• یکشنبه ۱۰ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-1891-5
  • خبرنگار : 911201
  • منبع خبر : گزارش

ایلام در لایحه بودجه 97

ایسنا، منطقه ایلام – یادداشت

جواد شرف‌خانی - مدرس دانشگاه و عضو انجمن حسابداران خبره ایران

بالاترین ضریب بازگشت درآمد استانی برای استان ایلام

ارقام مندرج در این لایحه نشان می‌دهد که ضریب بازگشت درآمدهای استانی در حالیکه برای استانهای برخوردار مانند قزوین، مرکزی، یزد، البرز ، بوشهر ،هرمزگان اصفهان و تهران زیر صد بوده و تهران پائین ترین ضریب را دارد، برای استان ایلام بیشترین ضریب بازگشت درآمد استانی یعنی ۵۱۶ اعمال شده است، این بدان معناست که دولت بیش از ۵ برابر درآمدهای استانی تقریبا معادل یازده هزار میلیارد ریال به این استان بر میگرداند. و این در حالیست که سهم استان ایلام از درآمدهای استانی در ردیف آخر قرار دارد. (ضریب بازگشت درآمدهای استانی : حاصل تقسیم اعتبارات استان اعم از جاری و عمرانی به درآمدهای استانی)

تامین 70 درصد از درآمدهای استانی کشور توسط 5استان

بر اساس لایحه بودجه سال 1397،  پنج استان تهران ،اصفهان،خوزستان،خراسان رضوی و هرمزگان 70 درصد از درآمدهای استانی کشور را تامین می کنند .

سهم استان تهران از درآمدهای استانی 51 درصد معادل 479 هزارمیلیارد ریال ، استان اصفهان بیش از 7 درصد معادل 69هزارمیلیارد ریال ، استان خوزستان 5 درصد معادل46 هزار میلیارد ریال ، استان خراسان رضوی حدود 4 درصد معادل34 هزار میلیارد ریال و استان هرمزگان حدود3 درصد معادل 28 هزار میلیارد ریال درآمد مالیاتی کسب می‌کنند . توضیح اینکه: حدودا 75 درصد از منابع عمومی (۳.۳۸۰ هزار میلیارد) مربوط به منایع ملی می باشد که رقم آن معادل ۲ هزار و 740 میلیارد ریال می باشد و باقی مانده آن به میزان 25 درصد که معادل ۹۴۰ هزار میلیارد ریال می باشد، سهم درآمدهای استانی است .منظور از درآمدهای استانی آن بخش از درآمدهای دولت است که به صورت استانی و دراستانها جمع آوری می شود. مهمترین اقلام این دسته از درآمدها درآمدهای مالیاتی است .

210 میلیارد تومان مالیات استان ایلام

  نکته جالب توجه در بخش درآمدهای استانی این است که سهم 5 استانی که کمترین درآمد استانی را دارند کمتر از ۲ درصد و حدود  ۱۴ هزار میلیارد ریال میباشد . بر این اساس سهم استان خراسان شمالی ۳هزار و 260 میلیارد ریال و خراسان جنوبی ۲ هزار ئ 850 میلیارد ، چهارمحال و بختیاری  هزار و 829 میلیارد ،کهکیلویه و بویراحمد ۲ هزار و 710 میلیارد و ایلام ۲ هزار و 103 میلیارد ریال در درآمد های استانی سال 97 می باشد . با این حال استان تهران بیشترین و استان ایلام کمترین سهم از تامین درآمدهای استانی را دارند. شایان ذکر است که رقم درآمدی استان ایلام، نسبت به سال قبل تغییر چندانی نداشته است.

مالیات هر ایلامی 358 هزار تومان

از نظر سرانه درآمدهای استانی (یعنی درآمدهای استانی تقسیم بر تعداد ساکنین) استان تهران با ۳۷ میلیون و 690 هزار ریال با اختلاف فراوانی با استان بعدی جایگاه اول قرارداد و استان سیستان و بلوچستان با ۲ میلیون ریال رتبه آخر این شاخص را به خود اختصاص داده است . استان ایلام که از نظر مبلغ ، آخرین رتبه را به خود اختصاص داده بود در این شاخص رتبه 21 را به خود اختصاص داده و سرانه هر شهروند ایلامی در خصوص درآمدهای استانی ۳ میلیون و 583 هزار ریال می باشد.

ایلامی‌ها بیشتر از مردم استاهای همدان ، اردبیل ، کرمانشاه ، آذربایجان غربی ، کردستان و گلستان مالیات می‌پردازند

بررسی ارقام لایحه نشان میدهد که سرانه مشارکت و پرداخت ایلامی ها نزدیک به ۷۷ درصد بیشتر از سرانه مشارکت   آخرین استان در این شاخص است. این شاخص نشان می دهد که مردم استان محروم ایلام نه تنها از استانهای محروم بلکه حتی از مردم  استانهای برخوردار نظیر همدان ، اردبیل ، کرمانشاه ، آذربایجان غربی ، کردستان و گلستان می باشد که هم به مرکز نزدیکتر هستند و هم با گستردگی و رونق بیشتر صنایع و تولیدات صنعتی ، بخش خدمات ، توزیع و نیز صادرات بیشتری مواجه هستند نیز مشارکت و سهم بیشتری در تامین منابع دولت دارند. این حس تعلق و وابستگی به روند توسعه و این نگرش و روحیه مشارکتی در میان مردم یک استان محروم میتواند بعنوان یک سرمایه مهم اجتماعی مورد توجه ویژه مسئولان قرار گیرد.

مجموع درآمدهای اختصاصی پیش بینی شده در لایحه سال 1397 مبلغ 13 هزارو 280 میلیارد ریال می باشد که استان تهران با رقم ۳ هزار میلیارد ریال  بیشترین  وسهم استان ایلام با رقم ۴۲ میلیارد و 310 میلیون ریال کمترین سهم از درآمدهای اختصاصی را به خود اختصاص داده است.

بیشترین سرانه اعتبارات هزینه ای متعلق به استان ایلام است

متوسط سرانه اعتبارات هزینه ای استانی در سطح کشور حدودا 7 میلیون ریال می باشد که از تقسیم بودجه هزینه ای استانی بر تعداد ساکنین استان بدست میآید .

بیشترین سرانه اعتبارات هزینه ای متعلق به استان ایلام است که رقم آن بیش از دو برابر متوسط کشور می باشد . سرانه استان ایلام بیش از ۱۴ میلیون ریال میباشد و جمع مبلغ اعتبارات هزینه ای استانی ایلام ۸ هزار و 453 میلیون ریال می باشد. مجموع اعتبارات هزینه ای استانی کشور ۵۵۰ هزار و 744 میلیارد ریال می باشد که استان تهران با رقم کل ۵۶ هزار و 748 میلیارد ریال دارای سرانه اعتبارات هزینه ای به مبلغ ۴ میلیون و 431 هزار ریال و کمترین میزان سرانه را به خود اختصاص داده است. با این حال بازهم نیاز هم به سرمایه گذاری وزارتخانه مختلف و نهادهایی نظیر بنیاد برکت و بنیاد مستضعفان در استانهای محروم مانند ایلام شدیدا احساس میشود.

رشد اعتبارات هزینه ای استانی برای استان ایلام نسبت به سال قبل نزدیک به میانگین رشد این اعتبارات در سطح کشور که  9 درصد می باشد بوده و استان البرز حدودا با 14 درصد بیشترین و استان همدان با 7 درصد پائین ترین میزان رشد را داشته اند.

ایلام مقام سوم جذب اعتبارات عمرانی استانی را دارد

کل مبلغ اعتبارات عمرانی استانی در کشور 144 هزار میلیارد ریال می‌باشد که سرانه هر نفر در کشور مبلغ یک میلیون و۲۹۴ هزار ریال است . حال آنکه سه استانی که بیشترین سرانه این بخش را به خود اختصاص داده‌اند عبارت‌اند از کهکیلویه و بویراحمد با سرانه ۵ میلیون و 32 هزار ریال ، بوشهر با سرانه ۴ میلیون و 859 هزار ریال و ایلام با سرانه ۴ میلیون و 66 هزار ریال می باشد که کل اعتبارات عمرانی استانی ایلام مبلغ ۲ هزارو 387 میلیون ریال می باشد و تهران با پایین ترین سرانه در میان همه استانها ی کشور (۲۰۵ هزار ریال به ازای هر نفر ساکن تهران) مبلغ ۲هزارو 630 میلیارد ریال را در این بخش به خود اختصاص داده است .

میزان تغییرات این اعتبارات نسبت به سال قبل برای استان ایلام حدودا 27- ( منفی 27) درصد می باشد که میانگین تغییرات آن در کشور 31-  ( منفی 31) درصد بوده است، با این حال استان خوزستان حدودا با 10 درصد رشد بیشترین و استان البرز حدودا با 48-  ( منفی 48 )درصد پائین ترین میزان رشد را داشته اند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: