• یکشنبه ۲۰ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 973-2694-5
  • خبرنگار : 911201
  • منبع خبر : گزارش

جدیدترین مجموعه رباعی جلیل صفربیگی؛

«ربایی» رونمایی شد

جدیدترین مجموعه‌ رباعی  جلیل صفربیگی با عنوان ربایی در حوزه هنری ایلام رونمایی شد.

به گزارش ایسنا، منطقه ایلام، «محمدعلی‌ قاسمی» رئیس حوزه هنری استان در این مراسم ضمن تبریک به اهالی فرهنگ ، هنر و ادبیات استان، اظهار کرد: همه‌ما به خاطر انتشار این مجموعه به خود می‌بالیم چون حاوی نگاهی بدیع در حوزه ساختار زبان است که نشان‌دهنده‌ی جسارت صفربیگی در این عرصه است.

"ربایی" ؛ نگاهی بدیع به رباعی

وی با بیان اینکه صفربیگی با ساختارشکنی در زبان و خلق واژه‌های تازه دریچه‌ای را فراروی شعر معاصر مخصوصا رباعی گشوده است که نگاهی خاص و تازه است، تصریح کرد: شعر ایلام گرچه در دهه‌ی 80 دچار رکود بود اما با آثار بهروز یاسمی این تعلل در حوزه چاپ شعر مفاهیم جدیدی به خود گرفت و از این منظر که شاعران با نگاه عالمانه‌تر و جامع‌تر ادبیات این مرز و بوم را دنبال می‌کنند.

رئیس حوزه هنری ایلام استفاده از تعابیر جدید، عالمانه و آگاهانه را از ویژگی‌های این ساختار جدید عنوان کرد و گفت: مجموعه ربایی در نگاه اول موضوعی ساده از نظر زبان گفتار به حساب می‌آید اما با تامل در متن در این سادگی تبحری ماهرانه نهفته و آنچه برای من زیباست همین ساختارشکنی مبتنی بر علمانیت هم‌گرایانه است.

نام صفربیگی با رباعی گره خورده است

به گزارش ایسنا، «حبیب‌الله بخشوده» نیز در این مراسم با بیان اینکه رونمایی‌ها به ما کمک می‌کند تا از محتویات یک اثر بیشتر بدانیم، اظهار کرد: جلیل صفربیگی به لحاظ ورود به عرصه شعر از قدمای استان ایلام است. یعنی در دهه‌ی 70 که نوجوان بود پا در این میدان گذاشت و تاکنون موفقیت‌های زیادی را برای شعر ایلام به ارمغان آورده است.

وی تصریح کرد: صفربیگی از ابتدای ورود به شعر فردی تلاشگر بود و برخلاف دیگر شاعران که قصیده و غزل و در کنار آن رباعی هم گفته‌اند، راه خود را در رباعی پیدا کرد و اسمش با رباعی گره خورده و امروز وزنه بزرگی در شعر امروز ایران محسوب می‌شود و تازه‌تر و متداوم شدن از ویژگی‌های اوست.

ساختارشکنی و تصویرگری متفاوت "ربایی"

شاعر مجموعه‌ی «چیزی شبیه ابر» ساختارشکنی و تصویرگری متفاوت را از ویژگی‌های رباعی‌های صفربیگی عنوان کرد و گفت: صفربیگی خیل عظیمی از شاعران جوان را پشت سر خود دارد  و از این رهگذر کشف و شهود در شعرش توسع پیدا می‌کند و حتی سوژه‌هایی را پیدا می‌کند و دیگران ادامه می‌دهند و در ذهن مخاطب اثر می‌گذارد.

از جهان‌بینی صفربیگی تا سرودن برای دلتنگی

بخشوده درباره "ربایی" هم گفت: شکل نوشتاری متفاوت ربایی که یادآور "اونویسی" و "هزج" است، نشان می‌دهد صفربیگی پوست‌اندازی در این زمینه را دنبال می‌کند و نگاه هنجارشکنانه به کلمه دارد و دنبال نوعی توسع در ساختار کلمه است.

بخشوده درونمایه ربایی را پناه بردن به خود و دلتنگی عنوان کرد و گفت: این مضمون را در اشعار شهریار، حافظ و وحشی هم می‌بینیم.

وی با بیان اینکه تنهایی و دیگر سوژه‌های صفربیگی به وی جهان‌بینی داده است ، گفت: فقدان جهان‌بینی شاعران امروز را از شاعران بزرگ متفاوت کرده و خوشبختانه صفربیگی جهان‌بینی خاص خود را دارد و همین جهان‌بینی شاعر موجب می‌شود مخاطب در آثارش غرق شود.

بازتولید کلمات جدید و تَوَسٌع معنا در ربایی

بخشوده گفت:  بازتولید کلمات جدید و تَوَسٌع معنا از ویژگی‌های رباعی‌های جلیل صفربیگی مخصوصا مجموعه‌ی ربایی دانست و گفت: جلیل صفربیگی را شاعری توانمند و ماندگار برای ادبیات معاصر می‌دانم.

به گزارش ایسنا، منطقه ایلام، در این برنامه که با اجرای محمدرضا رستم‌پور برگزار شد، جمعی از شاعران آخرین سروده‌های خود را قرائت کردند.


انتهای پیام

اخبار مرتبط

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: