• یکشنبه ۹ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 972-1891-5
  • خبرنگار : 920916
  • منبع خبر : گزارش

جایگاه مرز بین‌‎المللی مهران برای توسعه صادرات به عراق تقویت شود

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایلا م بر ضرورت تقویت جایگاه مرز بین‌المللی مهران برای توسعه صادرات غیرنفتی به کشور عراق تاکید کرد .

به گزارش ایسنا، منطقه ایلام، «شعبان فروتن» در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان ایلام که با محوریت بررسی مشکلات تجار فعال در مرز مهران تشکیل شد، اظهار کرد: اعمال تعرفه دو گانه، کم بودن ارتباط گمرکات عراق با مسئولان گمرک ایلام، عدم مدیریت واحد در مرز و کوچک بودن محوطه تخلیه و بارگیری کالا از جمله مشکلات فراروی تجار فعال در مرز مهران است .

وی افزود: کمبود امکانات سخت‌افزاری از جمله لیفتراک و جرثقیل، کم بودن درب‌های ورود و خروج کالا در مرز، بالا بودن اخذ عوارض از تجار، بالا بودن قیمت تمام شده صادرات کالا در مرز مهران، عدم امکانات مناسب رفاهی برای خدمات رسانی به تجار و همچنین مسائل مربوط به مالیات نیز از دیگر مشکلات تجار است .

رئیس اتاق بازرگانی ایلام در عین حال اضافه کرد: البته بخشی از مشکلات ناشی از کشور عراق بوده که در جریان آخرین سفر هیات مسئولان دولتی و بخش خصوصی استان ایلام به کشور عراق در قالب تفاهم‌نامه‌ای که منعقد شده این موضوع‌ها مرتفع خواهد شد .

فروتن عنوان کرد: مرز مهران دارای ظرفیت‌های مناسبی برای توسعه مراوده‌های تجاری با کشور عراق است که رفع مشکلات حوزه تجارت می‌تواند فضای کسب و کار مناسب تری را در منطقه ایجاد کند .

«قاسم سلیمانی دشتکی» استاندار ایلام نیز در این نشست بر ضرورت شتاب بخشی در رفع مشکلات مرز مهران به منظور توسعه و تقویت صادرات غیرنفتی به کشور عراق تاکید کرد .

قسلیمانی دشتکی گفت: توسعه محوطه تخلیه و بارگیری مرز باید در سریع‌ترین زمان ممکن انجام گیرد و زمین‌های مجاور این مرز باید به محوطه الحاق شود .

وی ادامه داد: افزایش درب‌های ورود و خروج برای سرعت بخشی به صادرات نیز ضرورت دارد و مرزبانی و گمرکات باید در این زمینه اقدام مناسبی داشته باشند و با اخذ مجوز لازم در این زمینه اقدام کنند .

استاندار ایلام کاهش عوارض از تجار را خواستار شد و از فرماندار مهران خواست با هیچ گونه مصوبه‌ای که به ضرر تجار است موافقت نکند چرا که صادرات محور اصلی اقتصاد است .

وی همچنین از مسئولان همیاری شهرداری خواست با افزایش امکانات سخت افزاری در مرز زمینه لازم برای توسعه خدمات رسانی به تجار را فراهم کنند .

سلیمانی دشتکی همچنین در خصوص مشکلات مالیاتی برای تجار نیز خواستار تشکیل نشستی با رئیس سازمان مالیاتی کشور شد و گفت: مشکل مالیات تجار باید از طریق رایزنی، گفت و گو و پیگیری رئیس سازمان مالیات کشور مرتفع شود .

وی از معاون اقتصادی استاندار خواست کمیته‌ای با همکاری اتاق بازرگانی ایلام و سایر دستگاه‌های اجرایی به منظور رفع مشکلات مرزی و همچنین پیگیری اجرایی شدن تفاهم نامه‌های اقتصادی با عراق تشکیل دهد .

معاون امور اقتصادی استاندار ایلام نیز در این نشست خواستار تهیه طرح جامع صادرات در مرز مهران توسط گمرکات این استان شد .

ایوب درویشی گفت: همه نیازهای مرز بین‌المللی مهران به منظور توسعه صادرات غیرنفتی به کشور عراق شامل انبار، سردخانه و دیگر کاربری‌های مرتبط با تجارت در این منطقه بر اساس اولویت باید در قالب طرح جامع پیش‌بینی شود .

وی ادامه داد: با تهیه طرح جامع می توان فرصت‌های جدیدی را برای کاهش مشکلات در حوزه تجارت پدید آورد تا مسئولیت هر بخش در قالب این طرح مشخص شود .

مدیرکل گمرکات استان ایلام و همچنین مدیرعامل همیاری شهرداری ایلام در این نشست در خصوص افزایش توسعه خدمات به تجار قول مساعد دادند .

در این نشست مصوب شد که کمیته‌ای برای پیگیری تفاهم‌نامه‌های اقتصادی بین استان ایلام و واسط عراق به منظور اجرایی شدن مصوبات و همچنین رفع مشکلات متشکل از استانداری، اتاق بازرگانی و دستگاه‌های اجرایی مرتبط با موضوع تشکیل شود .

همچنین مصوب شد که شورای هماهنگی اقتصادی ایلام متشکل از حوزه اقتصادی استانداری، اتاق بازرگانی، گمرکات و سایر دستگاه‌های اجرایی مرتبط ، موضوع چگونگی شرح و وظایف قانونی مدیریت واحد گمرکات در مرز را بررسی کرده و تقسیم کار لازم در این حوزه برای جلوگیری از موازی کاری انجام گیرد .

همچنین مقرر شد که در نشستی با حضور معاون اقتصادی استاندار، رئیس اتاق بازرگانی، مدیرعامل همیاری شهرداری و دو نفر از تجار موضوع نرخ خدمات به صادرکنندگان مورد بحث و بررسی قرار گرفته و نتیجه نهایی پس از جمع‌بندی اجرایی شود .

همچنین قرار شد که گمرکات با همکاری مرزبانی با هماهنگی استانداری برای اخذ مجوز به منظور افزایش درب‌های ورود و خروج مرز مهران اقدام کنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: