• پنجشنبه ۱۹ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۵۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9611-4394-5
  • خبرنگار : 911201
  • منبع خبر : گزارش

مسئول امور فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام:

استقبال از نمایشگاه کتاب ایلام قابل قبول است/ پیش‌بینی می‌شود خرید از نمایشگاه امسال نسبت به قبل بیشتر باشد

مسئول امور فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام گفت: برگزاری نمایشگاه کتاب می‌تواند فرصت های مناسبی را برای بهتر زندگی کردن فراهم کند

به گزارش ایسنا، منطقه ایلام، «منصور محبی» با حضور در غرفه خانه مطبوعات در یازدهمین نمایشگاه کتاب ایلام ،  اظهار کرد: ترغیب مردم به مطالعه مسایل مهم زندگی، غنای فرهنگ عمومی و خرید کتاب از جمله مواردی است که با برگزار کردن نمایشگاه کتاب می‌توان به آنان دست پیدا کرد.

وی گفت: مردم با آمدن به نمایشگاه کتاب و خرید و مطالعه می توانند با فرهنگ های بیشتری آشنا شوند و راه تعامل با افراد دیگر را می یابند. به عنوان نمونه کسی که با حقوق شهروندی آشنا شود خیلی راحت تر و بهتر از افراد ناآگاه به این مسایل با جامعه ارتباط برقرار کند.

مسئول امور فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام ضمن اشاره به زمان برگزاری نمایشگاه کتاب افزود: ما برای انجام این مهم سه زمان در ماه های مهر، آبان و بهمن را پیشنهاد دادیم که بهترین انتخاب ما هم در مهر بود که متاسفانه به دلایلی انجام نشد. وی ادامه داد: بهمن ماه هم به دلیل شروع نیمسال دوم دانشجویان می تواند فصل خوبی هم برای ناشران و هم برای دانشجویان باشد.

محبی با اشاره به اینکه در نمایشگاه گذشته میزان 350 میلیون تومان کتاب خرید شد، عنوان کرد: از این میزان نیز 250میلیون بن خرید کتاب بود که امسال با افزایش 50 میلیونی بن خرید کتاب پیش بینی می شود میزان خرید کتاب خیلی بیشتر از سال گذشته باشد.

وی با تاکید براینکه متاسفانه سرانه مطالعه در کشور ما خیلی پایین است، خاطر نشان کرد: مردم به دلیل وضعیت معیشتی نامناسب و گرانی کتاب همیشه از خرید کتاب منصرف شده اند، اما وزارت ارشاد برنامه های حمایتی خوبی در دوسال گذشته برای خرید کتاب به اجرا گذاشته است.

منصور محبی خاطرنشان کرد: برنامه های حمایتی وزارت در قالب برنامه های طرح عیدانه، تابستانه و پاییزه کتاب اجرا می شود و به گونه ای است که شهروند ما می تواند با 35 تا 40 درصد، کتاب در شرایط عادی و کتاب فروشی خرید کند که متاسفانه به دلیل ضعف تبلیغات، این اقدام خیلی خوب رسانه ای نشده است و اکثر مردم از این موضوع بی خبر هستند و به همین دلیل استقبال نشده است.

مسئول امور فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام در پاسخ به این سوال که برای ترویج فرهنگ مطالعه چه باید کرد، گفت: ما باید رویه تولید محتوای کتاب را تغییر دهیم و نویسندگان محترم باید تخصص گرایی کنند نه اینکه هر کدام در زمینه های گوناگون کتاب بنویسند؛ این یکی از عواملی است که افراد جامعه میلی به مطالعه کتاب های محلی ندارند.

وی با اشاره به اینکه مورد دیگر انتخاب موضوعات و سوژهای روتین و روزمره هست،  ادامه داد: عدم استقبال از نقد کتاب در استان موضوع مهمی است و باید نویسندگان ایلامی خود را برای نقدهای تیز اما سازنده آماده کنند تا در آینده شاهد نگارش کتاب های مفیدی در ایلام باشیم.

محبی در پاسخ به این سوال که برای بهتر برگزار کردن نمایشگاه کتاب باید چه اقداماتی انجام داد: برای برگزار کردن نمایشگاه کتاب معمولا در استانها ستاد مرکزی وجود دارد که استاندار رییس آن است و اکثر مدیران هم عضو این ستاد هستند، متاسفانه در جلسات همه مدیران قول همکاری می دهند اما در عمل اینگونه نمی شود و هرکدام پی کار خود می روند و انگار هیچ اتفاقی در این شهر نیفتاده است.

وی گفت: برای برگزاری نمایشگاه کتاب معمولا تجهیزات، تبلیغات و همکاری های گوناگونی لازم است، اما می بینیم شهرداری در دومین روز نماشگاه تمام بنرهای سطح شهر را جمع می کند که این اقدام نه در شان استان هست و نه در برنامه های فرهنگی شهرداری جا دارد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: