• چهارشنبه ۲۰ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۷
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9610-3493-5
  • خبرنگار : 911201
  • منبع خبر : گزارش

«کودکان چگونه زبان می‌آموزند» منتشر شد

کتاب «کودکان چگونه زبان می‌آموزند» نوشته ویلیام اوگریدی با ترجمه معصومه نجفی پازکی و ویدا رحیمی‌نژاد منتشر شد.

به گزارش ایسنا، این کتاب در ۲۶۴ صفحه با شمارگان ۳۰۰ نسخه و قیمت ۱۵هزار تومان در انتشارات مدرسه منتشر شده است.

در نوشته پشت جلد کتاب می‌خوانیم: کودکان سه سال بعد از تولد، هزاران کلمه را فرامی‌گیرند. آن‌ها یاد می‌گیرند چطور جملات مرکب بسازند، معنای آن‌ها را درک کنند و  همچنین بر نظام آوایی زبانشان تسلط پیدا کنند. کودکان این کارها را زمانی انجام می‌دهند که هنوز نمی‌توانند بندهای کفششان را ببندند. فراگیری زبان اول، یکی از پیچیده‌ترین پدیده‌هایی است که زبان‌شناسان تنها بخش‌هایی از آن را شناسایی کرده‌اند. وقتی نوزادی متولد می‌شود، صداهایی تولید می‌کند که هیچ مفهومی ندارند، اما در اندک زمانی بر نظام آوایی،‌ نحوی و معنایی زبان مادری خود مسلط می‌شود و به آسانی با دیگران سخن می‌گوید. چگونه این امر محقق می‌شود؟

در پاسخ به این سوال، نظریه‌های گوناگونی وجود دارد. برخی زبان را مجموعه‌ای از عادت‌های صوتی می‌دانند و آن را ناشی از تقلید می‌دانند و بعضی دیگر بر فطری بودن زبان تأکید دارند و معتقدند نوزاد مجهز به جهان‌های زبانی‌ است.

همچنین در معرفی این کتاب عنوان شده است: این کتاب حاوی نکات بسیاری در خصوص زبان و شکل‌گیری آن در کودکان است. این‌که کلمات چگونه شکل می‌گیرند، چگونه ترکیب می‌شوند، معنای کلمات و جملات چگونه توسط کودکان فراگرفته می‌شود، و نظام آوایی چیست، تمام آن چیزی است که در کتاب مورد اشاره قرار گرفته است.

همانطور که لودویگ ویتگنشتاین، فیلسوف نامدار اتریشی قرن بیستم، می‌گوید: «وسعت زبان من، وسعت دنیای من است»، به اعتقاد وی زبان ذاتا سرشت تصویری دارد و ساختار عالم، ساختار زبان را تعیین می‌کند؛ از این رو هرچه زبان گسترده‌تر و بزرگ‌تر باشد دنیای انسان نیز فراخ‌تر و عظیم‌تر است. کودکان با یادگیری زبان و ترکیب کلمات و جملات به‌سوی دنیایی بزرگ‌تر گام برمی‌دارند. در واقع واقعیت‌ عالم و تصویری که کودکان از عالم دریافت می‌کنند، ساختار زبانی و معنایی فهم آن‌ها را شکل و سامان می‌دهد. 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: