• پنجشنبه ۱۲ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9611-3990-5
  • خبرنگار : 911201
  • منبع خبر : گزارش

عضو کمسیون انرژی:

اجازه نمی‌دهیم در بودجه ٩٧ شکاف طبقاتی دهک‌های پایین با دهک‌های بالا افزایش یابد

نماینده ایلام در مجلس شورای اسلامی گفت: نگاه ما اهتمام به معیشت قشر آسیب‌پذیر جامعه است و برای تحقق آن نسبت به اصلاحیه کلیات بودجه پافشاری کردیم، گفت: نباید در بودجه ٩٧ شکاف طبقاتی دهک‌های پایین با دهک‌های بالا افزایش یابد.

به گزارش ایسنا، منطقه ایلام، دکتر «سلام امینی» درباره بودجه‌ی دولت برای سال آینده ، اظهار کرد: با تصویب کلیات بودجه، 30 هزارمیلیارد ریال به ارتقای شاخص استان‌ها در امر دارایی سرمایه‌ای اختصاص داده شد  و از سوی دیگر بودجه بنیادشهید و آموزش و پرورش به حالت ملی برگشت .

 وی با بیان اینکه  5هزار میلیاردتومان به بودجه آموزش وپرورش اضافه شد و رقم آن به ۴۰ هزار میلیارد رسید و یارانه دهک‌های پایین جامعه همچنان برای  افرادتحت پو شش کمیته امداد،بهزیستی و ساکنان روستاها و ساکنان حاشیه‌ی شهرها برقرار است، تصریح کرد: بر این اساس قطع یارانه از سه دهک بالا شروع می‌شود و قیمت حامل‌های انرژی افزایش نمی‌یابد.

نماینده ایلام در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: نگاه ما در مقوله اخیر اهتمام به معیشت قشر آسیب‌پذیر جامعه بود و برای تحقق آن نسبت به اصلاحیه کلیات بودجه پافشاری کردیم. چرا که نباید اجازه دهیم شکاف طبقاتی دهک‌های پایین و بالا افزایش یابد .

امینی گفت: بودجه آموزش وپرورش همواره پاشنه آشیل بودجه کشور بوده است و طی بودجه ریزی های گذشته مدام با کسر بودجه مواجه بوده است ، لذا توجه ویژه  به حقوق ، مزایا و پاداش فرهنگیان و بازنشستگان فرهنگی  را در اولویت اصلاحات بودجه‌ای قرار دادیم.

وی با تاکید بر اینکه تعمیق در بودجه خاص سازمان بنیادشهید وهمچنین نگاه کوتاه مدت و بلندمدت بودجه ای به استان های کم برخوردار با هدف توسعه متوازن و پایدار ، از راهبردهای اصلی ما در اصلاحات بودجه سال 97 بود،گفت : بخش مهی از درآمدهای دولت را واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای یا درآمد حاصل از فروش نفت خام و فرآورده‌های نفتی می‌توان عنوان کرد و بر اساس احکام قانون برنامه ششم توسعه سهم دولت و استان‌ها از عواید نفتی ۵۳/۵ درصد صندوق توسعه ملی ۳۲/درصدو وزارت نفت۱۴/۵درصد است .

نمابنده ایلام در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: این میزان درآمد بر اساس نفت ۵۵ دلاری و دلار ۳۵۰۰ تومانی محاسبه شده و بر این اساس منابع نفتی در لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ به میزان ۱۰۷ هزار میلیارد تومان درنظر گرفته شده که این رقم نسبت به قانون بودجه سال قبل کاهش یازده درصدی و نسبت به لایحه سال قبل کاهش ۶/ ۸ درصدی را ثبت کرده است. بنابراین دولت قصد دارد سهم درآمدهای نفتی را در بودجه کاهش دهد .

وی در پایان با بیان اینکه  در سال 97 درآمد دولت از فروش نفت و فرآورده‌های نفتت107 هزار میلیارد تومان برآورد شده که حدود 10 هزار میلیارد تومان کمتر از درآمد نفتی سال 96 است، گفت: این میزان معادل کمتر از 30/بودجه عمومی سال97 از حیث منابع است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: