• چهارشنبه ۱۳ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9610-2594-5
  • خبرنگار : 911201
  • منبع خبر : گزارش

درد‌دل‌های 2 ساعته‌ی فعالان فرهنگی و هنری ایلام با استاندار/ سلیمانی دشتکی: برج هنر تا پایان سال آینده افتتاح می‌شود / زمینه واگذاری امور به انجمن‌های فرهنگی هنری تسهیل می‌شود

10 نفر از هنرمندان و فعالان فرهنگی استان در نشست انجمن‌ها فرهنگی و هنری و رسانه با استاندار ایلام، دغدغه‌های خود را بیان کردند، ایجاد زیرساخت‌های فرهنگی، واگذاری برخی امور به انجمن‌های فرهنگی هنری و ایفای نقش شهرداری در امور فرهنگی از جمله‌ی این دغدغه‌ها بود.

به گزارش ایسنا، منطقه ایلام، دکتر «حبیب‌الله محمودیان» به نمایندگی از ناشران، اظهار کرد: در استان ایلام 1200 نویسنده و اهل قلم فعال هستند و ضروری است محله‌ای در  ایلام به نام شهرک نشر یا اندیشه نامگذاری شود.

وی با اشاره به تلاش‌های آیت‌الله حیدری ایلامی ، گفت: ایشان 10 جلد کتاب دارند و لازم است برای چاپ مجموعه آثار ایشان حمایت لازم صورت گیرد.

محمودیان خواستار نامگذاری یکی از خیابان‌های شهر ایلام به نام «سید جعفر اعرشی پشت‌کوهی» از عالمان عصر قاجار شد.

«علی‌اشرف صندوق‌آبادی» از خوشنویسان تراز اول کشور ، با بیان اینکه برای رفع چالش‌های فرهنگی باید به فرهنگ و هنر توجه ویژه کرد، گفت: شایسته است مسئولان ارشد استان و در راس آنان استاندار دیدارهای جداگانه‌ای را انجمن‌های مختلف داشته باشند.

وی گفت: نهادهای حوزه فرهنگی خصوصا شهرداری باید نقش خود را در مبلمان شهری ایفا کنند.

«حبیب‌الله بخشوده» شاعر و مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان ایلام هم بر ضعف جریان‌های فرهنگی در نسل‌سازی خواستار اندیشیدن تمهیدات لازم برای رشد متوازن همه‌ی هنرها شد و تصریح کرد: شایسته است موسیقی ناب و ارزشمند استان با همکاری ارشاد، حوزه هنری و صدا و سیما جایگاه خود را پیدا کند.

«مرادخانی» رئیس اتحادیه‌ی تشکل‌های قرآنی با برشمردن برخی مشکلات این تشکل خواستار ملاقات ویژه این تشکل‌ها با استاندار شد.

«لیلا رشنوادی» به نمایندگی از انجمن هنرهای تجسمی خواستار ایجاد گالری‌های هنری در ایلام شد.

«یوسف رستمی» مسئول انجمن شعر و ادب فارسی استان از اعتبارات قطره‌چکانی این حوزه انتقاد کرد و خواستار گسترش اماکن و محیط‌های فرهنگی شد.

وی از وجود استبداد هنری رایج در بین هنرمندان انتقاد کرد و گفت: باید به نوآمدگان فرصت داد تا خود را معرفی کنند.

«سعید خیرالهی» از انجمن نمایش استان با بیان اینکه تئاتر هنری گروهی است اما در استان یک سالن تئاتر نداریم و اهالی تئاتر مظلوم هستند.

وی تصریح کرد: در شهرهای نفت‌خیز دیگری مانند آبادان و گچساران شرکت‌های نفت در زمینه فرهنگی فعال هستند و مجتمع‌های فرهنگی خوبی را ساخته‌اند اما در ایلام از این خبرها نیست.

«واحد زهرائی» به نمایندگی از موسسات فرهنگی – هنری نیز خواستار واگذاری اجرای برنامه‌های فرهنگی و هنری به انجمن‌ها شد و گفت: لازم است این موسسات بر اساس ماده 136قانون مالیات،  از مالیات معاف شوند.

«داوودی» نیز به نمایندگی از کانون‌های فرهنگی هنری مساجد خواستار توجه بیشتر به این مراکز شد.

«محمد حاجیان» از انجمن سینما جوان استان با بیان  اششاره به تردد بیش از 50 درصد زائران اربعین از ایلام گفت: لازم است در راهپیمایی اربعین دبیرخانه آفرین‌واره‌ی اربعین در ایلام برگزار شود.

وی خواستار ایجاد کتابخانه تخصصی و تجهیزات فنی شد و تصریح کرد: اگر حمایت‌های لازم انجام شود می‌توانیم جشنواره فرامرزی فیلم و عکس را با حضور چند استان از ایران و عراق را در ایلام برگزار کنیم.

«حمیدرضا عبدی» نماینده چاپخانه‌داران اظهار کرد: ادارات استان با سپردن کارهای چاپی خود به استان‌های دیگر بزرگ‌ترین ضربه را به این صنف زده‌اند و اگر به صورت پراکنده کارهایی را در داخل استان انجام می‌دهند هزینه آن را خیلی دیر پرداخت می‌کنند.

وی خواستار حل مشکل مالیاتی و بیمه‌ای فعالان این صنف شد.

«قاسم سلیمانی دشتکی» پس از شنیدن دغد غه‌ها و خو استه‌های هنرمندان به درخواست‌ها پاسخ داد و اظهار کرد: وی، بابیان اینکه آیت‌الله حیدری یکی از سابقون استان بوده‌اند و قبل از انقلاب و بعد از انقلاب و در دوران دفاع مقدس در بسیج عشایر نقش مهمی را ایفا کرده‌اند، افزود: ایشان نقش بزرگی در عملیات میمک داشتند که لازم است آثار این مرد بزرگ تدوین و منتشر شود و باید راه‌کاری در این زمینه ارائه گردد .

استاندار ایلام، یادآور شد: استانداری نیز در زمینه ثبت آثار مفاخر استان ازجمله سید جعفر اعرجی تلاش خواهد کرد و باید تلاش شود این نشست‌ها با حضور مدیران دستگاه‌های فرهنگی و شهرداری برگزار شود تا بتوان تصمیم‌گیری درستی در خصوص برنامه‌های فرهنگی اتخاذ شود .

وی، با تأکید بر اینکه کارگروه‌های مختلف فرهنگی و هنری در استان تشکیل شود، یادآور شد: در این کارگروه‌ها راهکارهایی برای حل مشکلات موجود در عرصه فرهنگ و هنر اندیشیده شود و مشکلات این عرصه پیگیری و بررسی گردد .

  سلیمانی دشتکی، با اشاره به احداث برج هنر ایلام در راستای تأمین زیرساخت‌های فرهنگی و هنری در پاسخ به یکی از هنرمندان، ابراز کرد: در نشستی که با هنرمندان استان برگزار شد مصوب گردید که اعتبارات احداث این برج در مرکز استان در سال جاری به‌صورت صد در صد تخصیص یابد و آنچه برای سال آینده باقی ماند نیز اعتبارات لازم اختصاص یابد که در سال آیند شاهد بهره‌برداری از این مجموعه باشیم .

استاندار ایلام، با تأکید بر اینکه وجود فرهنگسراها و سالن‌های سینما در شهرستان‌های نیاز است، گفت: اعتبارات فرهنگی و هنری در اختیار دولت خیلی محدود است و تلاش خواهد شد که در استان آنچه در اختیار دولت است، انجام شود .

  وی یادآور شد: در انتخابات 40 میلیون نفر پای صندوق‌های رای آمدند، آنچه در صندوق‌ها رفت بادل و برنامه رفت و روی دادند، حالا جوانی تحت تأثیر فضایی روی احساساتش، بیاید و مشکلاتش را به نحوی دیگری بگوید، باید به‌طور منطقی گفته می‌شد، این‌ها فرزندان ما هستند و باید به شکلی آرام شوند و به مشکلاتشان رسیدگی شود، باید سعی کرد که اصلاح شوند و در این اصلاح باید روند، روند منطقی قابل‌پذیرش به‌کاربرده شود.

استاندار ایلام، بابیان اینکه در نظام جمهوری اسلامی باید ساختار را بپذیریم، گفت: ساختار نظام اسلامی بر پایه دیانت و فرهنگ اسلامی ماست، کارهای خلاف اعتقادات مردم برای هیچ‌کس پسندیده نیست و انشا الله این مشکلات هم رفع خواهد شد .

سلیمانی دشتکی بابیان اینکه با تأکید بر استفاده از ابزار هنر در ترویج فرهنگ، تصریح کرد: همیشه گفتار غیرمستقیم از گفتار مستقیم، تأثیر بیشتری خواهد داشت و یکی از مهم‌ترین ابزار گفتار غیرمستقیم، هنر است، هنرهای مختلف نمایش، طراحی و فیلم و دیگر هنرها، به شکلی است که مخاطبان خودش را اغنا می‌کند و این ارتباط نقش مهمی دارد .

سلیمانی دشتکی، با اشاره نحوه تخصیص اعتبارات فرهنگی، افزود: این هنر مدیر استانی است که بتواند در تخصیص اعتبار و بودجه در اداره تحت مدیریت خود موفق باشد، یکی از اولویت‌های ملاک ارزیابی مدیران استان برای بنده این است که چقدر مدیر باقدرت چانه‌زنی بتواند در جذب اعتبارات و بودجه، موفق باشد و در تخصیص‌ها بتواند سهم بیشتری برای استان، تخصیص اعتبار دهد .

وی تصریح کرد: استان ایلام به لحاظ توسعه‌ای، هشت سال نسبت به سایر استان‌ها عقب است، در دوران جنگ تحمیلی در استان ایلام فرصت توسعه نبوده است و باید جبران شود، مدیر خوب و قدرتمند کسی است که سطح تخصیص اعتبارات را بالا ببرد، استان نیازمند زیرساخت فرهنگی است که باید موردتوجه قرار گیرد، باید به تخصیص اعتبارات توجه بیشتری شود .

  استاندار ایلام در پاسخ به یکی از هنرمندان در خصوص عدم اختصاص اعتبار از نفت و گاز استان به بخش فرهنگ و هنر، گفت: سه درصد درآمد نفت بر اساس قانون باید صرف مناطق محروم شود که درصدی هم باید صرف مناطق نفت‌خیز شود، یعنی علاوه بر سهم مناطق محروم و سهم جداگانه‌ای به استان اختصاص یابد که هر چه درآمد در نفت داشته باشیم، نقش مهمی در سرجمع بودجه استانی خواهد داشت .

  سلیمانی دشتکی در ادامه بیان کرد: بنده موافق واگذاری کل شرح وظایف دولت به‌جز شرح وظایف نظارتی و حاکمیتی به مؤسسات غیردولتی هستم، راه همین است که بخش غیردولتی به کار گرفته شود، بدنه دولت باید کوچک شود و باید در راستای اشتغال فعالیت‌های فرهنگی و هنری به بخش خصوصی واگذار شود .

وی یادآور شد: بیش از نیمی از زوار حسینی در ایام اربعین از استان ایلام تردد می‌کنند که این حق ایلام است که دبیرخانه دائمی بسیاری از جشنواره‌های فرهنگی و هنری در استان ایلام دایر شود و فعالیت فرهنگی و هنری در این بخش به استان ایلام واگذار شود .

استاندار ایلام، در پایان خاطرنشان کرد: به مدیران استانی ابلاغ‌شده است که برای خرید کالا همه دستگاه‌ها موظف هستند که کالای باکیفیت اگر در داخل استان وجود دارد، از استان خریداری نمایند، کارهای چاپی در استان نیز باید داخل استان به‌منظور بهره‌گیری از توان و ظرفیت چاپخانه‌های داخل استان واگذار شود و این موضوع نیز به ادارات استان ابلاغ خواهد شد .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: