• پنجشنبه ۲۱ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-4691-5
  • خبرنگار : 911201
  • منبع خبر : گزارش

بازار سرمایه و بورس چیست؟(بخش اول)

ایسنا، منطقه ایلام – یادداشت

سلمان صفدریان – فعال و مدرس بورس

سرمایه نوعی مالکیت در ماهیتی است که انسان برای حفظ و تعالی آن همیشه درتلاش و تکاپو است، عمر خود نوعی سرمایه است که انسان همیشه در راستای آن در تلاش برای سلامتی است، شما برای حفظ این سرمایه ورزش می‌کنید تا به ارزش آن افزوده شود، در زمان بروز بیماری به پزشک مراجعه می‌کنید تا این سرمایه حفظ شود و با کشیدن سیگار از ارزش افزوده آن می‌کاهید، این مثالی بود در باب سرمایه که می‌تواند تا حدی ممکن، تصور ذهنی از سرمایه ایجاد کند .
در علم اقتصاد سرمایه به مالکیتی قابل مبادله اتلاق می‌گردد که وجود خود را مستند اثبات کند .
برگردیم به مثال قبلی ، عمر سرمایه‌ای است که با وجود شناسنامه صادره ازثبت احوال موجودیت خود را اثبات می دارد که با مرگ و خوردن مهر ابطال این سرمایه دیگرموجودیت  ندارد، پس سرمایه در اقتصاد زمانی خود را معرفی می‌کند که سندی معتبر دارا باشد مانند ملک، ملک مساحتی از کره خاکی است که چنانچه توسط قوانین مالکیتی برای آن سند ارائه شود به عنوان سرمایه در اقتصاد مفروض می‌گردد، به سندی که بابت اثبات سرمایه صادر می‌شود اوراق بهادار می‌گویند که این اوراق به صورت‌های اوراق اسنادی، اوراق قرضه، اوراق سهام ، اوراق مشتقه و ... می‌باشد .
حال در ادامه به مورد اوراق سهام میپردازیم زیرا برای تشریح مفهوم بورس که بخشی از موضوع می‌باشد بسیار کمک می‌کند.

 سهام و اوراق سهام چیست؟
سهام جمع سهم به معنای میزان مالکیت از یک مشترک است ، حال اگر مشترک سرمایه باشد و چنانچه خرد شود هر بخش کوچک خرد شده ، سهمی است در اختیار مالک آن که هر سهم دارای اوراق ثبتی خود می‌باشد .
قبلا توضیح دادیم که ملک سرمایه است و سند آن اوراق بهادار ، حال فرض کنید ملکی با کاربری صنعتی در اختیار عده‌ای صنعتگر قرار گیرد و آنها اقدام به احداث کارخانه‌ای‌ بر روی آن کنند. پس از آنکه کارخانه‌ احداث شد مجموع ملک و متعلقات آن که در علم ثبت به عرصه و اعیان معروف است ارزشمند می‌شود. حال افرادی که اقدام به ایجاد این کارخانه نمودند هر کدام به اندازه آورده‌ی خود که مورد توافق شرکایی بوده از مالکیت آن کارخانه بهره‌مند است. به سندی که مشخص کننده سهم هر کدام از مالکین شرکایی است اوراق سهام می‌گویند، حال زمانی را فرض کنید که مالکین جهت پیشبرد اهداف مالی خود نیاز به تامین مالی داشته و محل تامین آن را بخواهند از طریق فروش بخشی از مالکیت خود نمایند ،پس آنها بایستی ابتدا برای فروش اقدام به بازاریابی کرده و پیمودن این راه مستلزم زمان و توجیه
خریدار است که با روش آزمون و خطا باید بتوانند به هدف خود برسند که گاهی رسیدن به این هدف بسیار مشکل می‌شود زیرا اگر قیمت میزان سهم فروشی بسیار بالا باشد فروش آن به یک خریدار ، بسیار سخت است، اما اگر بتوانند سهم فروشی را آنقدرخرد کنند که حتی خریداری با پول بسیار اندک بتواند قدرت خرید پیدا کند آن گاه فروش با سرعت بالایی انجام می‌پذیرد حال کافی است مالکین اصلی ، سهم فروشی را به سهم‌های کوچک‌تر تبدیل کنند و سند هر سهم را برگ سهم بنامند و مجموع برگ سهم را اوراق سهام منتشره نامگذاری کنند، این مثال می تواند ذهن شما را تا حد قابل قبولی به بورس معطوف نماید .  


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: