• چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۲۳:۳۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 972-6390-5
  • خبرنگار : 911201
  • منبع خبر : گزارش

معاون اجتماعی وزیر بهداشت:

تشکیل کانون سلامت محله گامی اساسی در اجتماعی کردن سلامت است

معاون اجتماعی وزیر بهداشت گفت: مفهوم اجتماعی شدن سلامت به معنای همکاری و همراهی ساختارمند، مسئولانه و متعهدانه در این عرصه است  و  بر اساس فعالیت مجامع سلامت در تمامی محلات شهری و روستاهای سراسر تشکیل می‌شود.

به گزارش ایسنا، منطقه ایلام، «محمدهادی ایازی» در اولین مجمع سلامت استان، با تاکید بر اینکه اجتماعی شدن سلامت رویکرد نوینی برای کاهش ناعدالتی‌ها در عرصه سلامت است، اظهار کرد: در این عرصه به دنبال جلب مشارکت مردم در نهاینه کردن سلامت در همه‌ی ابعاد آن هستیم.

وی با بیان اینکه سلامت روان  دغدغه‌ی تمام جوامع است ، گفت: در اغلب جوامع استرس زندگی را تحت تاثیر قرار داده که نتیجه‌ی آن را می‌توان در آمار خودکش و ضرب و جرح  و دیگر آسیب‌های اجتماعی دید.

معاون اجتماعی وزیر بهداشت ادامه داد: امروز آسیب‌های اجتماعی به دغدغه‌ی اصلی مسئولان نظام تبدیل شده است چرا که نرخ اعتیاد، حاشیه‌نشینی و طلاق افزایش قابل توجهی یافته و رسالت ما این است که از منظر ایجابی به سلامت اجتماعی بپردازیم و فقر و تبعیض و بی‌عدالتی را از بین ببریم و برای ترویج سلامتی معنوی به سوالات نسل جدید پاسخ دهیم.

ایازی تصریح کرد: عوامل فردی، سن، جنس و ژنتیک تنها 25 درصد در سلامت افراد تاثیرگذار است و 75 درصد باقیمانده به متولیان دستگاه های اجرایی دیگر باز می گردد به همین دلیل مجامع سلامت در سطح ملی و استانی در راستای جلب مشارکت تمامی ارکان تاثیرگذار در سلامت مردم تشکیل شده و نکته‌ی مهم این است که هر دستگاه و سازمانی در هر کاری سلامت مردم را ببیند .

وی با تاکید بر اینکه اجتماعی شدن سلامت مستلزم نقش‌افرینی تمام افراد، خانواده‌ها و همه‌ی جامعه است، ادامه داد: مجموعه وزارت بهداشت در بسیاری از موارد مانند تصادفات جامعه‌ای نقشی ندارد اما در پیامدهای آن نقش ایفا می‌کند که نمونه‌ی آن 16500نفر جانباخته‌ی تصادفات و 333 مجروح در این سوانح است.


معاون اجتماعی وزیر بهداشت تصریح کرد: مفهوم اجتماعی شدن سلامت به معنای همکاری و همراهی ساختارمند، مسئولانه و متعهدانه در این عرصه است  و  بر اساس فعالیت مجامع سلامت در تمامی محلات شهری و روستایی سراسر کشور، کانون سلامت محله با هدف کمک به افزایش مشارکت موثر، کارآمد، پویا و خلاق مردم در توسعه سلامت خود، خانواده و محله تشکیل می شود .

ایازی با تاکید بر اینکه نوع مشارکت مردم در این کانون ها باید آگاهانه، داوطلبانه، مسئولانه و عادلانه باشد تا بتوان به اهداف مورد نظر در جلب مشارکت مردم در ارتقا سلامت جامعه دست پیدا کرد، ادامه داد: تا کنون کانون های مختلف از جمله دیابت، سالمندی، پیشگیری از مصرف دخانیات و کودک و مادر به صورت نمونه در برخی مناطق کشور تشکیل شده که بسیار تاثیر گذار بوده است و باید به دیگر مناطق کشور گسترش یابد .

وی درباره اهمیت تشکیل این کانون‌ها در ارتقای سلامت گفت:  هم‌اکنون در کشور 5 میلیون دیابتی داریم و 5 میلیون دیگر در معرض این بیماری هستند و و متاسفانه خودشان نمی‌دانند و وقتی متوجه می‌شوند که این فرصت‌ها از دست رفته است و اگر افرادی که این مشکلات را دارند در محلات مختلف دور هم جمع شوند و سبک زندگی متناسب به آنها آموزش داده شود می‌توانند توانمندانه به حیات خود ادامه دهند.

وی در همین رابطه گفت: هم‌اکنون 8.2 جمعیت کشور سالمند هستند و این میزان در آینده  دو یا سه برابر می‌شود که این افراد سبک زندگی خاص خود را می‌طلبند که در این کانون‌ها قابل آموزش است و پس از تشکیل کانون های سلامت محله، مجمع سلامت محله با حضور نمایندگان مردمی شامل اعضای کانون ها، نمایندگان گروه های مرجع شامل اساتید دانشگاه و پزشکان و نمایندگان دستگاه های دولتی در هر محله تشکیل می شود .
ایازی با بیان اینکه فراهم کردن مشارکت ساختارمند مردم و توانمندسازی جوامع محلی از اهداف تشکیل مجمع سلامت محلات است، یادآور شد: مجمع سلامت محله کار شناسایی و بررسی مشکلات مربوط به سلامت هر محله را انجام می دهد و مشکلاتی که حل آنها در توان مجمع نباشد را به مراجع بالاتر شامل شهرستان، استان و کشور ارجاع می دهد .
وی با بیان اینکه ایلام بیست و هشتمین استان کشور است که در آن مجمع سلامت تشکیل شد، تاکید کرد:  در استان‌ها استانداران و در شهرستان‌ها فرمانداران رئیس مجمع سلامت هستند.

در این نشست دکتر کریم همتی رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان گزارشی از آخرین وضعیت این داشگاه و خدمات انجام شده را ارائه و نمایندگان سازمان‌های مردم‌نهاد دغدغه‌های خود را بیان کردند.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: