• یکشنبه ۲۷ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۸
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 973-3193-5
  • خبرنگار : 911201
  • منبع خبر : گزارش

27 خرداد؛ روز جهانی بیابان‌زدایی

انسان ، عامل اصلی بیابان‌زایی

ایسنا، منطقه ایلام – یادداشت

عبدالرضا محمدی – کارشناس‌ارشد منابع طبیعی

27  خرداد به عنوان روز جهانی بیابان‌زدایی در سراسر جهان نامگذاری شده است و این روز (روز جهانی بیابان‌زدایی) در کشورهای مختلف گرامی داشته می‌شود چالشی که بعد از تغییر اقلیم و کمبود آب شیرین سومین چالش مهم جامعه جهانی در قرن ۲۱ محسوب می‌شود .

بیابان‌زدایی به عنوان مساله‌اي جهاني تنها به مناطق جغرافيايي خاص محدود نمی‌شود و  به عنوان يكي از بارزترين وجوه تخريب منابع طبيعي در جهان مطرح شده و طي چند دهه گذشته كوشش‌هاي جهاني فراواني براي مقابله و تعديل اين پديده صورت گرفته است .

شناخت فرآیندهای بیابان­زایی و عوامل بوجود آورنده و تشدید کننده آن و همچنین آگاهی از شدت و ضعف این فرآیندها و عوامل، امری مهم و ضروری است که باید مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد.

این فرایند  كه باعث تغييرات اساسي در يك اكوسيستم مي‌شود و شرايط را از حالت نسبتاً غيربياباني به حالت بياباني تبديل مي‌كند در اثر افزايش فشار انسان بر اكوسيستم‌هاي حساس ایجاد شده كه باعث كاهش بازدهي توليد و عدم برگشت‌پذيري آن مي‌شود.

چرای مفرط، بوته‌زنی و بوته‌کنی، آبیاری غلط، استفاده نکردن بهینه از زمین‌ها و قابلیت آنها، تبدیل بی‌رویه زمین‌های مرتعی به دیم‌زار، رعایت نکردن موازین علمی در شخم زمین، کشت فشرده و نامناسب در زمین‌های کشاورزی، تغییرات آب و هوایی، افزایش جمعیت و نیاز انسان ها به مواد غذایی بیشتر، و شرایط متغیر اجتماعی و اقتصادی از عوامل بیابان‌زایی است و در این میان، انسان نقشی اساسی برعهده دارد. او می‌تواند با شناخت این عوامل و جلوگیری از گسترش آنها، پدیده بیابان‌زایی را متوقف کند و اقداماتی را که به بیابان‌زدایی می‌انجامد، در این زمینه انجام دهد .

عليرغم اينكه عوامل زيست محيطي، تغييرات آب و هوايي و كمبود بارش كافي   نقشي به سزا در فروسايي زمين و پيشروي بيابانها دارند، در برخي از موارد فعاليت‌هاي انساني را نيز بايد در زمره اين گروه  قرار داد.

اهمیت طرح‌های بیابان‌زدایی برای مقابله با بیابان‌زایی بر کسی پوشیده نیست وتشکل‌های زیست محیطی و مردم نقش بسزایی در اجرای این طرح‌ها و کنترل بیابان‌زایی دارند و در واقع بدون حضور مردم و کمک آنها مقابله با پدیده بیابان زایی روند کندتری پیش می‌گیرد.

یکی از روش‌های موثر در کنترل بیابان‌زایی استفاده از سیستم‌های پخش سیلاب و استحصال آب است که می‌توان با جمع آوری رواناب‌ها از هدر رفتن آنها جلوگیری و از آن برای کنترل بیابان‌زایی استفاده کرد.

رشته‌های مربوط به بیابان فقط در مقاطع کارشناسی ارشد برای دانشجویان علاقه‌مند به این رشته وجود دارد جای این رشته در مقطع کارشناسی خالی است و متاسفانه دانشجویان این رشته  در دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد فقط با مباحث تئوری سرکار دارند و دانشجویان کمتر در عمل بیابان و کویر را لمس  می‌کنند باید در دروس ارایه شده تجدید نظر شود و مباحث عملی بیشتر شوند و استاتید بیابان را در عمل با حضور در عرصه به دانشجویان نشان دهند.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: