• دوشنبه ۶ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 969-794-5
  • خبرنگار : 911201
  • منبع خبر : گزارش

رئيس دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه ایلام:

توجه جدی به آسیب‌های موجود در بحث مهدویت، ضروری است/ منتظران باید خود را به برجستگي‌هاي اخلاقي و انساني بیارایند

رئيس دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه ایلام گفت: جامعه ما بايد در کنار باور عميق به مهدويت، توجه جدي به اين آسيب‌ها داشته باشد، چراکه برخي از روي عمد يا از روي سادگي اين آسیب‌ها را مطرح و تبليغ مي‌کنند .

حجت‌الاسلام والمسلمین «مهدی اکبرنژاد» در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه ایلام، اظهار کرد: موضوع مهدویت تنها به ­شيعيان اختصاص ندارد و روايات زيادي از ناحيه اهل سنت در اين زمينه وجود دارد و تعداد اين روايات آنقدر زياد است که حتي يکي از دانشمندان آنان ادعاي تواتر کرده است به اين معنا که آنقدر روايات در اين زمينه زياد است که جاي هيچ شک و ترديدي در اين زمينه باقي نمي‌گذارد .

مولف کتاب "بررسی تطبیقی مهدویت در روایت شیعه و اهل سنت" تاکيد کرد : اعتقاد به آمدن مهدي(عج) نه يک باور شيعي بلکه يک باور اسلامي است و همه مسلمانان در انتظار مهدي موعود اسلام که از نسل پيامبر(ص) و از فرزندان حضرت زهرا(س) هستند. در­ اعتقادات شيعه که برگرفته از روايات اسلامي­ موجود­ است، امام­ دوازدهم(عج) از­ فرزندان­ پيامبر(ص) و از نسل­ امام­ علي(ع) و حضرت فاطمه زهرا(س) و بنا به تصحيح روايات، نهمين فرزند امام حسين(ع) و پدر آن حضرت امام حسن عسکري(ع) است .

اکبرنژاد درباره تولد امام عصر(عج) گفت: امام دوازدهم(عج) که در قرآن کريم با عنوان بقيةالله از ايشان نام برده شده است، در شرايط خاصي متولد شده‌اند و مراقبت و سختگيري شديد و خاص عباسيان نسبت به امام حسن عسکري(ع) سبب شد که تولد آن حضرت مخفيانه صورت گيرد؛ البته چنين نبود که کسي از تولد­ آخرين­ حجت­ خدا آگاهي­ نداشته­ يا پس­ از تولد، آن­ حضرت را نديده باشد . برخي از شيعيان مورد اعتماد و عده‌اي از وکلاي امام عسکري(ع) توفيق ديدن و زيارت آن حضرت را داشته‌اند که جريان برخي از اين ديدارها در کتب معتبر به ثبت رسيده است و هم‌اکنون دردسترس ما است .

رئيس دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه ایلام با اشاره به بحث غيبت امام عصر(عج) گفت: امام دوازدهم(عج)به اقتضاي پاره‌اي از مقدرات الهي بيش از پنج سال در بين مردم حضور نداشت و از آن پس تاکنون در دو مرحله غيبت صغري (کوتاه مدت) و غيبت کبري (بلندمدت) از ديدگان عموم مردم پنهان مانده است و مردم از فيض زيارت آن حضرت بي‌بهره شده­‌اند و بنا به اعتقاد شيعه امام زمان(عج) هرچند از ديدگان غايب است، اما در جامعه حاضر است و ناظر بررفتار و اعمال انسانها است و در جاهايي که نياز باشد، آن حضرت از طرق خاص از راهنمايي و مشکل‌گشايي جامعه دريغ ندارد و به اميدخدا در فرصتي که مناسب باشد و اراده الهي تحقق يابد ظهور خواهند کرد .

وي، پايبندي جدي به مباني و معيارهاي ديني و انساني را مهمترين وظيفه شيعيان در ايام غيبت دانست و گفت: آنچه از روايات و دستورات اسلامي استفاده مي‌شود اين است که مهمترين رسالت شيعيان در عصر غيبت پايبندي­ جدي­ و عميق­ به­ مباني و معيارهاي ديني و انساني­ است و در­ روايتي از امام صادق(ع) دستوري که به منتظران حضرت داده شده، این است که در دوران غیبت منتظران باید علاوه بر داشتن حالت انتظار، تقوا و پرهيزگاري از محرمات الهي را رعایت کنند و خود را به برجستگي‌هاي اخلاقي و انساني بیارایند.

اين استاد دانشگاه با بيان اينكه "این وظایف ما را به این نکته مهم رهنمون می‌سازد که انتظار بدون تقوا و ويژگي‌هاي برجسته اخلاقي انتظار واقعی نيست و منتظران واقعی باید به این وظایف عمل کنند"، افزود: يکي از ايده‌ها و آمال بشر در طول تاريخ، زيستن در فضا و محيطي توام با شرايط زيست عادلانه و انساني بوده است و اين امر يک آرزو براي بشر تلقي مي‌شود اما متاسفانه افزون‌طلبي و سرکشي برخي انسان‌هاي زياده‌خواه و طغيانگر مانع از تحقق اين آرزوي بشري بوده است و خواهد بود .

اكبرنژاد مهمترين ويژگي رفتاري امام زمان (عج) که در روايات به آن اشاره شده است، تحقق اين آرزوي ديرينه بشري دانست و گفت: تنها در دوران ظهور است که این آرمان محقق خواهد شد و آرمانشهر بشر که هميشه حکيمان و انديشمندان از آن سخن رانده‌اند يقينا در زمان امام عصر(عج) عينيت خواهد يافت ودر آن زمان انسانيت ويژگي‌هاي اخلاقي بر فضاي جوامع انسانی حاکم خواهد شد .

وي در باره موضوع آخرالزمان و مهدويت و ارتباط آن با اديان ديگر نيز اظهار كرد: مهدويت به عنوان يکي از مهمترين حوادث آخر‌الزمان شناخته مي‌شود و تمام کساني که موضوع آخرالزمان را پيگيري کرده‌اند، آمدن منجي را در اين مقطع مورد توجه قرار داده‌اند و مسلمانان، يهوديان و مسيحيان هر کدام به گونه‌ای به این موضوع پرداخته‌اند و امروزه موضوع آخرالزمان و منجي، بخش مهمي از اعتقادات يهوديان و مسيحيان را تشکيل مي‌دهد که بر اين اساس پيش‌بيني‌هايي داشته و دارند و علاوه بر آن حتي در تصميم‌گيري‌هاي سياسي، فرهنگي و نظامي اين موضوع را لحاظ مي‌‌‌كنند .

اكبرنژاد ادامه داد: امروزه تحولات پيش‌آمده در جهان و بويژه در منطقه خاورميانه بي‌ارتباط با اين نگرش نيست و پيش‌بيني آمدن منجي براي يهوديان و مسيحيان و حاکميت پيدا کردن بر کل عالم از سوي آنان بازتابي از اين انديشه است. پيش‌بيني وقوع پاره‌اي از جنگ‌هاي مخرب و سهمناک و حتي تلفات زياد اين جنگ‌ها در ارتباط با همين عقيده قابل توجيه است، نبرد آرماگدون که به عنوان يکي از پيش‌بيني‌هاي ظهور منجي از طرف يهوديان و مسيحيان مطرح شده است که در آن نبرد تکليف دنيا مشخص خواهد شد، در همين ارتباط قابل توجيه است .

رئيس دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه ایلام در مورد آسيب‌هاي موضوع مهدويت نيز خاطرنشان كرد: متاسفانه موضوعات ارزشي و مورد توجه بشر همواره با آسيبهايي روبرو بوده‌اند و مهدويت نيز از اين قاعده مستثني نیست و در طول تاريخ گاهي با آسيبهايي مواجه شده است و امروزه نيز در سطح جامعه مي‌توان برخي از اين آسيب‌ها را به خوبي مشاهده کرد .

اکبرنژاد با بيان اينكه "معرفي پاره­‌اي از نشانه‌ها بر اساس­ ذوق، سليقه، حدس و گمان و تطبيق آنها بر موضوعات خارجي که هيچ سنديت صحيحي ندارد و ممکن است تشويش اذهان را نيز به دنبال داشته باشد، يکي از آسيب‌هاست و مي‌تواند ضربه سختي را به باور مهدويت وارد کند"، افزود: تبليغ برخي از ديدارها با امام عصر(عج) که شايد از استناد و سنديت چنداني برخوردار نباشد مي‌تواند دستمايه‌اي براي ترويج بعضي آسيبها قرار گيرد و جامعه ما بايد در کنار باور عميق به مهدويت توجه جدي به اين آسيبها داشته باشد، چراکه برخي از روي عمد يا از روي سادگي اين آسیبها را مطرح و تبليغ مي‌کنند .

وي وظيفه دانشگاهيان در حوزه مسائل مهدويت را بسيار مهم ارزيابي کرد و گفت : آنچه که انتظار جامعه از قشر فرهيخته دانشگاهي در حوزه مهدويت مي‌رود، این است که شناختي دقيق و صحيح از جايگاه مهدويت، ويژگيهاي جامعه مهدوي و موضوعات مرتبط با اين فکر و انديشه بدست آورند. گسترش اين انديشه برجسته و والا در بين جامعه و مبارزه جدی و عالمانه با برخي از آسيبهاي فکري اين حوزه، رسالتی مهم براي عالمان و انديشمندان جامعه است.  


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: