• سه شنبه ۲۴ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9611-6490-5
  • خبرنگار : 911201
  • منبع خبر : گزارش

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان ایلام عنوان کرد:

کم‌سوادی شهروندان ایرانی در مواجهه با آسیب‌های اجتماعی

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان ایلام گفت: متاسفانه در حوزه‌ی آسیب‌های اجتماعی شهروندان ما دچار کم‌سوادی و حتی بی‌سوادی هستند.

به گزارش ایسنا، منطقه ایلام، دکتر «فهد کمالوندی» با حضور در غرفه خانه مطبوعات در نمایشگاه کتاب ایلام اظهار کرد: آمارها و ارقام نشان دهنده سرانه مطالعه خیلی پایین تر ایران نسبت به کشورهای دیگر است، اینگونه بیگانه بودن با کتاب و کتابخوانی برای کشوری که سهم بسزایی در تمدن اسلامی داشته و در تارک علم آن اندیشمندان زیادی می‌درخشند جای تأمل دارد .

وی با تاکید بر اینکه بین مردم و کتاب فاصله به وجود آمده است، افزود: باید مجموعه‌ای از راهکارها اندیشید تا این فاصله کمتر شود که یکی از این راهکارها می‌تواند برپایی نمایشگاه کتاب باشد .

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان ایلام با اشاره به اینکه متاسفانه در حوزه‌ی آسیبهای اجتماعی شهروندان ما دچار کم‌سوادی و حتی بی‌سوادی هستند، تصریح کرد: یکی از عوامل اصلی بروز آسیب اجتماعی، مطالعه کم مردم در این خصوص است. متاسفانه در برخی از موارد ما شاهد این هستیم که خانواده ها بعد از 5 سال متوجه خواهند شد که فرزند آنان دچار اعتیاد یا هر آسیب دیگری شده است.

وی با بیان اینکه در پاره ای از مسایل حتی در انتقال فرهنگ‌ها هم دچار مشکل هستیم، خاطرنشان کرد: عدم ارتباط با نسل جدید یا عدم موفقیت انتقال فرهنگ‌های درست به نسل بعد و مشکلات ناشی از آن، متاسفانه ریشه در بیگانه بودن ما با کتاب و مطالعه دارد.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان ایلام  ضمن تاکید بر اینکه سبد فرهنگی چه در خانواده و چه در برنامه‌های توسعه، نسبت به سبد اقتصادی در کشور ما هم ضعیف است و هم کم است تصریح کرد: یکی از مشکلات ما در سطح کلان این است که حتی پروژهای خیلی بزرگ ما هم پیوست فرهنگی ندارند و خانواده‌ها هم به این صورت، به عنوان مثال وقتی خانواده چشم انداز برای خودش تعریف می‌کند، ماشین عوض می کند، دکوراسیون و لباس عوض می کند، اما اینکه مطالعه کتاب در فرایند رشد خانواده چقدر جا دارد، سوالی همیشگی است و جواب آن مشخص است.

کمالوندی تاکید بر اینکه مسائل فرهنگی خیلی مهم‌تر و عمیق از موضوعات عمرانی یا اقتصادی است، خاطرنشان کرد: خیلی از نهادها آنقدر که فرهنگی هستند، اقتصادی یا عمرانی نیستند و به عبارتی وجه فرهنگی کمتر از وجه اقتصادی آنان نیست؛ به عنوان مثال شهرداری‌ها اینگونه کارکردی دارند، اما در واقع متاسفانه می بینیم در این نهادها نگاه هم بیشتر عمرانی و اقتصای است  و موضوعات فرهنگی در اولویت‌های بعدی قرار می‌گیرد یا حتی به آن توجهی نمی‌شود.

کمالوندی با بیان اینکه نگاه خیلی از نهادها به مسایل سخت افزاری است تا نرم افزاری، عنوان کرد:  اگر از بعد فرهنگ و از بعد نرم افزاری شرایط فراهم نشود، پروژه‌های عظیم عمرانی و اقتصادی منجر به توسعه ناموزون می‌شود.

وی با تاکید براینکه برای ترویج فرهنگ مطالعه تاثیر  نهاد خانواده بر هیچ کس پوشیده نیست، یادآور شد: در یک خانواده اگر والدین  اهل مطالعه باشند ناخودآگاه فرزندان به سمت کتابخوانی سوق پیدا می‌کنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: