• شنبه ۲۳ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۲۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-4791-5
  • خبرنگار : 920916
  • منبع خبر : گزارش

رئیس اداره بیابان زدایی منابع طبیعی استان ایلام:

بیابان‌های ایلام مالچ‌پاشی می‌شوند

رئیس اداره بیابان زدایی منابع طبیعی استان ایلام گفت: برای اولین، بیابان‌های ایلام مالچ‌پاشی می‌شوند .

به گزارش ایسنا، منطقه ایلام، «مهرداد کهزادیان» با بیان اینکه در استان ایلام ۴۲۴ هزار هکتار عرصه بیابانی است که در شهرستان دهلران، مهران، آبدانان و ایلام قرار دارند، اظهار کرد: اقدامات گذشته این دستگاه اجرایی برای مقابله با بیابان زایی در سال‌های گذشته صرفاً اقدامات بیولوژیک همچون نهال کاری صورت گرفته است .

وی با اشاره به اینکه ۸۴ هزار هکتار از کانون‌های بحران فرسایش بادی در عین خوش، ابوغویر و حسن قندی شناسایی شده است، افزود: در سال جاری برای اولین بار برای تثبیت این کانون‌ها و مقابله با وقوع ریزگردها و گردوغبار در استان، مالچ پاشی ۸۰۰ هکتار از اراضی منطقه بحرانی ابوغویر در دستور کار قرار گرفته و علاوه بر این ۷۰ درصد این منطقه که حدوداً ۵۶۰ هکتار است، نهال‌کاری خواهد شد .

رئیس اداره بیابان‌زدایی منابع طبیعی استان ایلام به فواید استفاده از مالچ در تثبیت کانون‌های بحرانی بیابان‌ها اشاره و اضافه کرد: مالچ با به هم چسباندن ذرات شن و ماسه عرصه‌های بیابانی مانع از فرسایش بادی شده و علاوه بر این با حفظ رطوبت خاک، شرایط را برای استقرار نهال در این عرصه‌ها فراهم می‌کند .

کهزادیان به توقف فرسایش بادی با اجرای طرح مالچ‌پاشی و کاشت گونه‌های گیاهی بومی منطقه در کانون‌های بحرانی اشاره کرد و ادامه داد: در این منطقه، شرایط برای اجرای طرح بیابان زدایی با وجود روستاها، راه‌های روستایی و اراضی زراعی همچون منطقه دشت عباس فراهم است .

وی با اشاره به انتقال آب کرخه به ۵۰ هزار هکتار از اراضی منطقه و همچنین وجود چاه نفتی چشمه خوش، یادآور شد: این پتانسیل‌های بالقوه، اهمیت کار در این منطقه خاص را بیش از پیش می‌کند که نیاز به سرمایه‌گذاری در منطقه احساس می‌شود .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: