• دوشنبه ۴ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۹
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 9610-392-5
  • خبرنگار : 911201
  • منبع خبر : گفتگو

نکات مثبت و منفی لایحه‌ی بودجه از نگاه دبیر جامعه اسلامی مهندسین ایلام

دبیر جامعه اسلامی مهندسین استان ایلام نکات مثبت و منفی بودجه 97 را تشریح کرد .
«خدابخش داودی‌نصر» با حضور در ایسنا، منطقه ایلام، اظهار کرد: بودجه سال 1397 کشور اگر چه باز هم در مهلت قانونی به مجلس نرفت اما نکات و ویژگی‌های مثبتی دارد که اولین نکته آن این است که قرار است  32 درصد از منابع درآمدی حاصل از نفت طبق برنامه ششم به صندوق توسعه ملی واریز شود .
وی با بیان این که در برنامه بودجه 42 هزار میلیارد تومان یارانه‌ها به 23 هزار میلیارد تومان کاهش پیدا کرده که معنایش این است که یارانه حدود ۳۵ میلیون نفر باید حذف شود که این موضوع نیاز به  راهکار کارشناسانه دارد .
دبیر جامعه اسلامی مهندسین استان ایلام گفت: یکی دیگر از نکات قابل توجه در بودجه امسال این است که بودجه ملی دستگاه های اجرایی به شورای برنامه‌ریزی استان ها واگذار شده است که هر چند روشی مثبت است اما تجربه نشان داده که در استان معمولا نگاه تخصصی رنگ می‌بازد که امیدواریم با مدیریت درست به اهداف مثبت این روش برسیم .
داودی‌نصر ویژگی دیگر بودجه را عملیاتی بودن آن عنوان کرد و گفت: این بودجه مبنتی بر عملکرد و قیمت تمام شده است که به استناد قانون برنامه ششم ,بودجه 20 درصد دستگاه‌ها  باید به این روش تهیه شود .
داودی‌نصر با بیان اینکه  در بودجه عملیاتی ، عملکرد دستگاه‌ها و حجم کار آنها معیار است و اعتبار اضافی تخصیص داده نمی‌شود، تصریح کرد: متاسفانه تراز عملیاتی بودجه ۹۶ در 4 ماهه اول حدود  منفی41 هزار میلیارد تومان منظور شده که نشان می دهد برای تامین هزینه های جاری،  کشور  با کسری بودجه مواجه است   و به ناچار برای رفع کسری  باید به سمت استفاده از دارایی‌های سرمایه‌ای نظیر نفت و فروش اموال حرکت کند .
دبیر جامعه اسلامی مهندسین ایلام ادامه داد:  وجود سی درصد بودجه متفرقه و یک درصد ردیف خارج از شمول از نشانه های بی‌انضباطی مالی و عدم شفافیت بودجه ۹۶ است از طرف دیگر, هر 100 تومان اعتبار هزینه شده برای طرح‌ها  تنها 52 تومان خروجی داشته که این نیز حکایت از  پرت سرمایه بوده است .
داودی‌نصر تاکید کرد: بودجه برنامه مالی کشور است و امیدواریم نمایندگان با دقت نظر این موضوع را بررسی و نکات مثبت و منفی آن را عالمانه بررسی کنند .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: