• جمعه ۲۲ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9610-5194-5
  • خبرنگار : 920916
  • منبع خبر : گزارش

بیانیه هیئت داوران سومین جشنواره منطقه‌ای شعر کردی منال

بیانیه هیئت داوران سومین جشنواره منطقه‌ای شعر کردی منال

به گزارش ایسنا، منطقه ایلام، در این بیانیه آمده است که:

سپاس بیکران خداوند بزرگ را که توفیق داد در سومین جشنواره منطقه ای شعر کودک به زبان شیرین کردی با عنوان "منال" شرکت کرده و یک بار دیگر شاعران و نویسندگان حوزه ادبیات کودک در شهرستان ایوان گرد هم آمده تا از دیدگاه های ارزشمند و نظرات یکدیگر بهره کافی برده و برای کار و فعالیت بیشتر در این زمینه کوشاتر باشیم.

بی گمان جشنواره شعر کودک در این مدت باعث دلگرمی و اندوخته کردن تجارب بسیار برای شاعران و نویسندگان این حوزه از ادبیات و همچنین شرکت کنندگان در جشنواره بخصوص کودکان عزیز بوده است.

حوزه ادبیات کودک به زبان کردی به شیوه چاپ کتاب مختص کودکان سن زیادی ندارد و دوران کودکی خود را سپری می کند. پیشترها شعر کودک اشعار شفاهی بودند که سینه به سینه از نسلی به نسل دیگر منتقل می شد، یا اگرشاعری شعری برای کودکان می سرود آن را در دیوان اشعارش که اغلب کتابهای حجیم بودند جای می داد، که کودکان کمتر به آن دسترسی داشتند. مانند اشعار شاعر بزرگ استاد هژار، استاد قانع، و استاد پیره مرد که در واقع باید گفت بر سفره ادبیات کردی سهم بسیار اندکی برای کودکان بود. خوشبختانه اکنون شعر کردی کودک به صورت مستفل و در قطع کتابهای کودکانه و مختص کودکان چاپ و نشر می شود که  این جای خوشحالی فراوان دارد. امید است بیشتر و بیشتر کتاب برای کودکان عزیز کرد چاپ شود.

البته همچنان که در گردهمایی شاعران شرکت کننده در جشنواره تبادل نظر شد لزوم دقت بیشتر در نوشتن برای کودکان ضروری است که تاثیر این گفتمان ها در کتاب های کودک چند سال اخیر به وضوح دیده می  شود که این خود از برکات وجود جشنواره ها در پایتخت شعر کردی کودک یعنی شهر هنرمند پرور ایوان است.

اهمیت دادن به ادبیات کودک اهمیت دادن و ارزش بخشیدن به آینده روشن برای بشریت است، زیرا ادبیات کودک زیربنای تحولات ذهنی، فکری، اجتماعی و علمی آینده سازان جامعه است. به همین سبب توجه به ادبیات کودک از جهت های زیر درخور اهمیت است. پدیداوردن میل و نیروی کنجکاوی در کودکان- کمک به آموزش و یادگیری زبان- تقویت و وسعت یافتن نیروی تعبیر و بیان و خواندن و نوشتن- تقویت و وسعت قدرت اندیشه- آشنا ساختن غیر مستقیم کودک با محل زندگی خود- براورده ساختن ضروریات ذهنی و عادت دادن او به کتابخوانی.

بنا به تعبیری ادبیات خود بر دو اصل بنا نهاده شده است. نخست اصالت موضوع، یعنی تازه بودن مطالب با داشتن نگرش و دید تازه و نو نسبت به یک موضوع کهنه. دوم تناسب قالب با محتوا هم آهنگی محتوا با سبک نگارش و موضوع مورد بحث. ضمن رعایت اصول فوق اصل دیگری نیز ضروری است تا به ادبیات کودک افزود و ان این است که باید به یاد داشت ادبیات کودک برای کودکان افریده می شود و از اینکه استفاده کنندگان این آثار در مرحله رشد فکری و عاطفی قرار دارند بنا بر این آفریننده اثر باید پیام رسان نیز باشد و به وسیله پیام های عالی و سازنده خود به رشد همه جانبه شخصیت آن ها کمک کند.

در خاتمه هیئت داوران از عزیزان دست اندرکار، تمامی شرکت کنندگان در سومین جشنواره شعر کوردی منال در 7استان غرب کشور و استقبال بی مثال مردم فرهنگ دوست شهرستان ایوان تقدیر می کند.

آقایان دکتر رضا موزونی- عبدالرحمان فهیمی- فریدون میر احمدی- میثم خورانی هیئت داوران سومین جشنواره شعر کردی منال پس از برسی 743 اثر از 120 شاعر، آثار رسیده را قابل توجه ارزیابی کرده و امیدوار به تداوم و گسترش آن می باشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 نفر برگزیده:

1- حسنا خورشیدی - مهاباد

2-کاکران امیری - ارومیه

3- دشاد کاریزه - کردستان

4- مریم یتیمی- سقز

5- محمد رسول نیا بوکان

6 داود غفاری پاوه

7- مریم کهریزی کرماشان

8- زانا قزوینه - کنگاور

9- زهرا مراد پور ایلام

10 محمد مرادی نصاری ایوان

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 نفر شایسته تقدیر:

1-اسعد ظهرابی روانسر

2- فریده شاکری مریئان

3- نجیبه رحمانی مریوان

4- مراد دهبانی گیلانغرب

5- سالار شیرزادی  کرمانشاه

6- محسن آرام کرمانشاه

7- زینب شفیعی ایوان

8- مهدیه ناجی - ایوان

9- نسرین باوند پور ایلام

-10 آرش عبدی ایوان


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: