• سه شنبه ۱۴ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 969-1994-5
  • خبرنگار : 911201
  • منبع خبر : گزارش

کاخ فلاحتی ایلام به میراث فرهنگی واگذار می‌شود؟

کاخ فلاحتی ظرف دو ماه آینده تعیین تکلیف خواهد شد .

به گزارش ایسنا، منطقه ایلام، کاخ فلاحتی در سال ۱۳۲۶ ه.ق احداث شده است، فضایی که قبلاً کاخ در آن قرارگرفته کاملاً باز و باغ‌های میوه اطراف آن زیبایی خاص به آن بخشیده بود اما با توسعه شهری فضای باز آن تبدیل به ساختمان و خیابان شده و این کاخ چون در محوطه سازمان جهاد کشاورزی استان قرار گرفته به کاخ کشاورزی هم مشهور است .

این کاخ در زمینی به مساحت ۸۱۰ مترمربع با زیربنای حدود ۳۳۷ مترمربع احداث‌شده و نقشه درونی کاخ به‌صورت دو اتاق تودرتو در اطراف و یک هالی بزرگ در وسط است و در جلوی هال یک ایوان قرارگرفته که در اتاق‌ها و هال به آن باز می‌شوند .

دو طرف اتاق‌ها به‌صورت چندضلعی منظم بیرون آمده و بین آن‌ها دو تراس قرار دارد و در هر دو طرف پنجره‌ای به ابعاد ۱ در ۲ متر تعبیه‌شده که با طاقی نیم دایره‌ای و گچ‌بری‌های زیبایی با نقوش انسانی و گل و گیاه مزین شده است خاطرنشان کرد: سقف تراس بر دو ستون تکیه زده که سرستون‌ها به شیوه کوفی ساخته‌شده ولی داخل اتاق‌ها بسیار ساده و بدون تزئین است سقف کاخ به‌صورت طاق ضربی با تیرهای چوبی و ملات اندود شده و از سطحی شیب‌دار با ورق گالوانیزه پوشانده شده است .

در ساخت این بنا از مصالحی نظیر آجرهای مربع شکل، سنگ‌های تراشیده شده، چوب و گچ استفاده‌شده و کف کاخ نیز با آجرفرش شده و این کاخ دارای پنج اتاق و یک ایوان به شکل مستطیل است و هم‌اکنون موزه تاریخ کشاورزی در بنا فعال و به روی علاقه‌مندان باز است .

استاندار ایلام امروز در بازدید از مجموعه کاخ فلاحتی گفت : این مجموعه ظرف دو ماه آینده تعیین تکلیف خواهد شد .

به گزارش ایسنا، «قاسم سلیمانی‌دشتکی» بعد از  بازدید از مجموعه‌ی کاخ فلاحتی در جلسه ای که برای تعیین تکلیف وضعیت این مجموعه تشکیل شد، اظهار کرد:  کاربری آثار تاریخی و باستانی باید حفظ شود اما می‌توان با حفظ کاربری جهت بهره برداری در اختیار افراد قرار گیرد .

وی گفت: واگذاری اموال از یک نهاد دولتی به نهاد دولتی دیگر بلا مانع است و با توجه به اینکه کاخ فلاحتی در تملک جهادکشاورزی است، موضوع واگذاری به میراث فرهنگی از طریق وزیرجهاد کشاورزی پیگیری خواهد شد .

استاندار ایلام خاطرنشان کرد: در این صورت اعتبار لازم جهت احداث ساختمان جهاد کشاورزی تامین خواهد شد .

«میرجعفریان» سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی نیز در این جلسه گفت : طرح جامع کاربری مجموعه کاخ فلاحتی تهیه شده است .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: