• یکشنبه ۲۲ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۱
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9611-5494-5
  • خبرنگار : 911201
  • منبع خبر : گزارش

یک فعال مطبوعاتی در حاشیه بازدید از یازدهمین نمایشگاه کتاب ایلام:

فضای مجازی موجب رویگردانی از کتاب‌ شده است/ هشدار نمایشگاه‌های کتاب را بشنویم

یک فعال مطبوعاتی معتقد است: در گذشته یعنی قبل از اینکه فضای مجازی حتی درون خانه‌ها را به تسخیر خودش دربیارود رویکرد به کتاب خوانی کم بود اما مثل امروز رویگردانی از  کتاب وجود نداشت .

به گزارش ایسنا، منطقه ایلام، «رضا پاکزاد» با حضور در غرفه خانه مطبوعات در نمایشگاه کتاب اظهار کرد : در گذشته بخشی از جامعه مانند قشر دانشجو و حوزویان رویکرد بیشتری و بهتری به کتاب داشتند، اما بعد از گسترش فضای مجازی و تسخیر خانه‌های مردم، حتی کودکان و نوجوانان را هم سرگرم کرد و در واقع رویگردانی از کتاب اتفاق افتاد .

پاکزاد ادامه داد: در این حالت افراد در اطلاعات سطحی و تیتروار غوطه‌ور خواهند شد و احساس استغنای بی مورد می‌کنند، احساس می کنند آگاهی از این بیشتر نیست و نیازی به رنج کتاب خواندن ندارند.

وی ادامه داد: اکنون با وجود این اتفاق نامبارک، به نظر می‌رسد برپا کردن نمایشگاههای کتاب امری است ضروری و ضروری‌تر از آن تشویق به مطالعه است. اگر ما تلاش کنیم به هر طریقی اطلاعات را آن جوری که در کتاب‌ها دقیق و عمیق آمده است، به دست مردم برسند، به عبارتی در مراحل اولیه کتاب بخوانند، یقینا تشویق خواهند شد و فرق دنیای مجازی و واقعی را خواهند فهمید .

این فعال مطبوعاتی با  بیان اینکه برخی اعتقاد دارند باید چند سال یک بار در استان ها نمایشگاه کتاب برگزار شود تا ناشران چیزی برای عرضه داشته باشند، گفت: در مقابل این عقیده باید گفت بحث بر سر انبار عناوین مختلف کتاب های ناشرین نیست، مهمتر آن احساسی است که برگزاری نمایشگاه در جامعه ایجاد می‌کند. با برگزار کردن اینچنین محفل‌هایی ما می گوییم آقای معلم، کارگر، مدیرکل و جامعه از فضای کتاب دور افتاده‌اید! فکرتان آرام آرام روبه روزمره شدن است! و اگر کتاب نخوانید علمی بر شما افزدوه نمی‌شود! ذهنتان روز به روز به طرف فروبستگی می‌رود! و در پایان نیز به آنان تذکر خواهیم داد گشایش در کتاب است .

پاکزاد با اشاره به اینکه با برگزار کردن نمایشگاه به صورت سالانه، هرزگاهی به جامعه تلنگری می‌زنیم که که از کتاب غافل شده‌ایم، تاکید کرد: اینکه کتابها جدید باشند یا تعداد کمتری از عناوین ناشرین به نمایشگاه آماده باشند در اولویت بعدی است.

وی  گفت: متاسفانه در جامعه‌ی ما افراد بعد از دوران تحصیل  عملا از  کتاب دور می‌شوند، عنوان کرد: وقتی افراد تحصیل می‌کنند به هر شکل و کیفیتی که هست و عموما دارای کیفیت خوبی هم نیست کتاب می خوانند، اما بعد از دوران تحصیل به این افراد هم احساس کاذب استغنای بی‌مورد دست می‌دهد. این اتفاقی است که نباید بیفتد، چراکه اگر سیستم آموزشی ما خوب و درست باشد باید دانش‌آموز یا دانشجو بعد از تحصیل نیز به کتابخوانی ادامه دهد. این اشکال کار ماست که خوب کتابخوانی را ترویج نداده ایم .

وی ادامه داد: در قدیم افراد با تحصیلات کمی هم که داشتند احساس نیاز کتاب هایی در رشته خودستان را داشتند و سالی چند کتاب را نیز خریداری می کرد، اما این احساس اکنون به طورکلی از بین رفته است.متاسفانه ما در جامعه می بینیم همه چیز در حوزه تخصصی خود خارج شده است و الان انسانی‌های عمومی‌ای می بینیم که در همه زمینه های اظهار نظر می کنند؛ به عنوان نمونه در جامعه ما به هر جایی سر بزنید افراد با هر سنی که دارند و با هر میزان از هوش و فهمی یا تحصیلاتی که بهره‌مند هستند در مورد سیاست نظر می‌دهند و حتی تحلیل می کنند که در دنیا مرسوم نیست، در جوامع پیشرفته افراد خاصی این کار را انحام  می دهند و از رسانه‌های مختلف اطلاع‌رسانی می‌کنند و افرادی که به این اظهار نظرها نیاز دارند اطلاعات را از این کانالها دریافت می کنند و نیازی نیست همه در مورد همه چیز دانایی داشته باشند .

پاکزاد با اشاره به اینکه جامعه‌ی ما از یک طرف دچار دانایی کاذبی شده اند و از طرف دیگر اهل مطالعه مفید و موثر کتاب نیستند، تصریح کرد: ما باید تلاش کنیم هم سیستم چرخه نشر کار خود را انجامدهد تا زندگی آنان بچرخد و هم افراد جامعه مطلع‌تر شوند و این تذکر را به جامعه بدهیم که چیزی بدون رنج دست پیدا کردنی نیست .

وی در پایان نیز به نمایشگاه یازدهم کتاب در ایلام اشاره کرد و گفت: با وضعیت کنونی و مشکلاتی که ناشرین و نویسندگان دارند، برگزاری نمایشگاه قابل قبول است و باید گفت اتفاق خوبی است، هرچند می‌تواند از این بهتر باشد .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: