• پنجشنبه ۱۶ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 971-1890-5
  • خبرنگار : 961201
  • منبع خبر : گزارش

علی ربیعی:

باید در ایلام برای کاهش فقر مطلق به طور جدی عمل کنیم /خودکشی راه حل ملی ندارد، راه حل منطقه‌ای و بومی دارد

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی گفت: همه شاخص‌ها به ما نشان می‌دهند که باید در ایلام برای کاهش نابرابری تلاش بیشتری کنیم .

به گزارش ایسنا، منطقه ایلام، «علی ربیعی» در جلسه مشترک شورای اداری و کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری استان ایلام با بیان اینکه در ایلام باید مهاجرت معکوس صورت پذیرد و استان این ظرفیت را دارد، اظهار کرد: توصیه می‌کنم نخبگان مرکز نشین ایلامی را جمع‌آوری کنید چرا که این استان سرمایه‌های فکری دارد که باید آنها را جمع‌آوری کرد .

وی دو اولویت کاری امسال دولت را فقرزدایی و توسعه اشتغال اعلام و عنوان کرد: دولت قصد دارد این دو برنامه را به صورت توامان دنبال کند و با توجه به اینکه در استان ایلام باید برای کاهش فقر مطلق و محدود کردن فقر مطلق به طور جدی عمل کنیم از  همه مدیران استان به عنوان نمایندگان دولت دعوت می‌کنم حول این برنامه‌ها جمع شوند .

ربیعی با بیان اینکه در ذیل افزایش رفاه و کاهش فقر، مقابله با آسیب‌های اجتماعی و کاهش آنها را تعریف می‌کنیم، افزود: یکی از برنامه‌ها برای فقرزدایی و مقابله با فقر مطلق شناسایی و بازگرداندن کودکان بازمانده از تحصیل است که در ایلام 312 نفر هستند و عدد بالایی دارد ولی خوشبختانه همه آنها به نام شناسایی شده‌اند که باید آنها را به مدرسه بازگردانیم .

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی برنامه دیگر در این زمینه را مسکن 2 معلول به بالا ذکر و اضافه کرد: این کار یک کار مشترک است که در اواخر سال گذشته یارانه تسهیلات آن با موافقت دکتر نوبخت فراهم شده است .

وی با اشاره به اینکه امسال 7 هزار میلیارد تومان بودجه مستقیم برای فقرزدایی داریم، گفت: این رقم منهای طرح بزرگ تحول سلامت است که در سال گذشته عدد بزرگ 40 هزار میلیارد تومان برای آن اختصاص یافت .

ربیعی با بیان اینکه هم اکنون یک خانواده 5 نفره با یارانه‌اش 80 درصد حداقل دستمزد را دریافت می‌کند اظهار کرد: امسال 10 درصد به آن اضافه خواهیم کرد .

این عضو هیئت دولت با اعلام این خبر که اطلس اجتماعی ایلام آماده شده و برای چکش کاری در اختیار استان قرار می‌دهیم، گفت: آماده‌ایم بودجه پژوهشی هم برای این کار اختصاص دهیم

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه باید روی خودکشی تمرکز کنیم، افزود: خودکشی راه حل ملی ندارد بلکه راه حل بومی و منطقه‌ای دارد و به نظر بنده مسائل نیاز به مطالعه منطقه‌ای دارند .

مهندس «شادمهر کاظم‌زاده» نماینده استان ایلام در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست اظهار کرد: آنچه که برای استان ایلام نیاز است بحث سرمایه گذاری است و نباید فراموش کرد که آن گونه که شایسته این استان است سرمایه‌گذاری صورت نگرفته است .

وی افزود: تعاونی‌های مسکن مهری در شهرستان دهلران وجود دارد که علیرغم اینکه شروع شده و کاری انجام گرفته اما حدود 1500 واحد از این مسکن‌ها بلا استفاده مانده که در قالب بودجه 97 راهکاری برای مددجویان تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد اندیشیده شود تا از این مسکن‌ها استفاده کنند .

کاظم‌زاده در این دیدار به برخی از مشکلات حوزه انتخابیه خود اشاره کرد :

ورزشگاه کارگری در دهلران در سفر ریاست محترم جمهور مصوب شده 450 میلیون تومان نیز هزینه شده و در حال حاضر رها شده نیازمند کمک و حمایت شماست .

کارگرانی که در کارخانه سیمان دهلران مشغول شده‌اند تعداد 40 نفر از کارگران وضعیت نامشخص دارند .

در خصوص بیمه کارگران و قالی بافان در شهرستان دره‌شهر و بدره نیز باید گفت که کارگران معتقدند که به عنوان کارگر بیمه نمی‌شوند و قالی‌بافان انتظار دارند بحث حمایت از آنها بیشتر شود .

اورژانس اجتماعی در بدره راه‌اندازی شود و شهرستان سیروان هم ندارد که نیازمند دستور شماست .

دکتر «جلال میرزایی» نماینده استان ایلام در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست با بیان اینکه مشکل اصلی استان ایلام در حال حاضر مسئله بیکاری است، اظهار کرد: برای برون رفت از این مشکل بیشتر نگاه‌ها به دولت دوخته شده و امیدواریم دولت بتواند در این دوره بخشی از این مشکل را حل کند .

وی با اشاره به اینکه این دولت و دولت‌های گذشته با اعطای وام‌های کم بهره در صدد ایجاد اشتغال بودند، افزود: متاسفانه ما طرح و برنامه تجربه شده‌ای که با استفاده از تسهیلات ارزان قیمت بتوانیم اشتغال پایدار ایجاد کنیم نداشتیم و مرتب درگیر یک فرایند آزمون و خطا بودیم .

میرزایی ادامه داد: الان هم این نگرانی وجود دارد که سمت و سوی اعطای تسهیلات، طبق روال گذشته باشد. سهم استان ایلام از تسهیلات ایجاد اشتغال 350 میلیارد تومان است .

وی عنوان کرد: انتظارتی که داریم با توجه به مطالعاتی که وزارت کار انجام داده ما را در تهیه طرح‌های در حوزه‌های که استان ایلام در آنها مزیت نسبی دارد کمک کنید. استان ما نیازمند یک برنامه مشخص برای ایجاد فرصت‌های شغلی است .

وی یادآور شد: تقاضاهای که از جامعه بر می‌خیزد به دستگاه‌های اجرایی میاید و نگاهی که مدیران اجرایی ما دارند سنتی است که جوابگو نیست، بسیاری از کسب و کارهای سنتی از رونق افتاده است. هر گونه تعلل در ایجاد اشتغال باعث افزایش مهاجرت و بروز آسیب‌های اجتماعی می‌شود .

میرزایی با بیان اینکه در شورای عالی اشتغال، دفتری به نام توسعه سیاست‌گذاری و توسعه اشتغال وجود دارد، گفت: چارچوب کاری آن شامل طرح کارورزی دانش آموختگان دانشگاهی، طرح توانمندسازی بنگاه‌های اقتصادی، آئین نامه اجرایی پرداخت یارانه سود و کارمزد بانکی و تامین مالی خرد است که درخواستی که داریم تامین مالی خرد که در برنامه پنجم در کردستان و کرمانشاه انجام شده ما هم تقاضا داریم انجام شود .

10 درصد از خانوارهای ایلامی دارای سرپرست زن هستند به عبارتی 18 هزار و 562 زن سرپرست خانوار در استان ایلام وجود دارد که تنها 14 درصد از آنها تحت پوشش بهزیستی هستند که انتظار داریم کمک شود تا تعداد افراد بیشتری تحت حمایت قرار گیرند.

دکتر «سلام امینی» نماینده استان ایلام در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست اظهار کرد: ما در استان ایلام سرمایه‌گذار نداریم و جوانان ما تنها تنی سالم و یک مدرک تحصیلی دارند و بیش از این چیزی در توانشان نیست. مدل‌ساز و الگوساز در استان ما یا وجود ندارد و یا کم وجود دارد انتظار داریم یک مدل سازی بکنید چرا که 10 شهرستان داریم و در هر شهرستان طرحی اجرا شود .

وی با بیان اینکه استان ایلام نفت‌خیز است، افزود: به طوری که 90 درصد مواد هیدروکربنی غرب کشور در این استان وجود دارد، پرورش نیرو در زمینه نفت و گاز به شکل کارگر ماهر و نیمه ماهر نیاز است که این مهم در گرو تقویت سازمان فنی و حرفه‌ای است چرا که الان از نیروهای غیر بومی استفاده می‌شود .

امینی تصریح کرد: استان ایلام استانی آسیب دیده از جنگ تحمیلی است، سازمان بهزیستی و کمیته امداد و سایر نهادهای غیر دولتی ماموریت دارند برای کمک بیشتر انتظار داریم بیشتر حمایت شوند و تقاضا داریم سازمان بهزیستی ایلام را از هر نظر حمایت کنید .

وی عنوان کرد: سقف وام فراگیر 216 میلیارد تومان و وام روستایی 113 میلیارد تومان که جمعا 330 میلیارد است که آیا می‌توان با این مبلغ مشکل اشتغال جوانان را حل کنیم که انتظار داریم به 1 هزار میلیارد برسد تا بتوانیم مشکلی را حل کنیم .

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بیمارستان تامین اجتماعی در ایلام علیرغم اینکه هزینه زیادی برای آن شده اما متاسفانه خدمات لازم را ارائه نمی‌دهد بنا به مشکلاتی که برای آن به وجود آورده‌اند که انتظار داریم حمایت کنید.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: