• پنجشنبه ۳۱ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۸:۳۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 973-3591-5
  • خبرنگار : 911201
  • منبع خبر : گزارش

جشنواره‌ها گامی در راستای توسعه گردشگری روستایی

یونس آزادی - سرپرست دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری ایلام

گردشگری روستایی هرچند از قدیم‌الایام عملاً وجود داشته است، اما ازجمله شاخه‌های گردشگری است که از سابقه زیادی در توسعه برنامه‌ریزی‌شده گردشگری برخوردار نیست و در بسیاری از کشورها اخیراً به اهمیت این نوع از گردشگری واقف شده و برای توسعه آن برنامه‌ریزی نموده‌اند .

گردشگری روستایی ازیک‌طرف فضا و ظرفیت لازم برای تمدد اعصاب و گذران اوقات فراغت شهرنشینان فراهم می‌نماید و از طرف دیگر فواید زیادی برای جامعه روستایی ازجمله متنوع سازی فعالیت‌های اقتصادی، فروش محصولات، معرفی فرهنگ و آداب‌ورسوم روستایی و ... به همراه دارد .

برای توسعه گردشگری در مناطق روستایی از روش‌های مختلفی بهره‌برداری می‌کنند که یکی از مهم‌ترین آن‌ها برگزاری جشنواره‌های روستایی است. در این جشنواره‌ها فواید بسیاری نهفته است که از مهم‌ترین آن‌ها معرفی جاذبه و پتانسیل‌های مناطق روستایی، اشناشدن گردشگران با مناطق بکر و دست نخورده روستایی، فراهم شدن بستر مناسب برای فروش محصولات روستایی و همچنین ایجاد اشتیاق در میان روستاییان برای ماندن و فعالیت در محیط روستا را می‌توان برشمرد .

استان ایلام از ظرفیت بسیار بالایی برای برگزاری جشنواره‌های روستایی ازجمله جشنواره‌ای گل نرگس در آبدانان، برداشت انگور در ایوان، برداشت خیار در دره شهر، برداشت انار در سیروان و همچنین جشنواره‌های فرهنگ روستایی استان برخوردار است که لازم است با برنامه‌ریزی مناسب از این ظرفیت بزرگ برای توسعه گردشگری و رونق تولید در مناطق روستایی بهره ببریم .

در هفته‌ای که گذشت شاهد برگزاری جشنواره برداشت زردآلو در روستای حیدرآباد بخش سیوان از توابع شهرستان ایلام بودیم. این منطقه سرشار از ظرفیت و استعداد برای توسعه گردشگری روستایی است که متأسفانه تاکنون از آن درست استفاده‌نشده است .

امید است بتوانیم با بهره‌گیری از مواهب خدادادی و پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های ایجادشده توسط روستانشینان سخت‌کوش استان، توسعه استان را گامی به‌پیش ببریم .

 

 

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: