• یکشنبه ۲۷ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۴
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 973-3293-5
  • خبرنگار : 911201
  • منبع خبر : گزارش

آرش شریفی عنوان کرد؛

جای خالی زمین‌شناسان در ساخت‌وسازهای ایران / انتقاد از عدم توجه به کارهای میدانی در رشته زمین‌شناسی

استاد و پژوهشگر دانشگاه میامی آمریکا با انتقاد از عدم توجه به کارهای میدانی در رشته زمین‌شناسی در دانشگاه‌ها ، گفت:   تا حالا برای ساخت کدام یک از ساختمان‌های ایران از یک زمین‌شناس مشورت گرفته‌ شده است؟

دکتر «آرش شریفی» در گفتگو با ایسنا، منطقه ایلام، در پاسخ به این سوال که تفاوت تدریس زمین‌شناسی در ایران و کشورهای دیگر چیست؟  اظهار کرد: من زمانی درس خوانده‌ام که خیلی از تغییر و تحولات در سیستم آموزشی ایران اعمال نشده بود. سی سال پیش وارد دانشگاه شدم و 26 سال قبل فارغ‌التحصیل لیسانس شدم . از آن زمان یکسری تغییرات ایجاد شده، به عنوان مثال حجم دروس در گروه‌های آموزشی کم و زمان فارغ‌التحصیلی هم کوتاه‌تر شده و متاسفانه به کارهای میدانی به دلیل مشکلات و هزینه‌های ترابری اهمیت کمتری داده می‌شود.

وی با بیان اینکه این عوامل باعث شده تا کیفیت آموزش زمین‌شناسی در دانشگاه‌ها افت پیدا کند، گفت: من با دانش زمین‌شناسی دوره لیسانسم اگر خودم را با دانشجویان کارشناسی خارج از ایران مقایسه کنم من سواد بیشتری دارم و تنها تفاوتی که وجود دارد این است که آنجا همفکری و کارگروهی آموزش داده می‌شود اما در ایران همه قائم به ذات هستیم و کار گروهی بلد نیستیم.در نتیجه خرد جمعی آنجا موجب شده آنها بهتر پیشرفت کنند و این انزوا طلبی ما موجب می‌شود فعالیت‌های علمی آن گونه که باید سرعت و کیفیت لازم نداشته باشد.

استاد دانشگاه میامی آمریکا تاکید کرد: از مسولان آموزشی انتظار می‌رود دوره‌های آموزشی یا دهه‌های آموزشی را ارزیابی کنند چون، همه شاخه‌های علم و همچنین نیازهای علمی و در مجموع نیازهای کشور  در حال تغییرات است و ما باید گروهی را داشته باشیم که بر مبنای این نیازها دروس دانشگاهی را برای گروه‌ها طراحی و به‌روز کند و از هزینه برای آموزش و تحقیق بیشتر ابایی نداشته‌باشیم چون اگر این هزینه‌ها انجام نشود نتیجه‌اش فجایعی است که در کشور می‌بینیم که فقط به خاطر نداشتن زمین‌شناسان کارآمد اتفاق می‌افتد و هیچ کس هم پاسخگو نیست.

شریفی با بیان اینکه نباید وضع را به جایی برسانیم که داوطلب ورود به دانشگاه‌ها در دوره کارشناسی و تکمیلی از این رشته گریزان باشند و یا با اکراه آن را انتخاب کنند،  تصریح کرد: هر کار و هر قدم عمرانی که برداشته می‌شود نیازمند حضور یک زمین‌شناس باشعور مجرب است، ساده‌ترین کار در این زمینه ساختمان سازی است و سوال من اینجاست که تا حالا برای ساخت کدام یک از ساختمان‌های ایران از یک زمین‌شناس مشورت گرفته‌ شده است؟ در بهترین حالت بالاجبار مکانیک خاک را اندازه‌گیری می‌کنند و نسبت به شناسایی واقعی زمین که از زمین‌شناسان برمی‌آید بی‌توجهی کامل می‌شود.  


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: