• چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۵
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 972-5593-5
  • خبرنگار : 911201
  • منبع خبر : گزارش

معاون حقوقی، مجلس و امور استان‌های دانشگاه پیام‌نور:

هاب بین‌المللی دانشگاه پیام نور در ایلام را‌ه‌اندازی می‌شود

معاون حقوقی، مجلس و امور استان‌های دانشگاه پیام‌نور گفت: دانشگاه پیام نور توانست به عنوان هاب بین‌المللی در برنامه ششم توسعه مطرح شود که استان ایلام نیز با توجه به همسایگی با عراق باید آمادگی لازم را برای نقش‌آفرینی در این زمینه داشته باشد.

به گزارش ایسنا، منطقه ایلام، دکتر «محمدحسن دوگانی» در مراسم معارفه سرپرست دانشگاه پیام‌نور استان اظهار کرد: نقش دانشگاهیان در توسعه‌ی همه‌جانبه جامعه کاملا پذیرفته شده و قدرت جوامع امروز در گرو قدرت علمی و فناوری است.

وی با اشاره به رشد کمی و کیفی دانشگاه‌ها در ایران بعد از انقلاب اسلامی ، اظهار کرد: رتبه ایران در زمینه علم،  قبل از انقلاب 130 بود که بعد از انقلاب به 13.14 رسید و امروز 11.2 است که بر اساس اسناد بالادستی باید در 1404 به رتبه اول منطقه برسیم که با تلاش نخبگان قابل دست‌یافتن است.

معاون حقوقی، مجلس و امور استان‌های دانشگاه پیام‌نور با تاکید بر اینکه رکود علمی باعث رکود همه‌جانبه می‌شود، تصریح کرد: دانشگاه پیام‌نور در دهه‌ی 60 در حالی تاسیس شد که در برخی مناطق کشور مرکز آموزش عالی وجود نداشت و این دانشگاه توانست وظیفه‌ی خود را انجام دهد و مانع مهاجرت جوانان به مناطق دیگر به قصد ادامه‌ی تحصیل شد.

دوگانی با بیان اینکه شعار دانشگاه پیام‌نور «آموزش برای همه، همه‌جا و همه وقت» در راستای آموزش عدالت آموزشی عالی است، تصریح کرد: هم‌اکنون دانشگاه پیام‌نور 14000 نفر هیئت علمی و کارمند دارد که 11 هزار نفر آنها کارمند هستند که زمانی که دانشگاه 1 میلیون و 200 هزار نفر دانشجو داشت جذب و جایگزین شده‌اند.

معاون حقوقی، مجلس و امور استان‌های دانشگاه پیام‌نور هم‌اکنون این دانشگاه 390 هزار دانشجو دارد که نتیجه این کاهش دانشجو کاهش درآمد و چالش‌های مالی است، ادامه داد: در سال گذشته و امسال موفق به جذب420 میلیارد تومان اعتبار شدیم که صرف حقوق نیروهای رسمی و اعضای هیئت علمی پیمانی شد و لاجرم حقوق و مزایای نیروهای شرکتی و قراردادی نیز باید از محل درآمدهای اختصاصی تامن شود که مدیریت و تدبیر مدیران مراکز را می‌طلبد.

دوگانی از تصویب راه‌اندازی قطب بین‌المللی برای برگزاری دوره‌های مشترک با دانشگاه‌های خارج از  کشور خبر داد و گفت: امروز بسیاری از کشورها دوره‌های مجازی برگزار می‌کنند و مورد استقبال جوانان ایرانی قرار می‌گیرد، بنابراین این نیازی است که ما باید به آن پاسخ دهیم و در همین راستا شبکه هوشمند دانشگاه پیام‌نور تصویب شده است که می‌تواند به ما کمک کند تا نه تنها جوانان علاقمند ایران بلکه جوانان منطقه را جذب این آموزش‌ها کنیم.

وی بر تاسیس دوره‌های آموزشی، تشکیل مراکز مشاوره اجتماعی در مراکز دانشگاهی پیام‌نور و شناسایی معضلات تاکید کرد.

معاون حقوقی، مجلس و امور استان‌های دانشگاه پیام‌نور با بیان اینکه متاسفانه دانشگاه با صنعت و جامعه بیگانه است، گفت: مشکل اصلی در این زمینه فقط دانشگاه نیست چون از طرفی صنعت بیشتر مونتاژ را می‌پسندد و از طرف دیگر جامعه هم مشکلات را به داشگاه ربط نمی‌دهد.

دوگانی تبصره بند" ز" قانون بودجه ، را نقطه امیدی برای جبران بخشی از چالش‌های مالی دانشگاه‌ها عنوان و ابراز امیدواری کرد شورای برنامه‌ریزی استان در این زمینه به مراکز آموزش عالی کمک کند.

وی با بیان اینکه با پیگیری‌های صورت گرفته و همکاری و تعامل خوب نمایندگان مجلس و دولت، دانشگاه پیام نور توانست به عنوان هاب بین‌المللی در برنامه ششم توسعه مطرح شود، تاکید کرد: دانشگاه پیام‌نور ایلام با توجه به موقعیت جغرافیایی استان و همسایگی با عراق آمادگی لازم را برای نقش‌آفرینی در این زمینه داشته باشد.

به گزارش ایسنا، در این مراسم از زحمات دکتر «قباد منصوری» رئیس سابق دانشگاه پیام‌نور استان تقدیر و «عباس سهراب‌زاده» به عنوان سرپرست جدید این دانشگاه منصوب شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: