• دوشنبه ۴ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9610-1690-5
  • خبرنگار : 911201
  • منبع خبر : گزارش

به بهانه هفتمین سالگرد درگذشت مرحوم دکتر «محمد عبدالهی»

آنچه عبدالهی به جامعه‌شناسان آموخت

7 سال از درگذشت مرحوم دکتر محمد عبدالهی جامعه‌شناس ایلامی و استاد دانشگاه علامه طباطبایی گذشت.

محمدامین قانعی‌راد گفت: عبدالهی به ما مفهوم اعتماد و سرمایه تعمیم‌یافته و شخصیت مدنی را آموخت.

به گزارش ایسنا، منطقه ایلام، دکتر «محمدامین قانعی‌راد» - رییس وقت انجمن جامعه‌شناسی ایران در نشست «نقش رسانه در همگرایی منطقه» در جشنواره فرامرزی مطبوعات در دانشگاه ایلام، اظهار کرد: یاد می‌کنم از مرحوم دکتر «عبدالهی» - رییس اسبق انجمن جامعه‌شناسی ایران که به ما مفهوم اعتماد و سرمایه تعمیم‌یافته و شخصیت مدنی را آموخت . این مفهوم ازجمله مفهوماتی است که وابسته به جامعه‌ی مدنی و شهروندی است . علی‌الظاهر انتظار می‌رود چنین مفاهیمی توسط اساتیدی آموخته شود که دارای ریشه‌ی قومی و قبیله‌ای نباشند و از حیث محل زندگی دوران کودکی و جوانی خود را در شهرهای بزرگ مانند تهران گذرانده باشد .

وی ادامه داد: مرحوم دکتر عبدالهی که شهروندی از ایلام بود و ایلام از نظر فرهنگی سرزمینی محسوب می‌شود که فرهنگ قبیله‌ای و ایلی در آن وجود دارد این مفاهیم پیشرفته را به ما جامعه‌شناسان کشور آموخت. عبدالهی به ما یاد داد که تنوع و تکثر اجتماعی می‌تواند به‌مثابه یک تهدید و درعین‌حال به‌مثابه یک فرصت تلقی شود .

رییس انجمن جامعه‌شناسی ایران پس از این نشست تخصصی با حضور بر سر مزار این دانشمند فقید به همکار سابق خود ادای احترام کرد .

دکتر محمد عبداللهی در اول شهریور 1323 در ایلام به دنیا آمد .

وی در سال 1349 لیسانس خود را در رشته علوم اجتماعی از دانشگاه تهران اخذ کرد و سه سال بعد موفق به دریافت کارشناسی ارشد جامعه‌شناسی از همین دانشگاه شد .

دکتر عبداللهی در سال 1357 از دانشگاه میشیگان آمریکا دکترای جامعه‌شناسی گرفت .

وی از سال 1378 تا 1382 رئیس انجمن جامعه‌شناسی ایران بود و علاوه بر آن عضو شورای پژوهشی دانشگاه علامه طباطبایی (1362- 1382)، عضو شورای عالی برنامه‌ریزی علوم انسانی وزارت علوم، عضو شورای عالی ترویج کشاورزی وزارت کشاورزی، عضو کمیته تحصیلات تکمیلی گروه علوم اجتماعی پیام نور (1381 - 1383) ، مدیر گروه جامه شناسی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی (برای سه دوره 6 ساله) بود .

دکتر عبداللهی علاوه بر آن عضو هیئت تحریریه فصلنامه علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی و مجله تحلیل اجتماعی دانشگاه ادبیات علوم انسانی دانشگاه شهید بهشتی نیز بود .

وی در مقطع لیسانس و فوق‌لیسانس دانشگاه علامه طباطبایی تدریس می‌کرد و استاد رهنمای 140 پایان‌نامه فوق‌لیسانس و دکترا بود .

دکتر عبداللهی در طول حیات خود 35 تحقیق علمی انجام داد و 8 کتاب چاپ‌شده به علاوه 12 کتاب در دست چاپ ازجمله فعالیت‌های تألیفی این استاد جامعه‌شناسی است .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: