• یکشنبه ۲۴ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۵
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 9610-2892-5
  • خبرنگار : 911201
  • منبع خبر : گزارش

8 راه حل امینی برای حل مشکلات فرهنگیان / چرا مردم ایلام از سفره‌ی نفت بی‌بهره‌اند؟

نماینده ایلام در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه  آمارهای خلاف واقع، مسئولان مملکتی را به گمراهی برده است، گفت: مردم مرزنشین ایلام روی سفره زیرزمینی نفت قدم می‌زنند ، پیراهن کودکانشان بوی نفت می‌دهد اما از سفره نفت بی‌بهره‌اند و عمده مدیریت‌ها و اشتغال این حوزه در اختیار غیربومی‌ها است .

به گزارش ایسنا، منطقه ایلام، دکتر«سلام امینی» در نطق امروز در مجلس پس از آغاز سخنرانی با عرض سلام و فروتنی به پیشگاه مقدس شهیدان، امام شهدا، مقام معظم رهبری،  ملت شریف ایران بویژه مردم غیور استان ایلام و حوزه انتخابیه شهرستانهای ایلام، ایوان، سیروان، چرداول، مهران و ملکشاهی اظهار کرد: هفته‌های اخیر شاهد اعتراضات و نارضایتی‌هایی از سوی مردم و عمدتا جوانان بودیم که در پاره‌ای از موارد به ناآرامی و اغتشاش انجامید. جنس اعتراض و اغتشاش ، طبیعتا با همدیگر متفاوت هستند. اعتراض به دنبال بهبود وضعیت موجود است و اغتشاش به دنبال ناامنی و تخریب است که البته این یک موضوع درون خانوادگی‌ست و اجازه نمی دهیم که اجانب و بیگانگان در امور داخلی ما مداخله کنند .

آمارهای خلاف واقع، مسئولان مملکتی را گمراه کرده است

نماینده ایلام در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه ما نمایندگان مجلس تقریبا هر روز در مجلس ، در باب بیکاری  و مشکلات اجتماعی جوانان بحث و مذاکره داریم که می طلبد دولت محترم با همکاری مجلس راهکارهایی برای برون رفت از وضعیت موجود بیابند، گفت:  زمانی که دولت یازدهم زمام امور را در دست گرفت اعلام شد رشد اقتصادی ۶% منفی بوده است و در ماه های اخیر اعلام گردیده رشد اقتصادی کشور به بالای ۶% درصد مثبت رسیده است. این یعنی دولت موفق شده است ۱٢% رشد ایجاد کند. با این توضیح اگر واقعا این همه رشد داشته ایم، پس چرا این همه مشکلات داریم؟ چرا این همه بیکار داریم؟چرا این همه اعتراضات ونارضایتی داریم؟

امینی ادامه داد: از آقای دکتر روحانی می خواهم که در اینگونه آمار و آمارسازی ها بررسی های جدی بعمل بیاورند ، چرا که به نظر می رسد آمارهای خلاف واقع، مسئولان مملکتی را به گمراهی برده است.

خواسته‌های برحق فرهنگیان در نطق نماینده ایلام

این نماینده‌ی مجلس ادامه داد: موضوع فرهنگیان که یکی از مباحث روز کشور است و به اندازه کافی از مشکلات معیشتی و منزلتی فرهنگیان و بازنشستگان سخن رانده شده است و نیاز به تکرار مکررات نیست. اما بنا به گفته کارشناسان آموزش پرورش، ما در سال ۱٣٩٩ دچار چالش در آموزش و پرورش هستیم .

وی تاکید کرد: چالش اصلی این است که در سال ٩٩ حدود ٣۰۰ هزار نفر فرهنگی بازنشسته خواهند شد و جمعیت دانش آموزی از 11 میلیون به ۱۴ میلیون نفر خواهد رسید. همینطور در سال ٩٩ با میانگین نرخ امروز، چیزی حدود ٣۰هزار میلیارد تومان بایستی پاداش پایان خدمت به فرهنگیان پرداخت کنیم. در مجموع یعنی به تعداد دانش آموزان زیاد، معلم برای فرستادن به کلاس درس بسیار کم داریم و از طرفی مطالبات سنگین هم بایستی پرداخت کنیم.

امینی برای رفع این مشکلات پیشنهاداتی به شرح زیر ارائه کرد:

۱ . تثبیت و تقویت هرچه بیشتر دانشگاه فرهنگیان .

٢ . تبدیل وضعیت صدها معلم فرهنگی دارای مدارک عالیه فوق لیسانس و دکتری به عنوان هیئت علمی دانشگاه فرهنگیان .

٣ . سالانه ببست هزار ردیف شغلی توسط سازمان برنامه و بودجه و سازمان امور استخدامی کشور به وزارت آموزش و پرورش اختصاص یابد تا به تناسب نیاز مناطق و رشته و جنسیت برنامه ریزی گردد .

۴ . بکارگیری یک یا دو نفر از فرزندان فرهنگیان بازنشسته و در حال بازنشستگی به تناسیب نیاز آموزش و پرورش در قبال بخشش کل یا بخشی از پاداش پایان خدمت، با توافق خود فرهنگیان .

۵ . تعیین تکلیف هرچه سریعتر وضعیت حق التدریس ها، معلمان نهضت سوادآموزی و پیش دبستانی ها از سوی کمیسیون آموزش و مجلس محترم به عنوان کادر آموزشی .

۶ . اجرای کامل قانون رتبه بندی فرهنگیان .

  ٧ . تسهیل پذیرش فرزندان ذکور مشمول خدمت نظام وظیفه فرهنگیان شاغل و بازنشسته بعنوان امریه سربازی در کادر آموزشی و اداری .

٨ . نظر به اینکه سالانه صدها نفر از تجربه آموختگان و نخبگان حوزه تعلیم وتربیت به عنوان معلم و کارمند نمونه کشوری برگزیده می شوند، از وزیر محترم آموزش و پرورش می خواهم با صدور بخشنامه ای به تناسب رتبه نمونه شهرستانی و استانی و کشوری، از آنها به عنوان مشاور وزیر ، مشاورمدیرکل ومشاور مدیریت شهرستان منصوب نمایند .

آمار بالای خودکشی در ایلام

امینی در ادامه‌ی این نطق گفت: مردم ایلام ٨ ریشتر زلزله جنگ را با اَمولهم و اَنفُسِهم تجربه کرده اند. آنان با افتخار، ایثارگری، جانبازی و شهادت را هرسه درخانه های خود دارند چرا که  ٨ سال تمام مردم این استان، زیر ضربات و حملات دژخیمان بعثی صهیونیستی بوده اند. میلیون‌ها گلوله توپ و خمپاره برسر آنان فرود آمده و حداقل دو هزار بار بمباران گشته است و آنچه در سال‌های پس از جنگ به وضوح نمایان است، آسیب‌های شدید روحی و روانی مربوط به دوران جنگ است که در قالب ناهنجاری‌های اجتماعی خودنمایی می‌کند. سی سال پس از جنگ استان ایلام با فاصله معناداری مقام اول خودکشی کشور و در سایر اقلام جرایم خشن مقام های دوم و سوم به تناسب جمعیت را داراست .

اینجا پیراهن کودکان بوی نفت می دهد اما از سفره نفت بی‌بهره‌اند

وی با بیان اینکه در استان ایلام واژه خودکشی به ادبیات عامه تبدیل شده است به گونه ای که خیلی راحت عنوان می شود و در خیلی موارد متاسفانه تهدیدها، فرجام واقعی پیدا می کنند.لذا دولت باید با عزمی جدی این آسیب اجتماعی را با لحاظ فوریت، علاج کند، ادامه داد: از دولت محترم و خاصه  آقای دکتر روحانی می خواهم مقوله خودکشی را در استان ایلام جدی بگیرند و دستور فرمایند با کمک کارشناسان مرتبط راه علاجی برای این موضوع مخرب پیدا کنند. مردم مرزنشین ایلام روی سفره زیرزمینی نفت قدم می زنند ، پیراهن کودکانشان بوی نفت می دهد اما از سفره نفت بی بهره اند. و عمده مدیریت ها و اشتغال این حوزه دراختیار غیربومی‌هاست .

مردم ایلام در انتظار نهایی شدن قراردادهای بین‌المللی نفت و گاز و احیاءپروژه‌های عمرانی

امینی گفت: در استان ایلام با وجود نفت و گاز فراوان، اگر قراردادها بین المللی نهایی شوند و همچنین پروژه های عمرانی در صنعت و معدن، راه و ریل، سد و آب و خاک و کشاورزی و دامپروری احیا شوند و منطقه آزاد مهران و مناطق ویژه چنگوله و چیلات به منصه ظهور برسند، طبیعتا بر کاهش میزان ناهنجاری های اجتماعی و به ویژه خودکشی و همین طور اشتغال جوانان و رونق اقتصادی اثر مثبت خواهند گذاشت.

وی در پایان تاکید کرد:  وزیران محترم مخاطب بنده درموضوعات موصوف آگاه باشند که در سفر و در حَضَر و درهر شرایط زمانی تا آخرین روز خدمت بنده درمجلس،  با پافشاری ومداومت  این مطالبات را تا حصول نتیجه مطلوب ، قاطعانه و مُصرانه پیگیری خواهم کرد.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: