• چهارشنبه ۲۳ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۰:۴۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 973-2891-5
  • خبرنگار : 911201
  • منبع خبر : گزارش

در دیدار استاندار با صنعتگران صنایع دستی مطرح شد؛

بازار سکه‌ی خریداران غیربومی پشم درایلام/ دامداران و فرشبافان متضرر از فقدان صنایع تبدیلی

صنعتگران استان در دیدار با استاندار، دغدغه‌های خود را میان گذاشتند، دغدغه‌هایی که سال‌هاست با تار و پود هنر صنعتشان گره خورده و امیدوارند به آنها توجه شود.

به گزارش ایسنا، منطقه ایلام، «کمال آزادی» مدیرعامل کنسرسیوم فرش استان در ایبن نشست از فقدان نمایشگاه فرش در مسیر زائران عتبات در استان انتقاد کرد و از نماینده عالی دولت خواست به فکر برپایی نمایشگاهی از محصولات فرش استان در بغداد یا کوت باشد.

وی از برگزاری نمایشگاه فرش در ایلام توسط یک نفر غیربومی بدون هیچ گونه هزینه‌ای انتقاد کرد.

این فعال صنایع دستی ر ادامه گفت: سالانه 15000 تن پشم در ایلام تولید می‌شود که کیلویی 1500 تومان به خارج از استان فروخته می‌شود و بعد از شور و ریس کیلویی 60 هزار تومان به فعالان صنایع دستی استان فروخته می‌شود که انتظار داریم با راه‌اندازی کارخانه ریسندگی در استان این حلقه مفقوده تکمیل شود.

وی از فروخته شدن هر پوست گوسفند در استان به قیمت 2000 تومان و در مقابل گرانی چرم خبر داد و گفت: با راه‌اندازی دباغی در استان می‌توان در این زمینه شغل ایجاد کرد.

«عبدالله خورانی» از دیگر فعلان این عرصه خواستار رایگان شدن حضور در نمایشگاه‌ها شد و گفت:به طور متوسط بافت هر گلیم 550 تا 600 هزار تومان هزینه دارد و معمولا چنین گلیمی در نمایشگاه‌ها 700 تا 750 هزار تومان فروخته می‌شود که این مبلغ به ظاهر سود صرف هزینه نمایشگاه و حمل و نقل می‌شود.

وی خواستار حل مشکل بیمه‌ی فعالان صنایع دستی شد.

«غیاثی» از دیگر فعالان صنایع دستی استان نیز  با بیان اینکه راه‌اندازی کارگاه با تسهیلات 18 درصد اصلا به صرفه نیست و منجر به ورشکستگی می‌شود خواستار اعطای تسهیلات 6 درصد به کارگاه‌های شهری مانند کارگاه‌های مناطق روستایی شد.

در ادامه «قاسم سلیمانی دشتکی» استاندار ایلام، نیز بر ایجاد بازار فروش و راه‌اندازی بازارچه‌های صنایع دستی در مسیر زائران عتبات در مهران تاکید کرد و گفت: این موضوع حتما پیگیری خواهد شد.

وی بر نقش‌آفرینی اتحادیه‌‌های مختلف صنایع دستی در رفع مشکلات تاکید و تصریح کرد: دولت می‌تواند زیرساخت‌ها را تامین کند اما اتخاذ سازو کارلازم  برای رفع مشکلات و بازاریابی از اموری است که باید توسط فعلان این عرصه اندیشیده شود.

استاندار ایلام با بیان اینکه از ظرفیت‌های گردشگری می‌توان برای بازاریابی صنایع دستی نیز بهره برد، گفت: تمام تلاش خود را برای افتتاح نمایشگاهی از صنایع دستی استان در عراق به کار خواهیم گرفت.

سلیمانی تکمیل حلقه مفقوده را در این عرصه با راه‌اندازی دباغی و کارخانه ریسندگی را از وظایف اتحادیه دانست و گفت: باید متناسب با نیازهای روز به صنایع دستی هم تنوع بخشید چون این مهم نقش بارزی در بازاریابی دارد.  


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: