• چهارشنبه ۵ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 967-4490-5
  • خبرنگار : 911201
  • منبع خبر : گزارش

ضرورت ساماندهی مؤسسات خیّریه

ایسنا، منطقه ایلام - یادداشت

علی موسی‌نژاد - عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلام

سرمایه اجتماعی که مؤلفه هایی از قبیل احساس مسئولیت، دلسوزی، خیرخواهی، نوع دوستی، نیکوکاری، کمک متقابل، مشارکت، روراستی، راعتماد و مسئولیت پذیری را دربرمی گیرد؛ از جمله مفاهیم پرکاربرد است که در حوزه های گوناگون علمی، سیاستگذاری با عنایت و اقبال گسترده مواجه شده است. تا آنجا که در بسیاری از ممالک توسعه یافته؛ ارتقا، حفظ و حراست سرمایه اجتماعی تبدیل به یکی از اهداف مهم در برنامه های توسعه شده و بر این اساس، مؤسسات تحقیقات متعدد پیوسته به پایش و سنجش آن مشغول هستند. صاحب نظران مسائل اجتماعی، سرمایه اجتماعی را یکی از سازوکارهای کارامد در اموری همچون بازتوزیع ثروت، فقرزدایی، عدالت اجتماعی، و کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی می دانند و به دلایلی از این دست، بر بهبود و تقویت آن از سوی سیاستگذاران، برنامه ریزان و مجریان امور و حتی شهروندان عادی تأکید می‌ورزند و نسبت به فرسایش آن حساسیت نشان می‌دهند.

مؤسسات خیریه از جمله مصادیق سرمایه اجتماعی هستند و عناصر سرمایه اجتماعی به شکلی نسبتاً کامل در فعالیت های این مؤسسات به چشم می خورد. فعالیت های این مؤسسات، دامنه وسیعی از نیازهای افراد و خانواده های تحت حمایت ( از قبیل لباس، غذا، احداث و اجاره و تکمیل مسکن، بهداشت و درمان، جهیزیه، اقلام آموزشی و ...) را دربرمی گیرد، لذا می توان این مؤسسات را بستر مناسبی برای تنظیم و تقویت روابط شهروندان با یکدیگر و با نظام سیاسی، بهبود عدالت طبقاتی، اجرای سیاست های مربوط به توسعه همه جانبه و کاهش آسیب های اجتماعی دانست.

در استان ایلام که یکی از فقیرترین استان های کشور است، تعدادی از این گونه مؤسسات مشغول به فعالیت هستند که به صورتی مستقل از یکدیگر و به موازات یکدیگر فعالیت می کنند و ارتباط سازمان یافته میان آن ها وجود ندارد. این امر می تواند بر میزان اثربخشی اقدامات آن تأثیر منفی بگذارد. لذا آسیب شناسی فعالیت های این مؤسسات می تواند برای برنامه ریزان و مجریان امور و همچنین دست اندرکاران این مؤسسات مفید و راهگشا باشد. با توجه به این نکات و به منظور بهبود روند خدمت رسانی مؤسسات مذکور، مواردی به شرح زیر مطرح می شود:

-          - لازم است جلساتی به صورت منظم و با دعوت، میزبانی و حضور فرمانداران برگزار گردد، مشکلات و موانع فعالیت مؤسسات خیریه مورد بررسی قرار گیرد و هماهنگی لازم بین آن ها ایجاد گردد.

-          - مؤسسات خیریه به افراد و خانواده هایی خدمت رسانی می کنند که با سازمان هایی از قبیل آموزش و پرورش، کمیته امداد، بهزیستی، کار، دانشگاه ها، علوم پزشکی، فنی و حرفه ای و ... در ارتباط هستند؛ ایجاد هماهنگی های لازم بین مؤسسات خیریه و سازمان های مذکور از طریق فرمانداری ها ضروی می نماید.

-         -  شواهد و تجارب نشان می دهد که برخی افراد و خانواده های نیازمند به دلایل مختلف از خدمات چند مؤسسه برخوردار می شوند و در مقابل، برخی دیگر مورد غفلت واقع شده و از حداقل حمایت های لازم محروم هستند. به منظور رفع این معضل، پیشنهاد می شود در راستای ایجاد ارتباط سازمان یافته بین مؤسسات، سامانه ای طراحی شود و مشخصات افراد مورد حمایت هریک از مؤسسات ثبت شود و در ارائه کمک به آنها مورد توجه قرار گیرد.

-        -  با طراحی چنین سامانه ای می توان به منظور ارائه بهتر خدمات به مددگیران و افزایش کارایی مؤسسات، امر خدمت رسانی را بر اساس نوع نیازهای مددگیران، مناطق جغرافیایی و ... تفکیک و تقسیم کرد.

-       -    با توجه به اینکه آسیب های اجتماعی از قبیل خشونت خانوادگی، نزاع، قتل، خودکشی، اعتیاد، طلاق و ... در استان ایلام پیوسته در حال افزایش است و مؤسسات دولتی و غیردولتی با عناوین مختلف ( اورژانس اجتماعی، مددکاری، ترک اعتیاد و ...) در این زمینه فعال هستند، برگزاری جلسات مشترک بین مؤسسات خیریه و اینگونه مؤسسات و مراکز در راستای ایجاد ارتباط و همکاری بین آنها ضرورتی انکارناپذیر است.

-          - از آنجا که سنگ بنای مؤسسات خیریه، اعتماد و همکاری شهروندان است لذا معرفی درست و منطقی این مؤسسات از طریق پوشش خبری فعالیت ها و فرهنگ سازی در میان شهروندان به منظور مشارکت در امور خیریه، دارای اهمیت زیادی است. در این راستا لازم است صداوسیمای، آموزش و پرورش، دانشگاه ها و دیگر سازمان های ذیربط، به مؤسسات خیریه کمک کنند.

در خاتمه؛ باید تأکید کنیم که سرمایه اجتماعی، از اشکال منحصر به فرد محصولات اجتماعی است که به دشواری ساخته می شود و به راحتی به تحلیل می رود و فرسایش آن هم افراد، انجمن ها و سازمان هایی را در راستای ایجاد و حفظ و تقویت آن فعالیت می کنند، دچار مشکلات فراوانی می کنند و در برخی موارد حتی قدرت بازسازی سرمایه اجتماعی را از آنها سلب می کنند. مؤسسات خیریه محصول و تجسم سرمایه اجتماعی شهروندان هستند، و شکل گیری و تداوم فعالیت شان به شدت نیازمند حمایت مدیران و سازمان های ذی‌ربط است.    


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: