• شنبه ۲۷ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 968-24690-5
  • خبرنگار : 911201
  • منبع خبر : گزارش

یک پژوهشگر حقوق کیفری در نامه‌ای به رئیس مجلس تاکید کرد:

ضرورت تسهیل بیمه اجباری زلزله

دکتر «جهانشاه شکری» پژوهشگر حقوق کیفری استان ایلام در نامه‌ای به رئیس مجلس شورای اسلامی خواستار تسهیل فرآیند امور مربوط به سیستم بیمه‌ای حوادث طبیعی خصوصاً طرح " بیمــه اجباری زلـزله " شد.

به گزارش ایسنا، منطقه ایلام، متن کامل این نامه به این شرح است:

ریاست محترم مجلس شورای اسلامی جناب آقای دکتر علی لاریجانی

با سلام

ضمن تسلیت به مناسبت رحلت پیامبر مکرم اسلام (ص) ، شهادت حضرت امام حسن مجتبی و امام رضا(ع) ، عرض تسلیت به مناسبت قربانیان زلزله در استـــان قهرمان پــرور کرمانشاه و آرزوی سلامتی برای مقام معظم رهبری (مد‌ظله‌العالی)

اینجانب لازم می‌دانم توجه حضرتعالی را به عنوان عالی‌ترین مقام، ریاست رکن اصلی نهاد قانون‌گذاری در کشور، به دو امر مهّم که یکی حفظ خون و دیگری مال مسلمانان می‌باشد، مبذول دارم. با نگاهی کوتاه به تحلیل بلایای طبیعی در جهان و ایران می‌توان بطور قاطع کشور ایران را یکی از بلاخیز ترین کشورهای جهان دانست ( بلایای طبیعی از رودبار و منجیل تا اخیراً کرمانشاه). از این رهگذر دامنه و عمق خسارت‌های وارده به حدی گسترده است که جبران خسارت آن از عهده ی اشخاص خصوصی خارج و حتی حکومت از جبران آن گاه متزلزل نشان می‌دهند، بعلاوه پیامدهای شدید انسانی – اجتماعی  این پدیده‌های طبیعی که نتایج آن؛ ازبین رفتن کل زندگی چندین ساله‌ی یک شخص در آنی، کودکان و زنانی که در کانون گرم خانواده به یکباره بی‌سرپرست و به سوگ می‌افتند و یا بالعکس، مردمانی که با برهم خوردن یکباره‌ی امنیّت، اقتصاد، امکانات محیطی با مرگ هم نوعان خود شوکه می‌شوند، معلولیّت‌های جسمی و روانی و ده‌ها آسیب اجتماعی دیگر، از آثار جبران ناپذیر حوادث طبیعی و خصوصاً زلزله می‌باشد. از طرفی نگاه حقوقدانان و فقها به این حوادث با لحاظ احراز مسولیت بدون تقصیر، با الگو گیری از نظام نوین مسولیّت مدنی با بسترهای فقه اسلامی و همچنین مدل‌های آزموده شده‌ی جبران خسارت‌ در کشور‌های جهان نظیر ژاپن ، ترکیه و .. ، آن است که دولت ایران به عنوان یک حکومت اسلامی، در خصوص حفظ خون و اموال مسلمین ناشی از بلایای طبیعی در حوزه‌ی جبران چه مسولیّتی دارد؟ باید پذیرفت آنچه نقش دولت را به عنوان حاکمیت و مجلس را به عنوان عصاره‌ی فضائل ملّت، در قبال شهروندان خویش برجسته و پاسخگو می‌سازد، مسئولیت اخلاقی و انسانی می‌باشد. استدعا می‌شود جنابعالی به عنوان ریاست قوه ی قانونگذاری با وصف اقدامات مناسب صورت گرفته در این راستا، در تسهیل فرآیند امور مربوط به سیستم بیمه‌ای حوادث طبیعی خصوصاً طرح " بیمــه اجباری زلـزله " در این زمان در قالب تدوین قانون، اقدامات عاجلی عنایت فرمایید و موانع موجود را با همّت نمایندگان محترم و همراهی با شورای محترم نگهبان و دولت مرتفع نمایید. چرا که کشور ما در استفاده‌ی مطلوب از سازوکار بیمه‌ای برای جبران خسارت‌های سیل و زلزله، که یکی از راه‌ حل‌های رایج در جهان است، رشد مناسبی نداشته و دولت با قربانیان این نوع حوادث، تنها از طریق مدیریت بحران و خیزش‌های مردمی در قالب بازسازی و بازتوانی ایفای نقش نموده که در این میان به امر مهم جبران خسارت توجه لازم مبذول نشده است و بسیاری از خسارات (از جمله خون و اموال قربانیان) جبران نشده باقی می‌ماند و این با قوائد فقهی " لَّا يُبْطَلَ دَمُ امْرِئٍ مُسْلِمٍ"  و" قائده انصاف" و قائده‌ی " نفی ضرر غیر متدارک در اسلام " فاصله ی بسیاری دارد. لذا نگاه نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی به این دو امر مهم (جبران خسارت‌های مالی و جانی) در حوادث طبیعی، می‌تواند پس لرزه‌های بسیار گران‌تر، نابودگر و سنگین تر از خود زلزله که در آینده رقم می‌خورد را تا حدودی خنثی نماید.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: