• سه شنبه ۱۸ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 967-12790-5
  • خبرنگار : 911202
  • منبع خبر : گفتگو

آژیر آتش‌نشانی ایلام برای نظام مهندسی /راه‌اندازی چهارمین ایستگاه آتش‌نشانی ایلام؛ به زودی

مدیرعامل آتش‌نشانی شهرداری ایلام گفت: سازمان نظام  مهندسی باید قبل از ارسال نقشه‌ها به شهرداری و آتش‌نشانی نسبت به کنترل دقیق نقشه‌ها اقدام کرده و نیز در حین اجرای ساختمان تا مرحله پایان کار بر موارد 89 بند ایمنی ساختمان نظارت کند.

وی گفت: وقتی کارشناسان آتش‌نشانی پایان کار یک ساختمان را به دلایل ایمنی تایید نمی‌کنند در حالیکه ناظران نظام مهندسی مهر تایید خود را بر پایان کار زده اند این سوال پیش می‌آید که چرا نظام‌مهندسی ندیده همه‌چیز را تایید می‌کند؟

«حبیب شریفی» با حضور در دفتر ایسنا، منطقه ایلام، اظهار کرد: آتش‌نشانی یکی از سازمان‌های مهم و تأثیرگذار در حوزه امداد و نجات است و شرح وظایف کاملاً مشخصی دارد و حوزه فعالیت و اقدامات این سازمان شهری است اما بر اساس نیاز خارج از محدوده‌ی شهر هم خدمات ارائه می‌کند.

پلاسکو،  شناسنامه‌ی ایثارگری آتش‌نشانان

وی بابیان اینکه مهم‌ترین و نقطه‌ی عطف وظایف این دستگاه حفظ و صیانت از اموال و جان مردم در مقابل آتش سوزی است، افزود: حادثه پلاسکو خدمات، ایثارگری‌ها و ازخودگذشتگی‌های آتش‌نشانان را نشان داددر موقع حوادث و آتش‌سوزی همه افراد از خطر فرار می‌کنند اما آتش‌نشانان به مبارزه با آتش می‌روند و از جان خود می‌گذرند تا جان مردم در سلامت باشد.

185 هزار نفر جمعیت / 3 پایگاه و 57 آتش‌نشان

مدیرعامل آتش‌نشانی شهرداری ایلام با اشاره به اینکه مهم‌ترین ابزار یک مجموعه امدادی وسایل و تجهیزات است، تصریح کرد: طبق اصول به ازای هر 45 تا 50 هزار نفر ، باید یک پایگاه آتش‌نشانی فعال باشد اما  در شهر ایلام با جمعیت 185 هزارنفر سه پایگاه آتش‌نشانی با 57 نفر پرسنل  وجود دارد.

وی گفت: تلاش هایی خوبی برای به‌روز و کامل  کردن تجهیزات آتش‌نشانی صورت گرفته است اما تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم و به رغم کاستی‌های موجود خدمات‌رسانی به مردم متوقف نشده است.

آتش‌نشانی ایلام نردبان 52 متری امدادی ندارد / ناوگان آتش‌نشانی ایلام مطلوب نیست

شریفی ادامه داد: متاسفانه نردبان و بالابر برای ارتفاعات بلند و ساختمان‌های بلندمرتبه نداریم اما در سال گذشته 500 میلیون برای بالابر 28 متری تأمین‌ و این امکان به کمک آتش‌نشانان آمد و  هرچند استاندارد لازم را ندارد ولی در صورت بروز حوادث می توان از آن استفاده کرد.

مدیرعامل آتش‌نشانی شهرداری ایلام خاطرنشان کرد: نیازمند نردبان 52 متری هستیم  که تهیه‌ی آن  6 میلیارد تومان هزینه دارد و با توجه به وضعیت مالی شهرداری فعلاً قابل‌خرید نیست.

مدیرعامل آتشنشانی شهرداری ایلام افزود: ازنظر ناوگان خودروی وضعیت مطلوبی نداریم اما با تلاش و رسیدگی به‌موقع نگذاشتیم کمبود ماشین‌آلات احساس شود اما نیازمند جدی تقویت امکانات در این زمینه هستیم.

ایستگاه چهارم آتش‌نشانی ایلام راه‌اندازی می‌شود

وی بابیان اینکه ایستگاه چهارم آتش‌نشانی در شهر ایلام در حال راه‌اندازی است، گفت: زمین محل احداث مشخص شده و  700 میلیون توان اعتبار از محل مدیریت بحران استان برای آن مصوب شده که به‌محض تخصیص کار ساخت آن انجام خواهد شد.

به طور متوسط روزانه 5 عملیات امداد انجام می‌شود

شریفی بابیان اینکه روزانه به‌طور متوسط 5 عملیات توسط پایگاه‌های مستقردر سطح شهر انجام می‌شود، تصریح کرد: در  6 ماهه‌ی اول امسال 900 عملیات آتش‌نشانی انجام‌شد که از این تعداد 122مورد با خسارت،208 مورد آتش‌سوزی بدون خسارت، 56 مورد آتش‌سوزی مزارع و کشاورزی، 16 مورد منابع طبیعی و مابقی هم دیگر حوادث بوده است.

بافت فرسوده شهر ایلام امدادرسانی را سخت کرده‌ است

مدیرعامل آتش‌نشانی استان ایلام یکی از مشکلات را بافت فرسوده شهری دانست و گفت: فرسودگی و حادثه‌خیز بودن ساختمان‌ها مشکلی جدی است که نیاز به چاره‌اندیشی دارد.

شریفی با تأکید بر اینکه نظام مهندسی به وظیفه‌ی خود که نظارت مستمر است، توجهی نمی‌کند، خاطرنشان کرد: در اغلب موارد صرفاً از مهرتایید مهندسان ناظر ساختمان استفاده می شود در حالیکه ناظران اصلاً ساختمانی را که مثلا بر ساخت آن نظارت کرده‌اند نمی‌دانند کجاست.

نظام مهندسی از صفر تا صد نظارت کند

وی بابیان اینکه بی‌توجهی و بی‌مسئولیتی نظام‌مهندسی به یک معضل برای ارائه خدمات شهری ازجمله آتش‌نشانی تبدیل‌شده است تصریح کرد: سازمان نظام‌مهندسی بیشترین پول را از مردم می‌گیرد اما کمترین خدمات ارائه می‌دهد و باید از صفر تا 100 اصلاً نظارت کند.

مدیرعامل آتش‌نشانی استان ایلام ادامه داد: نظام‌مهندسی خودش باید نظارت کند اما این‌قدر نسبت وظیفه‌ی خود بی‌توجه است که صاحب ملک باید صد بار زنگ بزند یا حضوراً مراجعه کند تا شاید یکی بیاید و بر ساخت و ساز نظارت کند.

نظام مهندسی بر  موارد 89 بند ایمنی ساختمان نظارت کامل داشته باشد

شریفی تصریح کرد: متاسفانه نظام‌مهندسی برابر تبصره 7 ماده 100 قانون شهرداری‌ها که مهندسین ناظر ساختمانی مکلف‌اند نسبت به عملیات اجرایی ساختمان که به مسئولیت آنها احداث می‌شود از لحاظ انطباق ساختمان با نقشه‌ها و محاسبات فنی نظارت مستمر کنند، بعضا توجه نمی‌کنند که این امر موجب مشکلاتی برای سازمان آتش‌نشانی که وظیفه‌ی نظارت بر اجرای صحیح ساخت و سازها و الزامات ایمنی برابر مقررات ملی بر عهده دارد بوجود آورده است.

وی تاکید کرد: سازمان مهندسی باید قبل از ارسال نقشه‌ها به شهرداری و آتش‌نشانی نسبت به کنترل دقیق نقشه‌ها اقدام کرده و نیز در حین اجرای ساختمان تا مرحله پایان کار موارد 89 بند ایمنی ساختمان را نظارت کنند.

بی‌توجهی نظام‌مهندسی و چالش‌های پیش‌روی آتش‌نشانی

وی بابیان اینکه  وقتی مردم برای تأییدیه پایان کار به  آتش‌نشانی  مراجعه می‌کنند و  به دلایل فنی مورد تایید کارشناسان آتش‌نشانی قرار نمی‌گیرد،  می‌گویند وقتی نظام‌مهندسی تأیید کرده شما چرا تأیید نمی‌کنید؟ و  به همین دلیل با انبوهی از مشکلات در این حوزه مواجه هستیم.

ایلام؛ نیازمند خط ویژه امدادی

شریفی ادامه داد: ترافیک بالا در هسته مرکزی شهر و نبود خط ویژه برای تردد وسایل امداد نجات بخصوص آتش‌نشانی را از  مشکلات جدی ما در عملیات  است.

مدیرعامل آتش‌نشانی استان ایلام با تأکید بر اینکه در حال حاضر خیابان تختی،طالقانی، سعدی جنوبی و شمالی و فردوسی شهر ایلام نیاز جدی به ایجاد خط ویژه امدادی دارد، تصریح کرد: اگر همکاری شهروندان نباشد نمی‌توانیم به موقع به محل حادثه برسیم.

ستاد حوادث به آتش‌نشانی توجه بیشتری کند

وی تاکید کرد: هرچند ستاد بحران استان کمک‌های متعددی به آتش‌نشانی مرکز استان کرده اما انتظار داریم ابن کمک‌ها بیشتر شود تا بتوانیم به مردم خدمات به موقع انجام دهیم.وی بابیان اینکه  وقتی مردم برای تأییدیه پایان کار به  آتش‌نشانی  مراجعه می‌کنند و  به دلایل فنی مورد تایید کارشناسان آتش‌نشانی قرار نمی‌گیرد،  می‌گویند وقتی نظام‌مهندسی تأیید کرده شما چرا تأیید نمی‌کنید؟ و  به همین دلیل با انبوهی از مشکلات در این حوزه مواجه هستیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: