رشته منوط به تشخیص اولویت است، گفت: هم‌اکنون درمجموع 820 رشته در مقاطع کاردانی ، کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه جامع علمی کاربردی فعال است که 60درصد این رشته‌ها کارشناسی و 40 درصد کارشناسی و حدود 50 تا 60 رشته کارشناسی ارشد است.

معاون آموزشی دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: برنامه‌های این دانشگاه در سال جاری علاوه بر تصویب رشته‌های موردنیاز بازار کار بازنگری در رشته‌های موجود است و این فرایند تا سال آینده به انجام خواهد گرفت.

اخوان در پاسخ به سؤال دیگر درباره فعالیت کمیته منطقه‌ای گسترش هم اظهار کرد: دانشگاه جامع علمی کاربردی با توجه به رسالت و مأموریت متفاوتی که دارد در پذیرش دانشجو اختصاص رشته به مراکز هم متفاوت عمل می‌کند، به این صورت وقتی رشته‌ای به دانشگاه‌های معمول وزارت علوم داده می‌شود پذیرش دانشجو در آن رشته سالیان سال تداوم می‌یابد اما در دانشگاه علمی کاربردی اختصاص رشته به یک مرکز بر اساس نیاز بازار است و وقتی بازار آن اشباع شد پذیرش دانشجو در آن رشته متوقف می‌شود.

وی ادامه داد: مثلاً در مرکزی مانند مرکز علمی کاربردی مترو تهران که در مقطعی ایجاد شد و در 7 تا 8 نیمسال متناسب با نیاز مترو به تربیت دانشجو در مقاطع کاردانی و کارشناسی پرداخت  و پس‌ازاینکه نیاز مترو برآورده شد عملاً دانشجو نگرفت اما اخیراً با توجه به توسعه مترو در تهران و راه‌اندازی مترو در شهرهای بزرگ این مرکز دوباره شروع به کار و پذیرش دانشجو کرده است.

معاون آموزشی دانشگاه جامع علمی کاربردی تصریح کرد: مراکز علمی کاربردی بر اساس نیاز بازار و پتانسیل‌های موجود رشته‌هایی را درخواست می‌دهند که این درخواست‌ها در کمیته هماهنگی واحد استانی بررسی و همه جوانب امر ازجمله تکراری نبودن رشته و نیاز داشتن منطقه سنجیده می‌شود و بعد از نهایی شدن و تصویب به کمیته بررسی دانشگاه ارجاع و در کمیته هماهنگی منطقه‌ای با حضور روسای مناطق 9 گانه بررسی و در صورت تأیید تصویب و ستاد مرکزی دانشگاه آن رشته را به سازمان سنجش اعلام می‌کند.

اخوان در ادامه با اشاره به مصوبه شورای عالی اداری مبنی بر ممنوعیت پذیرش دانشجو در مراکز علمی کاربردی وابسته به دستگاه‌های دولتی اظهار کرد: این مصوبه شامل 9 موسسه از 12 موسسه‌ی وابسته به دانشگاه جامع و 323 مرکز است که از مهر 97 پذیرش دانشجو نخواهند داشت.

وی تصریح کرد: برای رشته‌های تکراری این مراکز برنامه‌ای نداریم اما برای رشته‌های غیرتکراری ترجیح ما این است که در مراکز دیگر ظرفیت و محیط کار لازم برای پذیرش دانشجو در این رشته‌ها ایجاد شود که مراکزی مانند مراکز جهاد دانشگاهی از این ظرفیت برخوردار هستند.

وی بر تقسیم رشته‌های مراکز علمی کاربردی به‌صورت منطقه‌ای تأکید کرد و. گفت: اگر در مرکزی مانند مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی ایلام دو گروه صنعت و فرهنگ به‌عنوان گروه‌های اصلی و فرعی انتخاب‌شده‌اند مراکز استان‌های مجاور مانند کرمانشاه می‌توانند بر روی رشته‌های دیگر برای پذیرش دانشجو برنامه‌ریزی کنند.  


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: