• یکشنبه ۱۳ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 973-1994-5
  • خبرنگار : 911201
  • منبع خبر : گزارش

قلعه زمستانی آخرین والی ایلام مرمت می‌شود

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام از مرمت قلعه کنجانچم در شهرستان مهران خبر داد .

به گزارش ایسنا، منطقه ایلام ، «عبدالمالک شنبه‌زاده» اظهار کرد:  قلعه کنجانچم واقع در مسیر عتبات عالیات شهرستان مهران با اعتبارابلاغی ملی به مبلغ 800 میلیون ریال مرمت می شود.

وی گفت : برخی از سرفصل های مرمتی که به تأیید شورای فنی این اداره کل رسیده و بر روی این بنای تاریخی انجام خواهد گرفت شامل خاك‌برداري، پي‌كني، گودبرداري و كانال‌كني در زمين‌هاي نرم، تا عمق 2 متر و ريختن خاك‌هاي كنده شده به‌كنار محل‌هاي مربوط است.

شنبه‌زاده تصریح کرد : از دیگر عملیات مرمت قلعه می توان به ريختن خاك‌ها يا مصالح سنگي موجود در كنار پي‌ها، گودها و كانال‌ها، به‌درون پي‌ها، گودها و كانال‌ها در قشرهاي حداكثر 15 سانتي‌متر در هر عمق و پخش و تسطيح لازم ، خاك‌برداري يا گودبرداري در زمين‌هاي نرم با هر وسيله مكانيكي، حمل مواد حاصل از خاك‌برداري تا فاصله 20 متر از مركز ثقل برداشت و توده كردن آن ، تسطيح و رگلاژ سطوح خاكريزي و خاكبرداري پي‌ها، گودها و كانال‌ها كه با ماشين انجام شده باشد ، بند كشي توپر نماي آجري با ملات ماسه سيمان ، بند كشي نماي بلوك سيماني با ملات ماسه سيمان ، فرش كف با موزاييك ايراني اشاره کرد .

 مدیرکل میراث فرهنگی ایلام ادامه داد : قلعه کنجانچم در ۱۵ کیلومتری شمال شهر مهران و در جاده ایلام- مهران در مسیر راه کربلا قرار دارد.

این قلعه در سال ۱۳۲۶ هجری قمری بنا به دستور غلامرضاخان ابوقداره؛ آخرین والی ایلام و به عنوان قلعه زمستانی والی ساخته شده و دارای اتاق‌های مرتبط به هم، حمام، برج نگهبانی و قسمت مسکونی و دیوانخانه است.این اثر در تاریخ ۲۲ تیر ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۲۷۴۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: