• شنبه ۲۳ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۱
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9610-5294-5
  • خبرنگار : 920916
  • منبع خبر : گزارش

آغاز طرح نهضت نهج‌البلاغه خوانی به روش آسان در ایلام

طرح نهضت نهج‌البلاغه خوانی به روش آسان در ایلام آغاز شده است .

به گزارش ایسنا، منطقه ایلام، حجت‌الاسلام و المسلیمن «حمیدرضا مهدوی ارفع» که در راستای اجرای این طرح و آشنایی هر چه بیشتر آحاد جامعه به کتاب شریف نهج‌البلاغه تلاش می‌کند از امروز در استان ایلام حضور یافته و در برنامه‌های مختلفی در راستای تبیین طرح نهضت نهج‌البلاغه خوانی شرکت می‌کند .

هدف از اجرای این طرح مردمی کردن خواندن و مطالعه کتاب شریف نهج‌البلاغه به‌ عنوان یک گنج بی‌پایان و سرشار از معارف اسلامی و خارج کردن این کتاب از غربت است، نهج‌البلاغه مجموعه‌ای از خطبه‌ها، نامه‌ها و جملات کوتاه امام علی (ع) که به همت سید رضی (م 406 ه.ق) گردآوری ‌شده و به اذعان همه علما پس از قرآن، زیباترین و برترین تجلی بلاغت بوده و به برادر کوچک قرآن کریم ملقب شده است .

نهج‌البلاغه امروزه بیشتر به جهت مباحث گسترده توحیدی، اجتماعی، اخلاقی، تاریخی و سیاسی آن در نزد مسلمانان حائز اهمیت است و تاکنون بسیاری از عالمان شیعه و سنی آن را شرح نموده‌اند .

مهدوی ارفع با اشاره به اهمیت جایگاه نهج‌البلاغه و نقش بهره‌گیری از معارف آن در زندگی، در این خصوص می‌گوید: اگر باور کردیم که نهج‌البلاغه گنجی بزرگ، متعالی، بی‌نظیر، به‌روز و جامعی است که ما و همه نسل‌های بعد و قبل ما و همه بشریت می‌توانند از این کتاب شریف، در راستای رسیدن به سعادت دنیوی و اخروی استفاده کنند .

وی گفت: نهج‌البلاغه عصاره بسیار شیرین، جامع و پر اثری از دانش گسترده امام علی (ع) است که در دست ما قرار دارد، ولی از آن غافل هستیم، طلاب و روحانیون، دانشجویان، اساتید دانشگاه‌ها، معلمان و مدعیان فرهنگی نباید از نهج‌البلاغه غافل باشند که گنجی بی‌انتها از معارف است، نهج‌البلاغه رودی جاری و زلال و تأثیرگذار است که باید همه مردم از معارف ناب آن استفاده کنند .

مهدوی ارفع، تصریح کرد: برخلاف آنچه تصور می‌شود، خواندن و مطالعه کتاب شریف نهج‌البلاغه بسیار آسان است، 241 خطبه و 79 نامه در نهج‌البلاغه همه برای مردم عادی جامعه و غیرعادی روزگار بوده است، امروز کتاب شریف نهج‌البلاغه به تمام زبان‌های زنده ترجمه‌شده و برای همه اقشار مختلف مردم قابل دریافت است .

وی ادامه داد: قرآن کریم بالاترین معارف را برای انسان دارد و کلام خداوند است و خداوند آن را به زبان ساده برای مردم بیان کرده است که البته اسرار بسیاری هم دارد که اهل علم و تحقیق با توجه و تدبر، به گوشه‌هایی از آن پی خواهند برد، نهج‌البلاغه اما سخنان یکی از بهترین بندگان خدا و امام علی (ع) است و به زبانی قابل‌درک نیز بیان‌شده است .

مهدوی ارفع، یادآور شد: در حالی ‌که رهبر انقلاب و هر اندیشمند شیعی در مقام معرفی نهج‌البلاغه معترف است که نمی‌توان حتی آن‌گونه که باید، معرفی کرد، یکی از اهداف بلندمدت نهضت جهانی نهج‌البلاغه خوانی، آشنا کردن تمام مردم جهان با بهترین منطق اندیشه و سبک زندگی علوی بوده که قصد داریم مشکلات جوامع را یکی پس از دیگری حل کنیم و به تمام حقایق دست نایافته، دست پیدا کنیم .

وی با بیان اینکه هدف نهضت در مرحله اول، آموزش نهج‌البلاغه خوانی به روشی آسان است، خاطرنشان کرد: شعار و چشم‌انداز این نهضت، نهج‌البلاغه خوانی آسان است و تلاش می‌شود که خواندن نهج‌البلاغه و توجه به معارف ناب آن، فراگیر و عمومی شود .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: